Ako vyčistiť pripálenú žehličku? Pomôže ti jedna lacná ingrediencia!

Ako vyčistiť pripálenú žehličku? Pomôže ti jedna lacná ingrediencia!

Chvíľka nepozornosti a spálená bielizeň je na svete. Poznajú to možno mamičky, ktorých ratolesti neobsedia na mieste. Tak sa ľahko môže stať, že pri žehlení zabudnete žehličku položenú na vašej obľúbenej blúzke alebo teplákoch. A poznajú to možno aj tí, ktorí sa snažili vyžehliť oblečenie vyrobené z nejakej „umeliny“. Stačí priložiť žehličku a jej odtlačok máte razom na oblečení, ktoré je tak akurát súce na vyhodenie do koša, poprípade vhodné na označenie – domáce oblečenie.

Žehličkou spálené oblečenie sa už nedá zachrániť. Ale čo v takom prípade so žehličkou? Ak je jej povrch spálený, nedá sa ňou veľmi žehliť. Po takejto nehode mnohí čakajú, kým žehlička vychladne, aby ju mohli očistiť. My však poznáme oveľa lepší a jednoduchší trik!

Pozri aj: Čo pomáha na pálenie záhy? 7 overených trikov ako prvá pomoc!

čo s pripálenou žehličkou

Zdroj: Shutterstock®

Využite obyčajnú kuchynskú soľ!

Soľ sa v domácnosti využíva naozaj všelijako. Ak sa vám podarí rozliať červené víno, soľ je vašou prvou záchranou. Kuchynskú soľ využívali aj moji starí rodičia, a to v prípade, keď sa im ešte na starej klasickej peci podarilo niečo pripáliť. Stačilo nasypať soľ na rozohriatu platňu a spálenina sa zázrakom rozpustila.

Kuchynskú soľ takto dokážete využiť aj pri pripálenej žehličke. Potrebujete len papier na pečenie a kuchynskú soľ. Papier si rozložte, nasypte naň soľ a nahriatou žehličkou pohybujte smerom hore dole, akoby ste žehlili. V priebehu jednej minútky soľ na seba naviaže všetky čiastočky zo žehličky a zanechá žehliacu plochu ako novú. V podstate by sme mohli povedať, že soľ v tomto prípade funguje ako píling na pokožku, ktorý odstraňuje všetky nečistoty z povrchu.

ako vyčistiť žehličku

Zdroj: Shutterstock®

Pomôže aj zubná pasta a iné suroviny

Použitie soli je asi najrýchlejším spôsobom, ako žehličku dokážete vyčistiť. V každom prípade, skvele vám poslúži aj zubná pasta, ocot alebo pena na holenie.  

Ak sa rozhodnete použiť ocot, tak ten je potrebné prevariť, naliať na dno plechu a položiť naň žehličku. V prípade zubnej pasty platí, že tesne po tom, ako žehličku vypnete, tak by ste z nej mali zošúchať väčšie pripáleniny a následne ju nechať vychladnúť. Po jej vychladnutí naneste na handričku zubnú pastu a krúživými pohybmi odstráňte všetky ostatné pripáleniny.

S penou na holenie to je trošku komplikovanejšie, ale hlavne budete musieť obetovať uterák. Naň naneste penu, žehličku zahrejte na maximum a priložte ju na uterák s penou. Síce vám bude dymiť, no je to úplne normálne. Následne uterák preložte cez hranu žehliacej dosky a žehličkou niekoľkokrát prejdite po hrane.

Poznáte aj iné spôsoby čistenia pripálenej žehličky, alebo ste doposiaľ žiadne triky nepotrebovali, pretože sa vám ešte nikdy nepodarilo pripáliť spodok žehličky?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 28.01.19 06:30

ĽŠ
karma
100.00

Rada vyskúšam, ďakujem! Zatiaľ som využívala iba mnou osvedčený tip - alobal sformovať do guličky a ešte nevychladnutú žehličku toutu guličkou vyšúchať.

  • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 29.01.19 10:50

HZŠ
karma
100.00

Super rada, najbližšie iste vyskúšam.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 29.01.19 18:49

MM
karma
100.00

občas sa mi niečo prilepí, aj keď len okrajovo, hlavne z nažehlovačiek, nemám to však problém odstrániť

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 30.01.19 00:05

karma
113.00

Veru sa to stalo aj mne.Poznala som trik zo zubnou pastou.Ak sa mi ešte niekedy pripáli,vyskúšam aj soľ.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní