Vieš, ako sa správne zipsovať na ceste? Tu sú zásady radenia sa!

Vieš, ako sa správne zipsovať na ceste? Tu sú zásady radenia sa!

  • Zdieľaj:
 • 3

Nielen v hlavnom meste, ale aj v iných častiach Slovenska je veľký problém s množstvom áut. Kolóny sa ťahajú niekoľko kilometrov a často len kvôli nepochopeniu či neznalosti niektorých dopravných značiek. Vodiči sa často priskoro tlačia do pruhov, potom nepúšťajú ďalšie autá a vytvára sa tak chaos a dlhé minúty čakania. Niektorí vodiči, nielen tí z Bratislavy, vedia ako využívať pripájacie pruhy a ako sa správne zaradiť do priebežného pruhu. Sú tu však ešte stále vodiči, ktorí tieto značenia ignorujú, zabudli ich význam, alebo sú im jednoducho nejasné. Reč je o značkách pre zníženie počtu jazdných pruhov a striedavé radenie. Obe tieto dopravné značky patria do skupiny príkazových značiek.

Veľmi často sa stáva, že ste poriadny vodič a jazdíte podľa predpisov a dopravných značení, no namiesto pohodovej jazdy sa dočkáte trúbenia a tlačenia sa na váš kufor. Zistili sme, ktoré značky robia vodičom stále problém.

Pozri aj: Ako využiť lepiacu pásku? 5 netradičných trikov, ktoré musíš skúsiť!

ako sa zaradiť vo veľa pruhoch

Zdroj: Shutterstock®

Značka C22b

Pri tejto značke platí striedavé radenie pri prechádzaní z pripájacieho pruhu do súbežného. Táto značka môže byť použitá pri prekážke na ceste, alebo pri znížení počtu jazdných pruhov v smere jazdy. Vodiči, ktorí sú v pripájacom pruhu, sa striedavo zaraďujú do súbežného pruhu a to tak, že vodič v pripájacom pruhu má prednosť pred vodičom v priebežnom pruhu. Teda prednosť sa tu dáva opačne ako pri značke C22b. Táto značka platí iba pri súbežnej jazde.

dopravná značka striedavé radenie

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Redakcia KAMzaKRASOU.sk - Lucia Blaškovičová

Značka C30

Táto dopravná značka nám hovorí o znížení jazdných pruhov v smere jazdy. Okrem toho nás informuje aj o konci samostatného pruhu pre vodičov, ktorí idú pomalšie. Ak ste na ceste a zbadáte túto značku, dajte si pozor, v ktorom pruhu sa nachádzate. Ak ste v priebežnom pruhu (na obrázku vľavo), máte prednosť pred vodičmi z pripájajúceho pruhu (na obrázku vpravo).

dopravná značka zníženie počtu jazdných pruhov

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Redakcia KAMzaKRASOU.sk - Lucia Blaškovičová

Ako ľudia, ale aj ako vodiči by sme k sebe mali byť tolerantní. Nedodržiavaním dopravných značiek a bezpečnej vzdialenosti ohrozujeme nielen seba, svoje auto a svoju posádku, ale aj druhých vodičov, ich autá a ich posádky. Auto, ktoré sa pripája z pripájacieho pruhu, nemusí byť vždy len cestný pirát, ktorý si chce obehnúť autá stojace v kolóne. Vodič iba využíva jazdný pruh, a preto by ste ho mali podľa dopravného značenia pustiť. Do pruhov by ste sa mali zaraďovať až pred ich ukončením a nie hneď, ako sa to dá, a to hlavne v kolónach. Takto sa stane, že namiesto jedného auta vodič za vami v podstate pustil dvoch a tu už o plynulosti premávky nemôže byť reč.

Dúfame, že sme vám do budúcnosti pomohli predísť konfliktom a kolíznym situáciám na cestách.

Odporúčame: Mýty o doplnkoch stravy: Kedy predstavujú pre človeka nebezpečenstvo?


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

JAN KOMADA 25.02.19 07:40

JK
karma
106.00

Cesty sú preplnené Žilina hrôza a všetko je aj o tolerancii

 • 2
Odpovedať

Jana Komadová 28.04.19 14:32

JK
karma
104.00

Všetko je o tolerancii

 • -1
Odpovedať

Anton Marek 15.03.21 12:26

karma
114.00

toto na u nás dáva veľa ľudí pocitovo, alebo podľa toho ako dlho stoja v zápche

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

CROWN BRAIDED UPDO účes pre nevestu, na oslavu, no hodí sa aj na leto
Vlasy

CROWN BRAIDED UPDO účes pre nevestu, na oslavu, no hodí sa aj na leto

 • 3
 • 11.06.2021
TOPlist