Nedostatok pohybu: Ako vplýva na naše telo a čo môže spôsobiť?

Nedostatok pohybu: Ako vplýva na naše telo a čo môže spôsobiť?

Denne by sme sa fyzickej aktivite mali venovať aspoň 30 až 60 minút. Telu pritom prospieva i svižnejšia chôdza, plávanie alebo bicyklovanie. Pohyb totižto zlepšuje koordináciu pohybov aj okysličovanie organizmu, napomáha udržiavať vhodnú hladinu cholesterolu i cukru v krvi a znižuje riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb či cukrovky. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, aký vplyv môže mať sedavý spôsob života na naše zdravie? A teraz nehovoríme len o priberaní na váhe!

Nedostatok pohybu totižto v súčasnej dobe predstavuje obrovský problém, ktorý sa dotýka mladších i starších jedincov a súvisí so vznikom celého radu zdravotných problémov. Ak jedinec nevykonáva pravidelnú fyzickú aktivitu, môže to ovplyvniť jeho celkovú kondíciu, dobrý spánok i pamäť. Okrem toho deficit pohybu zvyšuje aj riziko vzniku ochorení srdca. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké sú škodlivé účinky sedavého spôsobu života.

Pozri aj: Neuveriteľné, ale tenisový lakeť môže potrápiť aj teba! Ako to?

ochablé svaltstvo

Zdroj: Shutterstock®

1. Zhoršená fyzická kondícia

Nedostatok pohybu v prvom rade vedie k nízkej fyzickej kondícii človeka. Typické je ochabnuté a slabé svalstvo a celkové zníženie pohyblivosti. Zhoršuje sa funkcia nielen svalov, ale i kostí. Tie sa môžu postupne stávať krehkejšími. S deficitom pohybu súvisí vznik ďalších rozličných problémov s pohybovým aparátom. Objaviť sa môžu bolesti kĺbov aj chrbtice. Výrazne rizikový je nedostatok pohybu počas vývoja organizmu, napríklad v puberte. Môže mať totiž vplyv na správnu modeláciu kostrovo-svalového aparátu, čo sa môže prejaviť vo forme guľatého chrbta i driekového zakrivenia chrbtice.

2. Problémy s trávením

Deficit pohybovej aktivity má vplyv aj na tráviace procesy v tele človeka. Ak sa totiž jedinec pravidelne hýbe, výrazne to podporuje najmä činnosť čriev. Prejavom nedostatku pohybu tak môžu byť i stále problémy so zápchou. Celkovo však môže dôjsť k spomaleniu trávenia i metabolizmu. Nedostatok pohybu však zvyšuje riziko i veľmi závažných ochorení tráviacej sústavy, ako je napríklad rakovina hrubého čreva.

zhoršená činnosť mozgu

Zdroj: Shutterstock®

3. Zhoršená činnosť mozgu

Pohyb vplýva nielen na fyzickú, ale aj na psychickú kondíciu človeka. Počas pohybovej aktivity je totižto mozog prekrvovaný a okysličovaný, vďaka čomu následne lepšie pracuje pamäť a jedinec je i viac sústredený. Okrem toho vtedy dochádza k vyplavovaniu mnohých látok, napríklad endorfínov, ktoré spôsobujú dobrú náladu a pocity šťastia. Nedostatok pohybu však môže viesť k zhoršeniu psychiky i činnosti mozgu. Človek môže mať spomalenejšie reakcie, horšiu koncentráciu a môže si ťažšie pamätať informácie.

4. Vyššie riziko ochorení srdca

Nedostatok pohybu môže prispieť k vzniku hypertenzie, čiže vysokého krvného tlaku. Okrem toho však negatívne vplýva najmä na činnosť srdca a stav ciev. Pravidelný pohyb naopak prispieva k prevencii kardiovaskulárnych aj ďalších závažných ochorení. Ak človeku chýba, zvyšuje to riziko vzniku napríklad aterosklerózy, trombózy alebo aj cukrovky 2. typu. Nedostatok pohybu navyše podporuje proces starnutia a negatívny vplyv voľných radikálov.

zlý spánok

Zdroj: Shutterstock®

5. Problémy so spánkom

Spánok podporuje regeneráciu organizmu. V prípade jeho nedostatku sa môžu vyskytnúť viaceré zdravotné ťažkosti. Aj na spánok má však negatívny vplyv práve deficit pravidelnej pohybovej aktivity. Ak sa človek každodenne hýbe, ľahšie sa mu zaspáva, jeho spánok je kvalitnejší a zobúdza sa sviežejší a plný energie. Pozor si však treba dávať v prípade cvičenia tesne pred spánkom, ktoré môže u niektorých jedincov proces zaspávania práveže sťažiť.

Odporúčame: Čo nerobiť počas menštruácie? Týchto 7 aktivít sa rýchlo vzdaj!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Krátka 19.12.18 08:04

SK
karma
114.00

...áno, všeko je to pravda, preto rada chodím veľa peši, keďže moja práca je za stolom a mám málo pohybu, snažím sa to aspoň takto kmpenzovať a ak sa podarí, chodíme si občas aj zacvičiť

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 19.12.18 23:35

karma
115.00

Pohyb je pre človeka veľmi potrebný.Mám rada turistiku,a ak sa dá,vždy sa vyberieme s manželom do prírody.

  • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 20.12.18 20:31

LK
karma
100.00

Pohyb treba, so všetkým súhlasím :)

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 20.12.18 22:07

ĽŠ
karma
100.00

Nedostatok pohybu má veľa nepríjemných následkov, preto je určite veľmi dôležité "hýbať" sa v rámci možností čo najviac.

  • 0
Odpovedať

Mária Frnová 21.12.18 07:01

MF
karma
-1.00

bez pohybu to jednoducho nejde...

  • 0
Odpovedať

Lucia Šintálová 11.04.19 13:22

karma
100.00

Akýkoľvek pravidelný pohyb vplýva pozitívne na organizmus. Mne sa upravil srdcový tep a pomáha mi odbúrať stres i únavu.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní