Je vhodné dať si pivo po behaní? Prezradíme ti, ako to naozaj je

Je vhodné dať si pivo po behaní? Prezradíme ti, ako to naozaj je
 • 29.03.2018
 • Simona Kostková

Bežíte náročný maratón, ktorý je nad vaše sily a jediné, čo vás láka do cieľa je vychladené pivo? Alebo si po náročnom dni a posilňovaní doprajete pohár vína? Veď prečo by nie, pokiaľ ste rekreačný športovec. Je to aj napriek tomu vhodné - po cvičení si dopriať alkohol?

O tom, koľko alkoholu by sme mali vypiť za deň či týždeň, nájdeme nespočetné množstvo štúdií. Niektoré hovoria, že 2 deci vína denne nám prospieva, iné, že by sme nemali prekročiť 2 deci vína alebo pohár piva za týždeň. Je už asi na každom z nás, ktorú verziu „odporúčanej“ dávky alkoholu budeme dodržiavať. Čo v prípade, že pravidelne športujete? Koľko alkoholu na deň či týždeň sa môže vypiť?

Alkohol má „prázdne kalórie“

Ak ste začali aktívne cvičiť, určite máte zoznam vecí, ktoré treba vynechať a ktoré naopak jesť vo väčšom množstve. Alkohol máte na zozname určite v políčku NESMIEŠ! Je to z jednoduchého dôvodu, a to, že alkohol predstavuje tzv. prázdne kalórie a spomaľuje spaľovanie tuku. Navyše, bráni rastu svalov, čo je pre väčšinu mužskej populácie neakceptovateľné.

Napriek tomu existuje pár rád, ako si aj popri cvičení dopriať nejakú tu kvapku alkoholu. V prípade, že máte na koniec týždňa naplánovanú oslavu a viete, že sa tomu alkoholu nijako nevyhnete, skúste nasledovné! Ako sme spomínali, alkohol spomaľuje, respektíve bráni spaľovaniu tukov. Snažte sa preto v ten deň vynechať tuky, aby sa vám neukladali rovno do brucha. Okrem toho nezabudnite na dostatočný prísun bielkovín a sacharidy si doprajte hlavne vo forme zeleniny, inak sa im tiež vyhnite. A čo sa týka alkoholu, pite radšej destiláty alebo červené víno, ideálne v kombinácii s vodou alebo minerálkou.

Pozri aj: Fitnes maniačky, pozor! Čo sa deje s telom pri nadmernom cvičení?

alkohol a cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Je pivo nežiadúce?

Ak ste naozaj profi športovec, je zvýšené množstvo alkoholu tolerovateľné. Pravidelné športovanie totiž dokáže do určitej miery znížiť nežiadúce následky alkoholu. Ale, netreba zabúdať na to, že ak by ste vynechali alkohol úplne, váš výkon by sa určite zvýšil. Je teda v poriadku dopriať si chladenú dvanástku po namáhavom behu?

Pitie piva po behu, dokonca namiesto vody, začala propagovať skupina vedcov zo Španielska. Tvrdia, že kombinácia bubliniek, cukrov a solí vraj dodá bunkám oveľa rýchlejšie potrebnú tekutinu, než obyčajná voda. Navyše oxid uhličitý z piva dostatočne uhasí smäd a cukry zas doplnia tie stratené pri cvičení. Táto štúdia podporuje tú teóriu, že vrcholoví športovci majú alkohol, v primeranom množstve, povolený!

čo nerobiť po behu

Zdroj: Shutterstock®

Beh ako náhrada alkoholu

Ako sme si už prezradili, kombinácia alkoholu a cvičenia je dočasne tolerovaná pri vrcholových športovcoch. Inak by sme sa jej mali vyhnúť. Ale obzvlášť pri behu. Prečo? Beh je pozitívny pre organizmus z mnohých dôvod. Jedným z nich je aj ten, že beh sa odporúča pri liečení závislostí! Či už máte problém s fajčením, pitím, prejedaním sa alebo máte vážnejšie závislosti.

Mnohí uznávaní športovci, hlavne bežci, sú známi tým, že práve alkohol ich doviedol na prvý maratón. Vo všeobecnosti sa odporúča závislým ľuďom, aby euforické stavy, ktoré v nich ich závislosť vyvolávala, zmenili na pozitívne vďaka dopamínu, ktorý sa uvoľňuje pri cvičení. A práve pravidelný šport pôsobí ako príjemná terapia pre týchto ľudí.

aktívny pohyb

Zdroj: Shutterstock®

Milé dámy, pokiaľ ste práve začali so športom, snažte sa alkoholu vyhýbať, a to aj v podobe piva. Pokiaľ už pravidelne cvičíte alebo ste profi bežec, môžete si, na základe vyššie spomenutých rád, túto neresť občas dopriať. Avšak piť po behaní či inom športe je skôr kontraproduktívne, nie však rizikové. Jediný problém, ktorý môže nastať, je, že si môžete vytvoriť závislosť, tak, ako pri náhodnom piatkovom popíjaní v meste.

Je preto na vás, či si pivko po behaní doprajete alebo nie. Neexistujú zatiaľ žiadne konkrétne štúdie, ktoré by potvrdzovali opak. Všetkého s mierou!

Neprehliadni: Je naozaj ranná prechádzka zdravá? Toto urobí s tvojím telom!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Soňa Kelemenová 29.03.18 07:57

SK
karma
86.00

zlatý mok síce obsahuje množstvo vitaminu B, nejaké tie minerály, sacharidy, bielkoviny a mohlo by sa nám zdat, že nám dodá i nejakú tu čistou vodu, ale rozhodne pivo nie je ideálny potréningový nápoj.... Po výkone totiž potrebujeme náš organismus predovšetkým rychle hydratovat a tak je lepšie siahnuť po fľaške minerálnej vody......ale zase nebudme na seba až taký prísny..... jeden pohárik vínka, či pohárik pivka po jedle je ako liek.......

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Remencová 29.03.18 09:53

AR
karma
103.00

ja si taky letny vecer bez pivka ani neviem predstavit :0 jasne ze prehanat by sa to s nim nemalo..ale zasa uplne vylucit neplanujem :P

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 29.03.18 13:58

karma
108.00

Tak to by som si ani nedala!pivo nemusím vobec a bo behaní už toboz nie.

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 29.03.18 18:56

PV
karma
113.00

Ja mám rada aj beh , aj pivko , a aj červené vínko .. Samozrejme všetko s mierou ..!!! Teda skôr obľubujem Radler citrónový . Pretože mi viac uhasí smäd ako voda.. !!

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 31.03.18 11:41

MR
karma
109.00

pivko si tiež občas doprajem, mám rada jeho chuť, mojej postave neubližuje tak to neriešim, dokonca som čítala že taká 12- tka má kopu vitanínov...

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 31.03.18 15:07

JK
karma
100.00

Behať nechodím no mám rada rýchlu chôdzu keďže mám po 50siatke a pivo nepijem

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 03.04.18 10:20

MB
karma
98.00

Ja behaqvam, a niekedy mi naozaj dobre padne v lete po behu male pivko - radler, nie je to pravidlo ale z casu na cas, ked dostanem chut si ho neodoprem

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 04.04.18 11:32

DB
karma
117.00

dať si pivo po behaní by ma ani nenapadlo...

 • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 05.04.18 13:52

BS
karma
100.00

Pivo nemusím, jednoducho mi nechutí, stačí mi obyčajná voda s citrónom a mätou:))

 • 0
Odpovedať

Jana Kováčiková 11.05.19 10:51

JK
karma
-1.00

Teraz už len semtam nealko zelený jačmeň, alko nerobí dobre na postavu, ani spánok. A na behanie funkčné tričká

 • 0
Odpovedať

Lucia Straková 21.04.22 16:06

LS
karma
-1.00

po 30 km na bicykli je jedno malé a chladené vždy za odmenu :D

 • 0
Odpovedať

Sandra Kozumplikova 25.04.22 09:55

SK
karma
-1.00

mne stačí po bicykli či kolobežke čistá voda :)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní