Ako na minimalistický životný štýl? Poradíme ti, kde začať!

Ako na minimalistický životný štýl? Poradíme ti, kde začať!

Hneď na úvod je potrebné povedať, že minimalistický životný štýl nemôže viesť úplne každý. O tomto spôsobe života musíte byť v prvom rade presvedčený, pretože viesť ho bude určite v niektorých smeroch obmedzujúce a vy si na to, ako minimalistický nováčik, budete musieť zvyknúť. Ak ste však rozhodnutí, že do toho idete, niet nad čím váhať. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo minimalizmus v živote znamená a ako takýto štýl života viesť!

Minimalizmus v živote ​

Čo to vlastne znamená viesť minimalistický život? V zásade by sa dalo povedať, že sa zbavíte vecí, ktoré v skutočnosti vôbec nepotrebujete a budete si viac užívať nehmotné krásy života, ako sú radosť, láska, priateľstvo a šťastie. Teraz sa vám určite hlavou prehnala predstava, ako vyhadzujete svoje obľúbené kúsky oblečenia, mejkapu a nábytku do kontajnera pred domom a sťahujete sa do bytu s rozlohou 20 metrov štvorcových. Ak chcete byť zarytí minimalisti, tak toto je váš osud. Ak však chcete viesť minimalistickejší život, zoberte si niektoré body z nášho článku a implementujte ich do vlastných návykov! Nič netreba preháňať a najmä vtedy, ak sa na to úplne necítite.

Pozri aj: Potraviny po dátume spotreby: Neuveríš, ale nie všetky patria do koša

ako začať s minimalizmom

Zdroj: Shutterstock®

Kde začať? ​

Na začiatok si pripravte jednu väčšiu krabicu. Prechádzajte sa s ňou po dome či byte a vložte do nej všetko, čo máte doma 2-krát. To znamená, ak máte dvojo váh, jednej sa zbavte, ak máte dva kusy naberačiek, jednej sa zbavte, taktiež vyhoďte duplikáty kníh, CD-čiek aj DVD-čiek. Krabicu si v byte nechajte približne mesiac a ak z nej nič nevytiahnete, môžete sa jej zbaviť. Pozor, to neznamená zahodiť ju! Darujte ju niekomu, kto to potrebuje, napríklad charite.

Náš tip: Zbavte sa aj vecí, ktoré by sme mohli označiť za odpad, no stále sa ich nevieme vzdať. Napríklad toho svetra, ktorý sa vám zbehol a vy ešte stále dúfate, že sa roztiahne alebo najrôznejších maličkých dekorácií, ktoré sa vám aj tak nepáčia a postupne sa u vás doma nahromadili.

Polročné pravidlo ​

Počuli ste už o tom, že ľudia sa zbavujú všetkého, čo rok nepoužili? Pri nábehu na minimalizmus si túto dobu skráťte na pol roka. Všetko, čo ste nepoužili 6 mesiacov, patrí z vášho bytu po novom preč. Prečo také tvrdé pravidlá? Pretože presne to je pointa minimalizmu, ktorý hovorí, že všetko, čo vo vašej domácnosti má miesto, ešte neznamená, že má aj zmysel. Keď si už osvojíte polročné pravidlo, skráťte ho na trojmesačné!

ako vyzerá minimalistický domov

Zdroj: Shutterstock®

Zariadenie domácnosti ​

Samostatnou pohromou pre minimalistický štýl života sú takmer všetky bežné domácnosti. Opýtajte sa sami seba, koľko máte doma sád povlečení na posteľ alebo uterákov či mís na šalát. Podstata minimalizmu je v tom, že máte len toľko a to, čo je naozaj nevyhnutné na život. Neviete, koľko je to dosť? Stačiť by vám mali 3 prestierania na posteľ, dve prestierania na stôl, jedna až dve sady riadu na osobu a tri uteráky. Takto počty násobte podľa počtu členov domácnosti.

