Toto sú príčiny vzniku stareckých škvŕn. No ako ich odstrániť?

Toto sú príčiny vzniku stareckých škvŕn. No ako ich odstrániť?

Starecké škvrny, inak nazývané aj vekové škvrny alebo pečeňové škvrny, predstavujú malé tmavé škvrny, ktoré môžu mať rozličnú veľkosť a môžu sa vytvárať kdekoľvek na tele. Zvyčajne sa objavujú na tvári, rukách, ramenách - teda na tých častiach pokožky, ktoré sú najviac vystavované slnečnému žiareniu. Sú tmavé, nevzhľadné, no aké sú príčiny vzniku stareckých škvŕn?

Starecké škvrny sa zvyčajne objavujú na pokožke ľudí starších ako 50 rokov, avšak nie je vylúčené, že sa môžu objaviť aj na pokožke mladšieho človeka. Síce nevyzerajú veľmi očarujúco, sú neškodné a nepotrebujú žiadnu špeciálnu liečbu. Čo však potrebujú, tak je špeciálny prístup na ich ošetrovanie v prípade, že ich chcete z pokožky odstrániť.

Odporúčame: 3 bylinné sirupy prvej pomoci na doma: Máš ich aj ty?

pigmentové škvrny

Zdroj: Shutterstock®

Príčiny vzniku stareckých škvŕn

Zaujímavé je, že ani samotní lekári nevedia určiť hlavnú príčinu vzniku stareckých škvŕn. Dohady však poukazujú na nadmernú produkciu melanínu alebo pigmentu kože. Vytvárajú sa na starnúcej pokožke, a to v dôsledku vystavovania sa slnečnému žiareniu, či inému UV žiareniu (solárium). Síce melanínu vďačíme za krásne bronzové opálenie počas leta (čím viac melanínu pokožka produkuje, tým je tmavšia), vďačíme mu aj za pigmentové škvrny v staršom veku.

Dokonca, mnohí uvádzajú, že starecké škvrny alebo vo všeobecnosti pigmentové škvrny, môžu vznikať aj v dôsledku dlhodobého užívania niektorých liekov. Sú to v podstate ich vedľajšie účinky.

Zaujímavosti o vekových škvrnách

Vekové škvrny sa môžu ukázať na všetkých typoch pokožky. Vekové škvrny:

 • sú ploché a oválne
 • zvyčajne sú hnedé alebo čierne
 • môžu mať veľkosť pehy alebo veľkosť viac ako 1 cm
 • môžu sa zoskupiť a byť viac nápadné
Redupetin

Zdroj: Shutterstock®

Ako vekové škvrny odstrániť?

Vekové alebo starecké škvrny nie sú vôbec nebezpečné. Aj napriek tomu sa ich mnohí ľudia pokúšajú odstrániť. Ak k ním patríte, tak by ste mali vedieť, ako ich odstrániť. Možností totižto máte hneď niekoľko:

 • Lieky na predpis - lekár vám môže predpísať bieliace krémy, ktoré sú určené na postupné bielenie pokožky. S ich použitím pigmentové škvrny nezmiznú hneď! Krémy však môžu mať aj vedľajšie účinky, ako napríklad zvýšená citlivosť pokožky, preto by ste sa mali vyhýbať slnečnému žiareniu.
 • Lekárske účinnejšie metódy - v tomto prípade môžeme hovoriť o IPL ošetrení (ošetrenie impulzným svetlom), chemických pílingoch, dermabrázii a pod. Každé z týchto ošetrení má svoje pre a proti, preto je najlepšie poradiť sa s dermatológom o vhodnosti podstúpenia takéhoto ošetrenia.
 • Domáca liečba - existuje množstvo krémov, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Takými sú Redupetin krémšpeciálny krém, ktoré majú bieliace účinky, a tým pomáhajú odstrániť vekové škvrny z pokožky.

Zaujme ťa: Čo by mala obsahovať každá rodinná lekárnička? Toto sú top produkty!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 10.03.19 07:03

ĽŠ
karma
100.00

Poznám dosť ľudí s týmto estetickým problémom, je už na každom z nás, či sa ho rozhodne riešiť alebo ho prijať, v každom prípade je super, že existuje možnosť eliminácie.

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 10.03.19 11:27

karma
107.00

Je to beh na dlhé trate...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 10.03.19 17:37

MM
karma
100.00

aj mne sa začali tvoriť na rukách, jednoducho to neriešim, v živote sú omnoho dôležitejšie veci

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 13.03.19 23:35

karma
109.00

Zatiaľ starecké škvrny nemám,ale myslím,že by som ich ani moc neriešila.Patrí to k starnutiu.Horšie je,ked sa objavia už v mladšom veku.Starším ľudom už záleží hlavne na tom,aby boli zdraví.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 27.03.19 21:21

JK
karma
100.00

Je to prirodzené voľakedy to ludia vôbec netiešili

 • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 30.03.19 19:43

karma
100.00

Zaujmavy clánok,aj ja s nimi bojujem.

 • 1
Odpovedať

Anton Marek 12.04.19 11:19

karma
127.00

treba venovať pozornosť prevencii a chrániť sa pred slnkom.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní