Ako vyčistiť pripálený hrniec? Pomôžu ti 2 základné suroviny

Ako vyčistiť pripálený hrniec? Pomôžu ti 2 základné suroviny

Nie je asi nikto, komu by sa nepripálil hrniec. Stačí dlhšie nechať ohrievať mlieko, poriadne nepomiešať omáčku alebo prehliadnuť vyparenú vodu zo šošovice a na dne hrnca zostane pripálenina, ktorá nejde vydrhnúť. A nepomôže ani umývačka. Aj tá najlepšia gazdinka v kuchyni zažila situáciu, keď sa jej pripálil hrniec. Stačí chvíľka nepozornosti a po varení zostane na pamiatku čierne dno hrnca. Nemusíte ho však vyhadzovať. Ako vyčistiť pripálený hrniec? Na odstránenie nečistôt pomôžu len dve základné suroviny.

Ježiškovi nepíšte

Zabudnite na drôtenku, ktorou by ste hrniec nevyčistili a len by ste si zbytočne zničili ruky. Hrniec ale nemusíte hneď hádzať do koša a písať Ježiškovi požiadavku na nový. Môžete ho ešte zachrániť. Stačí vám k tomu destilovaný biely ocot a pre väčší efekt ešte jedlá sóda alebo citróny.

Neprehliadni: Najhoršie každodenné návyky, ktoré ti ničia zdravie. Vieš o nich?

pripálený hrniec

Zdroj: Shutterstock®

Ako na to?

Zmiešajte ocot s vodou v rovnakom pomere a nalejte do poškodeného hrnca do výšky asi centimeter nad pripáleninou. Dajte ho potom na sporák a priveďte tekutinu do varu. Nechajte na strednom plameni vrieť päť až desať minút. Nemalo by to trvať dlho a uvidíte prvé účinky.

Počas varenia môžete skúsiť aj drevenou vareškou, či sa pripálenina postupne odlupuje. Po desiatich minútach by mala byť pripálenina odstránená z povrchu hrnca a už by sa mala len vznášať na hladine. Vodu aj s pripáleninami vylejte, ale pozor, nech sa neobaríme. Hrniec potom umyte klasickým saponátom a hubkou.

ako na pripálený hrniec

Zdroj: Shutterstock®

Cola aj citróny

Ak chcete ešte väčší efekt, môžete pridať jedlú sódu. Pridajte ju v momente, keď dávate hrniec zo sporáka preč. Sóda bude šumieť, takže sa neľakajte. Iným variantom je použitie kypriaceho prášku miesto sódy. Sódou alebo práškom potrite postihnuté miesta a nechajte pár minút pôsobiť. Namiesto sódy môžete použiť aj šťavu vytlačenú z citrónov alebo colu.

Ďalšie skvelé triky na záver

Pripálený hrniec je nočnou morou každej gazdinky. Nožom sa pripáleninu šúchať neodporúča, pretože takto len poškodíte samotný povrch hrnca, ktorý budú akurát tak súci na vyhodenie do koša. Namiesto toho môžete vyskúšať ďalšie triky, ktoré si s pripáleninou hravo poradia.

 • Kockový cukor – ten pôsobí ako taký peeling. Pred tým, než ho použijete, je potrebné nechať hrniec najskôr odmočiť. Následne vodu z hrnca vylejte, vezmite kocku cukru a doslova s jej pomocou zošúchajte pripálené zvyšky. V tomto prípade si s jednou kockou cukru určite nevystačíte, ale za pokus to stojí.
 • Čierny čaj – skúšali ste už niekedy tento trik? Ak nie, tak si pripravte silnejší odvar, pridajte do neho trochu soli a pripravený roztok nalejte do hrnca. Nechajte pôsobiť 24 hodín a následne hrniec klasicky umyte.
 • Prášok na pranie – možno vám príde zvláštne použiť na vyčistenie prášok na pranie, ale tento trik vážne funguje. Nasypte lyžicu pracieho prášku do hrnca, zalejte ½ litrom vody a nechajte približne 5 minút variť. Pripálenina sa z dna hrnca jednoducho odlúpne!
 • Alobal – namiesto drôtenky môžete použiť túto hliníkovú fóliu. Stačí si odtrhnúť dostatočne veľký kúsok a použiť na vydrhnutie pripáleniny.
 • Víno – ak máte v chladničke dlhšie otvorené víno alebo nejaké lacné víno, tak vám dozaista nebude ľúto, keď ho použijete na vyčistenie hrncov. Stačí ho naliať do hrnca a nechať variť. Pripáleniny sa začnú postupne odlupovať.

Odporúčame: Ako na DIY adventný kalendár? Už žiadne čokoládky, buď originálna!

Naposledy aktualizovaný článok: 24.8.2022


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 29.11.19 05:09

ĽŠ
karma
100.00

Skvelé triky na záver, ďakujem, rada vyskúšam!

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 29.11.19 09:32

MR
karma
114.00

super, tieto suroviny má doma každý

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 29.11.19 20:44

MC
karma
109.00

vyskúšam ak sa mi podarí nejaký hrniec pripáliť.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 01.12.19 18:51

SK
karma
114.00

občas aj takto čistím...

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 04.12.19 12:10

AS
karma
108.00

a spodok hrnca sa ako čistí? tu sú´rady len pripálenia vnútri

 • 0
Odpovedať

Katarina S 11.12.19 07:38

KS
karma
-1.00

Nasypať do hrnca prášok do pečiva, zaliať vodou a priviesť do varu. Odskúšané, funguje spoľahlivo.

 • 1
Odpovedať

Libuše Šumná 11.12.19 16:28

karma
113.00

taky by mě zajímal spodek hrnce, prášek na praní je pro mě novinka

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 20.12.19 05:12

karma
108.00

Tie sú vzdy poruke...stava sa to niekedy

 • 0
Odpovedať

Lenka Šluchová 26.08.22 20:24

karma
-1.00

Skvele tipy, ktoré sa určite zídu keďže sa pri deťoch občas pozabudnem, že varím

 • 0
Odpovedať

Jana Plátková 27.08.22 19:21

JP
karma
-1.00

Skúsim vyskúšať.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní