Kútiky na perách: Vieš, prečo vlastne vznikajú a ako ich ošetrovať?

Kútiky na perách: Vieš, prečo vlastne vznikajú a ako ich ošetrovať?

  • Zdieľaj:
 • 9

Kútiky na perách sme už mali, aspoň raz v živote, asi všetci. Vieme, že sú nepríjemné, citlivé, svrbivé, boľavé, nepekné a častokrát nám dokonca bránia vôbec pootvoriť ústa. Ale pátrali ste niekedy po tom, prečo sa kútik na perách vlastne zjaví? Žeby to bolo skutočne len hliníkovým príborom, prípadne cudzou lyžicou na návšteve či v reštaurácii? Alebo je za tým niečo úplne iné?

Kútiky úst máme všetci a vždy, preto toto pomenovanie toho, čo máme v skutočnosti na mysli, nie je úplne adekvátne. Je to v podstate len ľudové označenie toho, čo je v skutočnosti zápalovým ochorením pier (chelitis angularis). V praxi teda ide o zapálené kútiky. Môžu mať tak bakteriálny, ako aj mykózový (kvasinkový) pôvod. Ak sa vám objavujú pričasto, určite stojí za to navštíviť lekára.

Kútiky sú jednoducho signálom toho, že v našom tele sa niečo deje. Ak sa vám objaví na ústach zapálený kútik len raz za čas, s najväčšou pravdepodobnosťou je to signál, že telo potrebuje doplniť vitamín B, C či zinok a železo.

Zaujme ťa: Zisti, čo prezrádza odtieň pokožky o tvojom zdraví!

zapálené kútiky

Zdroj: Shutterstock®

Netreba sa vyhýbať návšteve lekára

Kútiky bývajú takisto častým sprievodným znakom oslabenej imunity, alergie na jedlo, dlhodobého užívania antibiotík, ochorenia tráviaceho ústrojenstva, dokonca aj cukrovky. Ak vás zapálené kútiky trápia dlhšie, ako týždeň alebo ak sa tento zápal zhoršuje, vaše kroky by rozhodne mali smerovať k všeobecnému lekárovi, dermatológovi alebo k imunológovi.

Vznik infekcie kútikov úst majú na svedomí premnožené kvasinky (Candida albicans), baktérie (stafylokoka či streptokoka) alebo ich kombinácia. Môže ísť tak o akútny ako aj chronický zápal.

ako vznikajú kútiky

Zdroj: Shutterstock®

Kútiky sa vám môžu objaviť aj po ošetrení u zubára či popri nosení umelého chrupu. Nakoľko príčina nikdy nie je jednoznačná, netreba váhať s návštevou lekára. Prvou pomocou na zapálené kútiky je propolis, ktorým si postihnuté miesta potierajte aspoň trikrát denne. Rovnaký účinok má aj čajovníkový olej. Na ich dezinfekciu vám dobre poslúži aj alpa a bórová voda.

Pri dlhodobejších problémoch s bolestivými kútikmi úst siahnite po kvalitnej nechtíkovej masti, prípadne si ju vyrobte samy doma. Stačí si zmiešať roztopenú bravčovú masť (asi 120 gramov) so sušenými kvetmi nechtíka lekárskeho (približne za hrsť), nechať prevrieť a odložiť asi na tri dni. Napokon sa hmota precedí cez čistú gázu a liečivá masť je hotová.

Pozri aj: Sladké drievko: Elixír života so zvláštnou príchuťou ťa vzpruží!

nechtíková masť

Zdroj: Shutterstock®

Neolizovať, potierať!

Hoci svrbenie alebo pálenie kútikov úst nás automaticky nabáda – ľudovo povedané – ísť do nich jazykom, nerobte to! Veď už pomaly aj malé dieťa vie, že oliznúť znamená v konečnom dôsledku spraviť suchším. Radšej si vždy kútiky natrite a zvláčnite spomínanou mastičkou alebo kvalitným výživným balzamom na pery. Ten však rozhodne nepožičiavajte kamarátke ani nezdieľajte s partnerom!

