Trápia vás bolesti? Vyskúšajte zenovú meditáciu

Trápia vás bolesti? Vyskúšajte zenovú meditáciu
  • 29.08.2016
  • Silvia Karasová

Liečiť každý zdravotný problém môže byť poriadnu skúškou pre náš organizmus. Ktorú z nás čas od času niečo nezabolí? Niekto si zvykol bolesť pretrpieť, iný ju vyšportujte, prípadne príde na jej koreň a snaží sa zmeniť všetko vôkol, ďalší siaha po tabletkách. Keď sa vám však škatuľky od liekov doma hromadia a vám bolesti neprechádzajú, môžete vyskúšať aj inú techniku – zameranú viac na duševno. Zenová meditácia nám vraj dokáže bolesť nielen zmierniť, no pri pravidelnom praktizovaní vaše chronické problémy môžu aj vymiznúť. V prípade, že uveríte v silu svojej mysle.

Odporúčame prečítať: Akú mágiu v sebe ukrýva bežné kuchynské korenie?

Trápia vás bolesti? Vyskúšajte zenovú meditáciu

Zdroj: Shutterstock®

Čo je to zen budhizmus?

Pointou tejto filozofie / náboženstva je dosiahnutie akejsi prázdnoty. Nemusíte sa báť. Nie je to prázdno v negatívnom zmysle slova, skôr ide o akúsi čistotu mysle, o lásku a život v štýle „tu a teraz.“ Zenová filozofia podporuje vykonávanie pravidelných meditácií. Počas nich by ste nemali byť ničím a nikým rušené, mali by ste sa snažiť odpútať od všetkých myšlienok, názorov, predstáv aj ideí a „len tak byť“.

Odporúčame prečítať: 10 vecí, na ktoré by Panna nemala dopustiť

Ako meditovať?

Vyhľadajte si tiché miesto, vypnite telefóny a snažte sa upratať si v hlave aj duši. Pri takomto čistení mysle dajte aj na svoju intuíciu a prežite túto svoju pravdu. Vyčistená myseľ v stave „nevedenia“ vám pravidelným praktizovaním (zo začiatku ideálne pod dohľadom odborníka), dokáže ukázať nový pohľad na život. Vaša myseľ bude otvorená, pretože nebude mať vnútro ani vonkajšok. 

Trápia vás bolesti? Vyskúšajte zenovú meditáciu

Zdroj: Shutterstock®

Najobľúbenejšou a najčastejšou pozíciou zároveň je tzv. lotosový kvet.

Sedíte, nohy máte preložené cez seba a prekrížené v tureckom sede, zopnuté ruky s navzájom sa dotýkajúcimi palcami majte voľne položené v lone. Aby vám bolo pohodlnejšie, môžete si dať pod zadok okrúhly vankúš. Chrbát vyrovnajte a snažte sa v tejto polohe vydržať čo najdlhšie. Oči majte zatvorené a telo uvoľnené, dýchajte zhlboka, ale tak aby to bolo pre vás prirodzené. Výdych by mal byť hlboký a dlhý, nádych o čosi kratší. Svoju pozornosť majte upriamenú na dýchanie a zároveň na všetky detaily polohy lotosového kvetu.

Odporúčame prečítať: Vyliečte si zlomené srdce liečivým kameňom

Čistenie mysle prichádza postupne a prirodzene. Meditácia vám dodá harmóniu a pokoj, myseľ zrazu bude bezproblémová, nekonfliktná, chápajúca a otvorená. Zbaví vás strachu, predsudkov, dokonca aj fyzickej bolesti, či jej vnímaniu.

Zenová meditácia je vhodná pre každého, dupľom pre starších ľudí. U nich totiž dochádza k znižovaniu hustoty mozgovej kôry a práve meditácia dokáže tento stav zlepšovať. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Sedláková 29.08.16 12:15

MS
karma
73.00

zaujímavé ... zišlo by sa mi niečo takéto vyskúšať

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 29.08.16 13:28

IM
karma
100.00

len to človek musí vediet meditovat

  • 0
Odpovedať

Katarina Hovancova 30.08.16 18:47

KH
karma
86.00

už dávno ma to láka, asi sa už musím odhodlať

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní