Ako si vybrať práčku do domácnosti? Čo všetko ovplyvňuje jej cenu?

Ako si vybrať práčku do domácnosti? Čo všetko ovplyvňuje jej cenu?

  • Zdieľaj:
 • 4

Pri zariaďovaní novej domácnosti sa dokážu vyšantiť všetky ženy. Tu chceme taký vankúšik, tu hentaký kvetináč, tu sa zase bude hodiť takáto polička či skrinka a rovnako aj tento koberec s vysokým chlpom. Ženy majú zväčša estetické cítenie, vďaka ktorému dokážu nadizjanovať svoju domácnosť do posledného detailu. Máme akú-takú predstavu, ako by naša domácnosť mala vyzerať. No pokiaľ sa jedna o spotrebiče, tak ich výber veľmi rady necháme na naše polovičky. Oni sú zväčša tými technickými znalcami, ktorí sa vyznajú vo všetkých skratkách a označeniach.

Ale, aby sme si nekrivdili, tak spotrebiče si možno zvládneme vybrať aj sami. Netreba však pozerať len na dizajnovú stránku, ale aj na všetky špecifikácie, ktoré robia spotrebič spotrebičom. V prvom rade ide samozrejme o spotrebu. Nechceme predsa za elektrinu platiť horibilné sumy. Ako si teda vybrať práčku do domácnosti?

Hĺbka práčky

Niektoré kúpeľne sú pomerne veľké a veľkorysé na priestor, čomu sa dá ľahko prispôsobiť aj veľkosť práčky. V panelákoch je občas toho miesta o niečo menej. Pokiaľ sa jedna o hĺbku práčky, tak si môžete vyberať medzi práčkami s predným plnením a práčkami s horným plneným.

 • Práčky s predným plnením – tieto sú zvyčajne vyrábané v rozmeroch 85 x 60 x 60 cm, no vyrábajú sa aj v užšej SLIM verzií, kde je hĺbka práčky do 45 cm. Treba však počítať s tým, že tieto SLIM práčky majú aj menšiu kapacitu. Ak sa v domácnosti nachádza menší počet osôb, tak s takouto práčkou si určite vystačíte.
 • Práčky s horným plnením – tie bežne zoženiete so šírkou 40 cm a hĺbkou od 60 do 90 cm. Záleží teda len na vašich priestorových možnostiach.

Odporúčame tiež: Kardio cviky na doma: Zopár cvičení a ručička na váhe klesne!

práčka s horným plnením

Zdroj: Shutterstock®

Kapacita práčky

Práčky s predným plnením majú výhodu oproti práčkam s horným plnením v tom, že dokážu vyprať vyššiu kapacitu bielizne. Zvyčajne môžeme hovoriť o 13 kg bielizne za predpokladu, že zvolíte klasickú verziu a nie SLIM. Takáto práčka je vhodná predovšetkým do väčších domácnosti s väčším počtom členov. Párom zväčša stačí práčka s kapacitou do 6 kg pri rodinách s deťmi skôr voľte kapacitu nad 6 kg.

Pri práčke s horným plnením môžeme hovoriť o menšom bubne, do ktorého sa vojde najviac 10 kg bielizne. Tú však platí to isté, čo pri prednom plnení práčky – pri menšom počte ľudí v domácnosti si vystačíte aj s nižšou kapacitou práčky.

Otáčky práčky

Otáčky v práčke je väčšinou možné regulovať. Preto, ak periete väčšie kusy bielizne, tak môžete zvýšiť počet otáčok a naopak, pri tričkách alebo spodnej bielizni ich môžete znížiť. Ak si plánujete zaobstarať aj sušičku, tak je vhodné vyberať práčku s vyšším počtom otáčok, pretože takto bude bielizeň lepšie vyžmýkaná a v sušičke vyschne o niečo skôr. Ak by sme ale mali byť konkrétne, tak:

 • 1 000 otáčok – šetrné pranie ideálne na pranie spodnej bielizne a jemného oblečenia
 • 1 200 otáčok – odstráni vlhkosť z väčších kusov oblečenia, ideálne na bežnú bielizeň
 • 1 400 až 1 600 otáčok – intenzívne žmýkanie bielizne pripravenej na sušenie v sušičke
práčka s predným plnením

Zdroj: Shutterstock®

Motor práčky

Kedysi sme si nemohli vyberať. Dnes sú k dispozícii práčky s rôznym druhom motorov. Niektoré sú viac hlučnejšie a iné zase menej a niektoré tiež prispievajú k vyššej spotrebe energie.

 • Klasický motor – zastaraný typ, ktorý sa skladá z motora, remeňa, remenice a bubna. Tento sa časom opotrebováva, má vyššiu spotrebu a je hlučnejší.
 • Invertorový motor – je podobný klasickému, skladá sa z rovnakých súčiastok, no je tichší a úpornejší. Je riadený elektronicky, preto je pranie plynulejšie.
 • Direct drive motor – najmodernejší typ motora, ktorý je riadený priamym pohonom. Nevyužívajú sa remenice ani remeň, preto je motor stabilnejší, „netrepe“ (menej vibruje a je menej hlučný) a takéto práčky sú výkonnejšie.

Hlučnosť práčky

Ak si kupujete práčku do paneláku, tak si treba uvedomiť, že ju budete zapínať predovšetkým v podvečerných hodinách, teda v čase, keď prídete z práce. Práve preto treba prihliadať aj na hlučnosť práčky, aby ste predišli susedským sporom.

Hlučnosť práčky sa pri žmýkaní pohybuje zväčša od 50 do 85 dB. Samozrejme platí, že čím menšia hlučnosť, tým lepšie. A to nielen pre susedov, ale aj pre vás, pretože si budete môcť vychutnať večerný seriál bez toho, aby vás rušila práčka.

programy na práčke

Zdroj: Shutterstock®

Energetická trieda práčky

Ako sme už teda naznačili, práčku si treba vyberať aj s ohľadom na samotnú spotrebu energie. Nik z nás totižto nechce platiť horibilné sumy za používanie spotrebičov v domácnosti. Správny výber práčky je teda jedným zo spôsobov, ako ušetriť na energiách. Sledujte energetický štítok, ktorým je označený každý spotrebič, a teda aj práčka. Najlepšie sú práčky z energetickej triedy A a s označením A+++, A++, A+. Pri nich je ročná spotreba vody a energie najnižšia.  

Okrem týchto základných parametrov sa pri výbere práčky môžete zamerať aj na ďalšie funkcie, ako je šiesty zmysel, funkcia aqua stop, funkcia odloženého štartu, parné pranie, skrátené programy a pod. Dokonca v dnešnej modernej dobe práčky obsahujú aj rôzne smart funkcie, vďaka ktorým môžete práčku pripojiť na wifi a ovládať telefónom.

Zaujme ťa: Ako využiť rolky z toaletného papiera? DIY nápady, ako ich recyklovať


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Katarína Konečná 05.06.20 09:21

KK
karma
121.00

mám asi rok novú práčku a som veľmi spokojná, prvá nám vydržala 16 rokov, druhá 15 rokov, tak dúfam, že táto posledná ma nesklame a vvydrží

 • 0
Odpovedať

Natália Lobodášová 05.06.20 10:11

NL
karma
105.00

Mám práčku pár rokov a som s ňou maximálne spokojná. Pri novej by som išla zase do tej značky, ktorú mám.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 05.06.20 19:43

MM
karma
106.00

pravdepodobne nás čaká nákup novej pračky, bude to fuška vybrať tú NAJ

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 07.06.20 13:08

MR
karma
113.00

vývoj ide dopredu, je super, že máme práčky slim a s menšou kapacitou, páči sa mi, že teraz sú aj práčky s predným plnením, ktoré majú dvierka na doloženie "zabudnutého" prádla

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhrajte dobroty od Mixit.sk, ktoré môžete darovať (ak im vy sami odoláte)
SÚŤAŽE

Vyhrajte dobroty od Mixit.sk, ktoré môžete darovať (ak im vy sami odoláte)

 • 14
 • 02.12.2022
Vyhraj 4x Nivea BABY kozmetiku pre najmenších
SÚŤAŽE

Vyhraj 4x Nivea BABY kozmetiku pre najmenších

 • 5
 • 28.10.2022
Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €
SÚŤAŽE

Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €

 • 4
 • 14.11.2022