Popri všetkých, vyššie uvedených nepríjemnostiach, ktoré sú so zapálenými kútikmi spojené, vedia často aj mokvať alebo krvácať. Práve jar je obdobie, kedy sa kútiky objavujú akosi radšej, než inokedy. Rizikovejšie sú v tomto prípade deti, ako dospelí.

ušný maz

Zdroj: Shutterstock®

A na záver už len dodáme – pozor na kadejaké babské rady, typu „potieraj si to mazom z ucha“ a podobne. Hoci ani my sa nebránime alternatívnym metódam, v tomto prípade si to radšej necháme ujsť. Navyše, nikdy nebolo preukázane, že by táto „mastička“ skutočne pomáhala... :-)

- Anketa

MÁVATE PROBLÉMY SO ZAPÁLENÝMI KÚTIKMI?

Odpovedalo 661 ľudí  

Áno, často
28%
Áno, ale len občas
55%
Nie
16%

  • Zdieľaj:
 • 9
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Soňa Kelemenová 17.05.18 07:22

SK
karma
86.00

našťastie som kútik nikdy nemala... ale kamarátka sa tým trápi..... odporučím jej aby si teda dávala na kútiky odporúčanú masť.... imunolog jej povedala, že je to zo zníženej imunity....

 • 1
Odpovedať

Zoran Majkovic 17.05.18 21:40

ZM
karma
87.00

Porad jej, aby si nasla na youtube relacie slobodneho vysielaca o vitamine C. Pomoze jej to na 100% !

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 17.05.18 15:03

karma
112.00

trpívám na koutky a potírám alpou

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 17.05.18 22:14

karma
100.00

Nemávam zapálené kútiky...viem,že na takéto kožné ranky vždy pomôže užívanie B-komplexu.

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 19.05.18 07:13

ĽŠ
karma
100.00

Domáca masť je skvelá, môžem naozaj iba odporučiť i na iné problémy.

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 09.06.18 14:45

karma
108.00

Mne pomohlo zelezo,ktore mi chýbalo a problemy uz nemam.

 • 1
Odpovedať

Lenka Pisarčíková 14.06.18 17:43

LP
karma
-1.00

Určite si to nepotierajte alpou, nepomôže. Jednoznačne ako spomína kolegyňa užívanie B-komplex vitamínov na to jednoznačne zaberie.

 • 1
Odpovedať

Soňa Kozáková 14.06.18 18:47

SK
karma
92.00

Problém, ktorý ma trápi pravidelne každých pár týždňov a trvá vždy aj niekoľko dní. Je to veľmi nepríjemné, lebo kútiky aj pri slabšom pootvorení pier praskajú a častokrát ani mastičky od výmyslu sveta nezaberajú :( tiež mi prednedávnom kamrátka - farmaceutka poradila B-komplex, tak musím vyskúšať :)

 • 1
Odpovedať

Martina Putoráková 15.06.18 20:51

MP
karma
97.00

cajovnikovy olej pouzivam aj ja, o propolise na tento problem som netusila, vyskusam...

 • 2
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Svadobné topánky na celonočné tancovanie – ako si ich vybrať?
Rady a inšpirácie

Svadobné topánky na celonočné tancovanie – ako si ich vybrať?

 • 1
 • 19.05.2022
Nemôžeš si dovoliť svadobný dar? Odborníci na etiketu ti poradia
Rady a inšpirácie

Nemôžeš si dovoliť svadobný dar? Odborníci na etiketu ti poradia

 • 1
 • 29.05.2022
Tajná svadba Jennifer Lopez a Bena Afflecka - počkali si 20 rokov!
Pre ženy

Tajná svadba Jennifer Lopez a Bena Afflecka - počkali si 20 rokov!

 • 0
 • 20.07.2022
TOPlist