Ako vyčistiť liatinový riad? Nie je to vôbec nemožné, ako sa zdá

Ako vyčistiť liatinový riad? Nie je to vôbec nemožné, ako sa zdá

Na kuchynský riad z liatiny mnoho gazdiniek nedá dopustiť. Panvice a iné náčinie z tohto materiálu je pomerne lacné, jednoduché na používanie, vydrží dlho, pričom sa nemusíme obávať o naše zdravie. Skvelo fungujú pri vysokých teplotách, pretože liatina sa dokáže poriadne rozpáliť, čo oceníte najmä pri príprave kvalitných hovädzích steakov, no povaríte v nich pokojne aj jedlá, ktoré sa pripravujú pomaly, na nižšom ohni. Toľko o liatine, ktorá je naozaj dobrým sluhom, no zlým pánom, pretože ak sa poriadne zanesie, je to pohroma. Ako vyčistiť liatinu a starať sa o ňu?

Zaujme ťa: Veľký návod na odľahčenie bytu: Čoho sa treba zbaviť ako prvého? ​

na čo je dobrá liatinová panvica

Zdroj: Shutterstock®

Starostlivosť o liatinový riad

Kým sa dostaneme k tomu, ako liatinové hrnce či panvice zbaviť nečistôt a pripálenia, pobavme sa chvíľku o samotnej starostlivosti o toto kuchynské náradie. Je totiž nesmierne dôležitá a môže zabrániť kuchynskej sodome gomore. Ako sa o liatinu starať?

 • Liatina vyžaduje starostlivosť od úplnej novoty. Hneď, ako ju rozbalíte, umyte ju v horúcej vode s kvalitným saponátom a následne ju dôkladne vysušte. Potrite ju rastlinným olejom pomocou papierových obrúskov po celej ploche (aj zvonka) a vložte ju opačne do rozohriatej trúby na 180 stupňov. Po hodine trúbu vypnite a nechajte panvicu vnútri úplne vychladnúť. Teraz je pripravená na používanie.
 • Po každom ďalšom použití liatinové kuchynské náčinie čistite pomocou saponátu v horúcej vode. Používajte pritom kefu, ale za žiadnych okolností nie tvrdú s kovovými štetinkami. Ak nemôžete panvicu vyčistiť alebo sa zmení na šedo, opakujte postup s vypálením v prvom bode.
 • Liatinové hrnce nikdy nenechávajte namáčať vo vode príliš dlho a nikdy ich neumývajte v umývačke riadu.

Čistenie liatiny ​

Prejdime k samotnému čisteniu liatiny. Rokmi používania by mala liatina nabrať čiernu patinu, čo je absolútne normálne a neznamená to, že je na vyhodenie. Práve naopak. Pamätajte, že čím viac liatinový riad používate, tým viac zlepšujete jeho vlastnosti, tým viac vám vydrží. Ako teda postupovať, ak sa nám na liatine objaví povedzme hrdza alebo pripálenina, čo bývajú najčastejší pôvodcovia jej znečistenia a znehodnotenia?

Pripálenú panvicu alebo hrniec posypte jedlou sódou bikarbónou a poriadne ju rozotrite pomocou vhodnej handričky alebo kefy po celom povrchu. Nebojte sa pritlačiť a snažte sa odstrániť celú pripáleninu. Potom panvicu umyte v horúcej vode. Následne dajte na sporák a nechajte panvicu, aby sa úplne vysušila. Napokon potrite rastlinným olejom po celom povrchu. Takto pripravená panvica je nielen čistá, ale aj pripravená na ďalšie používanie. Celý postup nájdete vo videu vyššie.

Inšpiruj sa: Farebné jesenné dekorácie, ktorým neodoláš: Ktoré si vyberieš?

- Anketa

MÁTE SKÚSENOSTI S LIATINOVÝM RIADOM?

Odpovedalo 299 ľudí  

Nedám naň dopustiť. Nič iné, ako liatinu nechcem!
16%
Mám aj liatinový aj iný.
13%
Liatina, to je čo?
69%
Nie, liatinový riad ma neláka.
2%
Som verná teflónu.
1%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 14.10.18 13:11

ĽŠ
karma
100.00

Liatina je dobrý sluha, no zlý pán pri zanesení. Tiež využívam tento spôsob čistenia, poprípade kypriaci prášok do pečiva.

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 14.10.18 17:58

MC
karma
109.00

Používam liatinový pekáč .Vyskúšam vaše rady na čistenie.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 14.10.18 19:28

MM
karma
100.00

na určité jedlá a ich prípravu používam liatinový riad a nedám naň dopustiť

 • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 14.10.18 19:42

IO
karma
97.00

Mám liatinový pekáč a nedám naň dopustit .

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 15.10.18 16:59

karma
108.00

Ďakujem za radu.

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.12.18 13:27

karma
127.00

Sóda bikarbóna je zázrak.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní