Prináša číslo TRINÁSŤ nešťastie?

Prináša číslo TRINÁSŤ nešťastie?
 • 13.06.2017
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 2

Dnes máme trinásteho a i keď nie je piatok, niektorí ľudia si jednoducho nevedia rady a trinástku si spájajú s nešťastím a kdejakými poverami.

Práve na tieto povery sme si dnes posvietili aj my, aby sme našli odpoveď na otázku, či je číslo trinásť naozaj nešťastné.

V niektorých hoteloch dokonca nenájdete izby s touto číslicou, chýbajú aj vo výťahoch, na dresoch športovcoch, či sedadlách napríklad v lietadle. Trinástka jednoducho nie je obľúbená. No oprávnene?

Každý z nás má svoje obľúbené čísielko. S číslicami narábame celý život, spájajú sa nám s narodením, s výročiami, s našim bývaním od smerového čísla až po číslo bytu, domu, poschodia... Kto sa aspoň trošku zaoberá numerológiou, vie, že čísla v sebe ukrývajú akúsi moc a neraz nám dokážu napomôcť v štýle „šťastného a úspešného dňa“.

Odporúčame prečítať: Doprajte svojej pečeni očistu a vaše vzťahy sa upravia

Odkiaľ a kedy vlastne povera, že číslo trinásť prináša smolu prišla, to známe nie je a pravdepodobne sa 100% pravdu nikdy ani nedozvieme. S trinástkou vraj neboli stotožnení už starí Rimania, niektorí historici tvrdia, že za tým mohol stáť aj detail spojený s Ježišovým príbehom – keďže zradca Judáš bol v poradí trinástym pozvaným na poslednej večeri.

Prináša číslo TRINÁSŤ nešťastie?

Zdroj: Shutterstock®

Každopádne v dejinách nájdeme viacero udalostí, o ktoré sa povera o trinástke môže pokojne oprieť. V roku 1307 napríklad na príkaz kráľa Filipa zasiahli proti Radu templárov a ich príslušníkov pozatýkali a mučili. Písal sa vraj piatok trinásteho.

Odporúčame prečítať: Magické číslo šesť vnáša do životov pokoj a harmóniu

Nech je to ako chce, povera o čísle 13, žije aj v 21.storočí a prináša so sebou napríklad aj takéto absurdnosti:

Profesionálny hosť – keď si za stôl sadne trinásť hostí, prinesie im to všetkým smolu. Francúzi preto vymysleli pojem „quatorzième“. Ide o profesionálneho hosťa, ktorý si k spoločnosti prisadne v prípade, že sa zišli presne trinásti.

Prináša číslo TRINÁSŤ nešťastie?

Zdroj: Shutterstock®

Náhrada za 13 je písmeno M – ako sme už vyššie naznačili, niektorí architekti jednoducho číslo trinásť v budovách vynechali. A tak v mnohých svetových mrakodrapoch nájdete namiesto trinásteho poschodia napríklad označenie M.

V piatok trinásteho sa necestuje – pre istotu. Aby sa nič nestalo, aby sme sa nestratili, nezranili, nehavarovali, aby nás neokradli... Jednoducho povera hovorí, že v piatok trinásteho nám najlepšie bude v bezpečí domova. Snáď.

Nešťastný nemusí byť piatok, ale utorok – poveru o piatku trinásteho v znení ako ju poznáme my, neuznáva každý národ. Takí Gréci napríklad sa najviac obávajú, keď do kalendára príde deň ako dnešok – utorok trinásteho. Taliani zas nemajú v obľube číslo 17, podobne aj Brazílčania. 

Odporúčame prečítať: Životné číslo 9 prináša mystiku aj múdrosť


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Kelemenová 15.08.17 11:25

SK
karma
86.00

je to iba povera.... taká istá ako tá že keď prebehne pred tebou čierna mačka, tak budeš mať nešťastie....

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 31.12.17 14:20

SK
karma
113.00

moja babička ma 13-ku ako šťastné číslo, tak si to nahováram ja ja - hovorí sa "13 - PAN BOH PRI NÁS"

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Dokonalý kompostér do každej domácnosti: Ide to jednoduchšie, ako by ste si mysleli!
Domácnosť

Dokonalý kompostér do každej domácnosti: Ide to jednoduchšie, ako by ste si mysleli!

 • 3
 • 16.08.2022
Ako zorganizovať domácnosť do 30 minút? Inšpiruj sa spolu s nami!
LIFESTYLE

Ako zorganizovať domácnosť do 30 minút? Inšpiruj sa spolu s nami!

 • 0
 • 17.09.2022
Rakovina prsníka a 7 mýtov s ňou spojených – čo je pravda a čo nie?
Pre ženy

Rakovina prsníka a 7 mýtov s ňou spojených – čo je pravda a čo nie?

 • 1
 • 12.08.2022