Multifunkčné je dobré ​

Niektoré predmety majú viac, než jedno využitie a presne tieto predmety sú naklonené minimalizmu a sedia do tohto životného štýlu. Tak napríklad nepotrebujete strúhadlo na zemiaky, syr a zeleninu zvlášť, keď zvolíte multifunkčné strúhadlo, ktoré všetky tieto potraviny zvládne ľavou zadnou. Nebudete potrebovať otvárač na fľaše, nôž a manikúrové nožničky, ak doma máte multifunkčný nožík a tak ďalej a tak ďalej. Takýchto príkladov sa dá nájsť celá kopa a vy sa postupne zbavíte desiatok nepotrebných predmetov.

v čom spočíva minimalizmus

Zdroj: Shutterstock®

Život minimalistu ​

Ľudia, ktorí sa podujali na vedenie minimalistického života, naň nedajú dopustiť. Má to totiž veľa výhod. Zmení sa váš pohľad na svet, ale aj to, ako trávite svoj voľný čas. Na nákupoch možno síce strávite viac minút, no kúpite oveľa menej a taktiež menej miniete. Váš byt sa otvorí a ukáže vám, že predsa len má pre vás a vašu rodinu dostatok priestoru, aj keď to doteraz možno nebolo vidieť. Naučíte sa aj vážiť si svoje veci. Oveľa viac využijete to, čo máte a ak sa náhodou stane, že sa vám niečo cenné zničí, bude vám to ľúto. Na konci dňa sa môžete porozhliadnuť po svojom obydlí a zistíte, že doma nemáte viac neporiadok tak ako to bývalo v minulosti. Nemáte totiž nič, čo by sa vám mohlo nakopiť!

- Anketa

LÁKA VÁS VYSKÚŠAŤ MINIMALIZMUS?

Odpovedalo 209 ľudí  

Už dávno ho praktizujem!
67%
Láka, ale len v niečom.
20%
Láka, vyskúšam to.
8%
Nie, prečo by som mala vyhadzovať svoje veci???
5%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 09.09.18 06:10

ĽŠ
karma
100.00

Inšpiratívny článok, ďakujem!

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 09.09.18 10:01

DB
karma
117.00

tento štýl sa mi celkom pozdáva...asi začnem :-)

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 09.09.18 16:58

MM
karma
100.00

vo všetkom treba dodržať zlatú strednú cestu, tá kuchyňa je až sterilná a ako sa to hovorí, špinavá kuchyňa, šťastná rodina :-)

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 09.09.18 19:51

MC
karma
109.00

Snažím sa nenakupovať nič ,čo nevyhnutné nepotrebujem.

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 10.09.18 13:13

AS
karma
108.00

aj ja som už prišla na to, že keď si neoblečiem nejaké oblečenie 4-5 rokov, je to zbytočné skladovať- treba darovať alebo prerobiť

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 11.09.18 19:03

JK
karma
100.00

Zaujímavé čítanie pekne je napísané treba sa viac zaujímať o nehmotné veci ako sú radosť, láska, priateľstvo a šťastie

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 28.09.18 13:24

karma
127.00

Už som nad tým viackrát rozmýšľal, ale potom ako sa zbavím vecí, znovu si nejaké nové nájdu cestu do môjho života. Je to ťažké :)

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Remencová 06.10.18 18:28

AR
karma
103.00

Ja som začala minimalizmus praktizovať cca pred pol rokom a neviem si vynachváliť všetky jeho pozitívne účinky- napríklad menej upratovania a viac voľného času na seba a na moje koníčky :) Ale aj keď sa vecí zbavujem a vidím výsledky, viem, že ma ešte čaká veˇmi dlhá cesta :) na ktorú sa ale teším

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.12.18 10:52

karma
127.00

Tá myšlienka je zaujímavá, ale nezlučiteľná s mojou povahou, už som to skúšal :)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní