Ako odstrániť škvrny od trávy z oblečenia? Spoznaj tie správne fígle!

Ako odstrániť škvrny od trávy z oblečenia? Spoznaj tie správne fígle!

  • Zdieľaj:
 • 1

Už sme vám poradili, ako odstrániť škvrny od červeného vína, alebo aj ako sa zbaviť olejových fľakov na oblečení. Existujú rôzne triky na mnohé odolné nečistoty, ktoré razom dokážu znehodnotiť odev a odsúdiť ho na vyhodenie. Ak však nebudete váhať a vyzbrojíte sa tými správnymi pomocníkmi, obľúbené tričko, blúzku a pokojne aj obrus zachránite. Rovnako sa dá zvládnuť i boj s odolnými zelenými škvrnami od čerstvej trávy.

Tento druh škvŕn pritom robí starosti najmä v jarnom a letnom období, čo určite poznajú hlavne mnohé mamičky s menšími deťmi. Ktoré dieťa ešte neprinieslo domov z ihriska zelený fľak na kolene, pričom si to odniesli nové tepláky? Alebo stačí pri prechádzke v prírode zle stúpiť, šmyknúť sa a padnúť na zadok a zelený fľak je hneď na svete, či ste dieťa, alebo už dávno nie. My sa dnes pozrieme na to, akými účinnými prostriedkami vyčistiť z oblečenia práve odolnú trávu.

Odporúčame: Minimalizmus v byte či dome: Tieto základné pravidlá musíš vedieť

žlčové mydlo

Zdroj: Shutterstock®

Žlčové mydlo

Ak nemáte doma žlčové mydlo, je to veľká chyba. Je lacné, nájdete ho v drogériách aj na internete a hlavne ho radíme medzi najlepších bojovníkov proti rozličným škvrnám. Určite si ho zamilujú všetky mamičky a aj tie menej šikovné osoby, ktorým škvrny na oblečení nie sú cudzie. Žlčové mydlo pritom dokáže z oblečenia či iných látok odstrániť hlavne škvrny organického pôvodu, najmä krv, mastnotu a fľaky od rôznych potravín a taktiež trávu či hlinu. Mydlom dostatočne potrite zelenú škvrnu, nechajte pôsobiť a trochu preperte v rukách. Potom oblečenie klasicky operte v práčke a na znečistený odev môžete zabudnúť.

citrónová šťava

Zdroj: Shutterstock®

Ocot alebo šťava z citróna

Ak ste si ešte neurobili zásoby žlčového mydla a škvŕn od trávy sa potrebujete zbaviť okamžite, skúsiť to môžete pomocou octu. Použiť môžete obyčajný kuchynský ocot, prípadne jablčný či iný. Do octu namočte nejakú čistú handričku či hubku a začnite škvrnu čistiť jemným potieraním. Podobne však môžete využiť aj šťavu z citróna. Nakvapkajte ju priamo na fľak, nechajte pôsobiť a handričkou jemne vydrhnite.

Technický lieh

Dobrým pomocníkom pri odstraňovaní odolných zelených fľakov od trávi a zeminy je aj technický lieh. Nájsť ho môžete napríklad v drogériách. Nalejte z neho trochu na jemnú hubku a odstráňte trávu z teplákov, mikiny či riflí. Nakoniec odev operte v práčke. Pri manipulácii s touto horľavinou si dávajte pozor, používajte ju v dobre vetranom priestore a skladujte mimo dosahu detí!

sóda bikarbóna

Zdroj: Shutterstock®

Sóda bikarbóna

Okrem octu či citróna pomôže pri čistení trávových škvŕn aj ďalšia surovina, ktorú bežne nájdeme asi v každej kuchyni. Reč je o jedlej sóde, ktorá je akýmsi všestranným pomocníkom v každej domácnosti. Sóda bikarbóna našla uplatnenie nielen pri varení, ale aj čistení. Zmiešajte ju s trochou vody a zmes naneste priamo na škvrnu. Vtlačte ju do látky, prípadne vydrhnite jemnou kefkou či hubkou. Nakoniec odev operte v práčke. Pri čistení môžete skúsiť účinnú kombináciu sódy bikarbóny a spomínanej šťavy z citróna.

Peroxid vodíka

Nakoniec vám môže pomôcť aj peroxid vodíka, a to hlavne v prípade, že je trávou znečistená biela látka, respektíve biely kus odevu. Tento roztok nájdete v každej lekárni. Špinavú látku je pritom vhodné najskôr očistiť, napríklad spomínaným žlčovým mydlom či octom. Potom ju dočistite ešte s handričkou namočenou v peroxide vodíka, aby zostala látka jasná a bez nečistôt. Odev hoďte do práčky. Ak sa bojíte, že peroxid vodíka nejako poškodí tkaninu, vyskúšajte ho na neviditeľnom kúsku látky.

Pozri aj: Stačí pol minúty na zhodnotenie domu: Čo si všíma návšteva ako prvé?


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Jana Komadová 07.05.20 22:50

JK
karma
100.00

Ocot,sódu bikaróno,citrón ,používam v domácnosti často

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhraj 3x balíček pánskej kozmetiky NIVEA MEN
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček pánskej kozmetiky NIVEA MEN

 • 11
 • 13.01.2023
Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk

 • 5
 • 05.12.2022
Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €
SÚŤAŽE

Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €

 • 4
 • 14.11.2022