Bojíš sa prechladnutia? Tak odhaľ spôsob, ako pestovať zázvor doma!

Bojíš sa prechladnutia? Tak odhaľ spôsob, ako pestovať zázvor doma!
 • 08.12.2018
 • Simona Kostková

Každé ročné obdobie má svoje špecifiká, hlavne čo sa potravín týka. V lete sa radi schladíme čerstvým ovocím, ľadovými nápojmi či zmrzlinou. No a v zime radšej siahneme po potravinách, ktoré nás zahrejú. Jednou z nich je aj zázvor, ktorý si radi vychutnávame nastrúhaný, zaliaty teplou vodou a s kvapkou medu alebo citrónu. Tiež máte radi zázvorový čaj?

Zázvor patrí medzi exotické plodiny, ktoré sa k nám dovážajú. Ale, dá sa dopestovať aj v našich podmienkach, viete ako? Neuveríte, ale veľmi jednoducho! Ukážeme vám ako sa dá vypestovať zázvor u vás doma.

Postačí aj podzemok z obchodu

Na začiatok vám prekvapivo postačí jedna jediná vec – podzemok, ktorý nesprávne nazývame koreň. Ten zoženiete v každom obchode. Napriek tomu, že ho výrobcovia potierajú rôznymi látkami, ktoré inhibujú jeho klíčenie, pomerne rýchlo vám doma vyklíči. A to aj v miske bez vody! Samozrejme na to, aby ste si dopestovali zdravý zázvor, budete ho musieť vopred zbaviť týchto nežiadúcich látok. Preto zázvor potom ako ho kúpite, namočte na dva dni do misky s vodou. Inhibítory by sa mali zo zázvoru uvoľniť. Následne ho nechajte ďalšie dva dni vysušiť, ideálne na slnku, dokiaľ sa neobjavia prvé rastové očká.

Ak sa objavili rastové očká, rozrežte zázvor na menšie kúsky, podľa tých očiek a nechajte ich ešte chvíľku vyschnúť. Následne ich dajte do hliny – ideálne zmes hliny a rašeliny. Jednotlivé kúsky zasaďte do hĺbky troch až piatich centimetrov. Kľudne si môžete takto pripraviť sadeničky, ktoré na jar vysadíte do záhrady alebo necháte zázvor rásť vo väčšom kvetináči. Avšak, to nie je jediný spôsob ako si môžete zázvor vypestovať – začať môžete aj od semienok.

Odpadneš: Ako vyliečiť pokazený žalúdok: Skús to, čo máš doma!

prečo piť zázvorový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je zálievka

Na to, aby ste sa mohli tešiť zo štipľavej chuti zázvoru, musíte ho dostatočne zalievať. Je vhodné umiestniť kvetináč s budúcou rastlinou na teplé miesto, nie však na priame slnko. A spolu s tým je dôležitá aj dostatočná zálievka, ktorú použijete. Rastúci zázvor musíte poriadne polievať, pretože potrebuje dostatok vlhkosti. Avšak, musíte sa pripraviť na to, že rastie veľmi pomaly. Prvé výhonky uvidíte až o niekoľko týždňov a prvý čaj si budete môcť urobiť až po niekoľkých mesiacoch! Nemusíte sa však báť, počas rastu sa vám dostane niekoľko malých príležitostí ochutnať domáci čerstvý zázvor. Zopár malých kúskov, ktoré vám postačia na lahodný čaj, sa totiž počas kvitnutia postupne budú dať odštipnúť – stačí ak odhrniete hlinu, odtrhnete kúsok a následne hlinu zahladíte. Toto môžete spraviť asi po troch či štyroch mesiacoch od vysadenia.

Až po neuveriteľných desiatich mesiacoch budete môcť zbierať aj hlavný podzemok zázvoru. Výhodou bude, ak necháte pár malých odzemokov v zemi – budete sa môcť tešiť na ďalší zázvor o pár mesiacov. A takto budete môcť pokračovať stále dookola a budete mať čerstvý zázvor po celý rok.

zázvor bengálsky

Zdroj: Shutterstock®

Prečo práve zázvor?

Okrem zázvoru lekárskeho, ktorý má veľmi pozitívne účinky na naše telo, si môžete pokojne vypestovať aj zázvor bengálsky. Pochádza z Himalájí a počas kvitnutia vás bude tešiť svojimi krásnymi farebnými kvetmi, ktoré sa trošku podobajú na listy orchidey. Vo vybraných obchodoch zoženiete semená i tohto zázvoru. A prečo by ste vlastne mali začať pestovať zázvor? Dôvodov je niekoľko! Presvedčiť vás môže napríklad 600 rôznych látok, ktoré zázvor obsahuje, ktoré zodpovedajú za antibakteriálne, antivirálne a dezinfekčné vlastnosti. Zázvor dokáže dostatočne zahriať telo, upokojiť boľavé hrdlo, podporiť trávenie a upokojiť podráždený žalúdok.

Na záver malý tip: Od polovice mája do konca septembra môžete zázvor pokojne pestovať vonku. Počas zimy potrebuje zázvor dostatok tepla a svetla,preto je vhodné ho s príchodom zimy zozbierať a v zemi nechať iba pár malých podzemkov. 

Musíš vidieť: Poznáš sloní zázvor? Vnes trochu exotiky do svojej kuchyne!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

15 komentárov

Darina Božiková 08.12.18 09:20

DB
karma
114.00

zaujímavý návod.už som skúšala zázvor pestovať,ale trochu odlišným spôsobom.mala so málo trpezlivosti a pretože dlho neklíčil,vyhodila som ho.skúsim to znovu.

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 08.12.18 10:34

MZ
karma
92.00

používam ho často pretože je dobrý aj proti zápalom ale nikdy ma nenapadlo si ho pestovať doma

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 08.12.18 15:56

MC
karma
109.00

ďakujem za radu.budúci rok vyskúšam.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 08.12.18 16:30

MM
karma
100.00

skúšala som pestovať, aj mal nové výhonky, ale potom si to rozmyslel

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 08.12.18 19:51

HZŠ
karma
102.00

Som prekvapená, to by ma vôbec nenapadlo, že aj zázvor si môžem vypestovať. Zišlo by sa zázvor stále kupujem, je dôležitý v mojej kuchyni.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 08.12.18 20:00

karma
109.00

Zázvor mám rada do čaju,v zime si ho kupujem,no netušila som,že sa dá takto vypestovať.Určite vyskúšam.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.12.18 20:54

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady, pestujem a vyplatí sa!

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 10.12.18 13:27

karma
127.00

Mám rád zázvor, ale neviem, či by som na toto mal trpezlivosť.

 • 0
Odpovedať

Erika Podskubová 21.12.18 10:19

EP
karma
104.00

Ja som tiež skúšala pestovať ale dlho nič tak som to vzdala

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 23.12.18 19:04

MB
karma
108.00

rada skúšam či sa podarí aj mne :)

 • 0
Odpovedať

Katarína Hrtúsová 31.12.18 14:29

KH
karma
79.00

Super nápad, pestovať zázvor doma. Predsa len, domáci je domáci.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.01.19 20:42

JK
karma
100.00

Fúú ani som netušila že sa dá pestovať aj doma

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 15.02.19 15:55

JK
karma
100.00

Mám rád zázvorový čaj

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 11.02.21 06:51

JK
karma
100.00

Mám rada zázvor čajík nastrúhaný, zaliaty teplou vodou a s kvapkou medu a citrónom

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 30.05.21 20:49

JK
karma
100.00

Zázvorový čaj mám rád a pestovanie doma je zaujímavé

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní