Zisti, ako vplýva slnečné žiarenie na vlasy a ako ich ochrániť!

Zisti, ako vplýva slnečné žiarenie na vlasy a ako ich ochrániť!

Neexistuje nič príjemnejšie, ako slnenie sa na pláži alebo pri bazéne – to je tá pravá dovolenková atmosféra, ktorú zažiť aspoň raz v roku je balzamom pre dušu. Avšak, také slnenie so sebou prináša aj niečo iné, než len krásny letný bronz na pokožke. Totižto, pri pôsobení slnečného žiarenia netrpí len naša pokožka, ale aj vlasy.

Vedeli ste o tom, že predtým, než sa rozhodnete vojsť do bazéna s chlórovanou vodou alebo do mora, tak by ste mali svoje vlasy namočiť do čistej vody? Možno to znie neuveriteľne, ale má to svoje opodstatnenie. Totižto, vlasy tak naberú do seba dostatočné množstvo vody, preto im morská voda ani chlórovaná voda nebude škodiť v takom veľkom rozsahu, ako keď do nej namočíte suché vlasy.

Ani sa teda nemôžeme čudovať, že po lete naše vlasy strácajú iskru a sú bez života. Jednoducho, ak im neposkytujeme dostatočnú lásku a opateru, tak sa nám nemajú za čo odmeniť.

Pozri aj: Tajomstvo krásy: Ako sa vyhnúť spáleniu pokožky a udržať jej mladosť?

vplyv slnečného žiarenia na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Vplyv slnečného žiarenia na vlasy

Ak vás zaujíma biológia alebo stavba vlasov, tak určite viete, že vlasy vyrastajú z vlasových folikulov, ktoré sú akousi základňou pre vlasy a dodávajú im potrebnú výživu, vďaka čomu sú vlasy zdravé, lesklé, nelámu sa,... Avšak, v dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia sa pigment a proteíny, nachádzajúce vo vlasových folikuloch, začínajú vytrácať, čo v najhoršom prípade zapríčiňuje vypadávanie vlasov. A výsledok je jasný – okrem panikárenia pri pohľade do sprchového odtoku, ktorý je po kúpeli zahltený vlasmi, môžete pozorovať vyblednutie farby vlasov a ich suchosť, zmenu textúry vlasov, ich krepovatenie, lámanie a podobne. 

Čo je tiež zaujímavé, tak slnečné žiarenie môže spôsobiť popáleniny aj na pokožke hlavy, čím riskujete úpal a rovnako ďalšie negatívne vplyvy na vlasy, o ktorých sme písali vyššie.

vypadávanie vlasov počas leta

Zdroj: Shutterstock®

Vypadávanie vlasov počas leta

Je normálne, že nám vypadávajú vlasy. V priemere denne stratíme 50 až 100 vlasov, avšak ak vo vašej kefe na vlasy alebo na vankúši pozorujete oveľa väčšie množstvo vypadnutých vlasov, je načase vziať situáciu do vlastných rúk a začať tento problém riešiť.

Zvyčajne dôjde k obnove vašich vlasov niekoľko mesiacov po uplynutí stresovej udalosti. V priebehu 6 až 9 mesiacov vlasy získajú svoju obvyklú hrúbku, lesk, štruktúru a hlavne zdravie. Avšak, všetko závisí od toho, akú starostlivosť im budete venovať. Ak to necháte celé na prírodu, v nádeji, že keď padanie vlasov sama spôsobila, tak vypadávanie vlasov aj sama zastaví, tak v tomto prípade nemôžete očakávať veľké zázraky. Ale, ak do starostlivosti zahrniete napríklad kolagén, tak vaše vlasy budú opäť žiariť zdravým.

Neprehliadni: Tajomstvo krásy: Krehké a lámavé nechty zachrániš vďaka tomuto!

Spojitosť medzi vypadávaním vlasov a kolagénom

Ako sme už načrtli, vypadávanie vlasov dokážete zmierniť aj prostredníctvom kolagénu pre ženy. Tím výskumníkov totiž zistil, že znižovanie hladiny kolagénu v blízkosti vlasových folikulov súvisí so stratou vlasov. Nedostatok kolagénu v organizme vedie k poškodeniu DNA vlasových folikulov, čo, okrem padania vlasov, spôsobuje aj tvorbu šedín, lámanie vlasov, ich vysúšanie, tvorbu lupín,...

To však nie je všetko! Vedci totiž na základe svojich výskumov zistili, že u žien vo veku 50 a viac rokov sú vlasové folikuly zmrštené, teda menšie, než u žien vo veku 20 až 40 rokov. Príčina sa opäť ukrýva v kolagéne, ktorého tvorba sa postupne v tele znižuje, až dôjde k tomu, že sa prestane tvoriť úplne. Vedci sú týmto objavom nadšení, pretože vďaka kolagénu je možné zvrátiť stav plešatosti. Na výsledky ich výskumu a to, či to naozaj funguje, si budeme musieť ešte pár rokov počkať. Každopádne už teraz je jasné, že kolagén pomáha predchádzať vypadávaniu vlasov a prispieva k ich opätovnému rastu.

morský kolagén Inca Collagen

Zdroj: Shutterstock®

Kolagén a vlasy – čo vás možno prekvapí?

Keďže na trhu je dostupných viacero kolagénových doplnkov, je si z čoho vyberať. Ale, počuli ste už o kolagénovom ošetrení vlasov? Ide o ošetrenie, ktoré dokáže premeniť rozcuchané a nezdravo vyzerajúce vlasy na dokonalú korunu krásy. Jeho nevýhodou však je to, že takéto ošetrenie nemá dlhodobé účinky, preto je potrebné podstupovať ho opakovane.

No ak túžite aj vy po dokonalo vyzerajúcich vlasoch, tak stavte na vnútorné užívanie kolagénu, ktoré má množstvo skvelých účinkov nielen na našu korunu krásy. Avšak, aj v prípade kolagénu sa môžeme stretnúť s viacerými druhmi. No tu platí, že najlepší je kolagén III. typu, ktorý sa nachádza priamo vo vlasoch. Kde ho hľadať? Vyskúšajte bioaktívny morský kolagén Inca Collagen – trojzložkový kolagén typu I, II a III, ktorý podporí nielen vašu krásu, ale aj zdravie! Aké sú teda účinky kolagénu na korunu krásy? 

 • Kolagén pomáha posilňovať vlasy, vďaka čomu je ťažšie ich pretrhnúť, preto nedochádza k ich lámaniu
 • Kolagén pomáha predchádzať štiepeniu končekov vlasov
 • Kolagén pomáha chrániť vlasy pred horúčavami, či už ide o prístroje na úpravu vlasov alebo pôsobenie slnečného žiarenia
 • Kolagén pomáha vyživovať vlasy a vlasovú pokožku, čo pomáha predchádzať vzniku lupín
 • Kolagén pomáha vlasy vyživovať, vďaka čomu sú lesklejšie, pevnejšie a pružnejšie

Takže, ak sa chcete popýšiť krásnymi vlasmi, tak jedine prostredníctvom bioaktívneho kolagénu! Máte už ten svoj?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Jana Uhrová 13.07.18 16:12

JU
karma
103.00

veru tak, vlasy treba pred slniečkom chrániť tak isto ako aj pokožku

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 14.07.18 21:38

MD
karma
132.00

Kolagén už nejaký čas používam, ale zatiaľ vidím zmeny k lepšiemu len na nechtoch. Lenže ja používam rastlinný kolagén a už začínam uvažovať, že vyskúšam zmenu a kúpim si práve taký kolagén o akom píšete v článku..

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 16.07.18 17:52

MM
karma
100.00

veru aj moje vlasy trpia celodenným pobytom na záhrade, aj keď sa snažím obedňajším hodinám vyhýbať

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 18.07.18 17:15

AK
karma
100.00

Po kúpaní v bazéne treba si umyť vlasy šampónom.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 07.02.19 15:51

JK
karma
100.00

Zas som sa dozvedela niečo nové o vlasy satreba starať

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní