Čo s kôrou z pomaranča? Na Vianoce ani počas roka ju nevyhadzuj!

Čo s kôrou z pomaranča? Na Vianoce ani počas roka ju nevyhadzuj!

  • Zdieľaj:
 • 4

Už o pár hodín zasadneme k štedrovečernému stolu a budeme si vychutnávať všetky dobroty, ktoré sme si pripravili. Avšak tento deň je opradený mnohými tradíciami, ktoré sa dodržiavajú vo väčšine domácností. Slovenské vianočné tradície hovoria o krájaní jabĺčka priečne na polovicu – ak sa po prerezaní v strede objaví hviezda, znamená to šťastie a zdravie pre celú rodinu. Tradície tiež hovoria o delení ovocia. Väčšinou hlava rodiny rozdelí jeden kus z jedného druhu ovocia medzi všetkých členov rodiny, ktorí sedia pri štedrovečernom stole. Ide o akýsi symbol súdržnosti.

Pokiaľ ide o ovocie, tak jablká sa jedia aj so šupkou. Ale čo také mandarínky alebo pomaranče? Tie jednoducho ošúpeme, vychutnáme si šťavnaté mesiačiky ovocia a šupky vyhodíme do koša. No dnes to zmeňte. Tak, ako sa nechávajú všetky omrvinky zo stola a nič by nemalo vyjsť nazmar, tak nevyhoďte ani kôru z pomaranča. Tú dokážete v domácnosti šikovne využiť. Ako?

Zaujme ťa: Aká je to kosáčiková anémia? Čo je jej príčinou a aké sú príznaky?

ako využiť šupky z pomaranča

Zdroj: Shutterstock®

Vôňa

V prvom rade vám určite napadne využiť kôru z pomaranča na rozvoňanie domácnosti. Kôra je krásne aromatická, tak by bola škoda ju nevyužiť. Naplňte pomarančovou kôrou vrecúška a zaveste ich do skrine. Samozrejme, najlepšie je nechať pomarančovú šupku najskôr vysušiť a až tak ňou naplniť vrecúška. Dokonca môžete kôru zmiešať aj s inými sušenými bylinkami. Mole v šatníku či mole v potravinách nebudú mať proti nim šancu! Je to pre ne príliš aromatická a odpudivá vôňa. Z pomarančovej kôry tiež môžete vykrojiť rôzne tvary a vytvoriť si tak dodatočne ozdôbky na stromček, ktoré budú navyše krásne voňať.

ako vyčistiť mikrovlnku

Zdroj: Shutterstock®

Na čistenie mikrovlnnej rúry

Asi by vám nenapadlo použiť pomarančovú kôru na vyčistenie mikrovlnnej rúry, že? Poprípade klasickej rúry. Jednoducho stačí, ak do misky (vhodnej do mikrovlnky) vložíte kôru z pomaranča a tú zalejete vodou. Misku vložte do mikrovlnnej rúry a pomaly ohrievajte približne 7 minút. Misku z mikrovlnky vyberte (pozor, nepopáľte sa) a mikrovlnku povytierajte bavlnenou utierkou. Ide o ekologický spôsob čistenia bez akýchkoľvek chemikálií a pod.

ako vyčistiť vodovodnú batériu

Zdroj: Shutterstock®

Na vodné usadeniny

Koľkokrát ste s hrôzou pozerali na vodovodnú batériu, ktorá bola celá fľakatá? Alebo na sprchový kút, ktorý sa nedá vyleštiť, nech robíte, čo robíte? A čo tie poháre, ktoré ste vytiahli z umývačky riadu, ktoré sú „zafŕkané“ vodnými šmuhami a pod.? Asi desivý pohľad, a to najmä ak používate rôzne chemikálie, ktoré pomáhajú zabrániť usadzovaniu vodného kameňa a predchádzajú tvorbe šmúh. Namiesto nich skúste radšej pomarančovú kôru. Tá obsahuje olej, ktorý dokáže odstrániť vodné škvrny na vodovodnej batérii, v umývadle, na kuchynskom riade, ale aj v sprchovacom kúte. Jednoducho ich vyleštíte s pomarančovou kôrou. Nielenže sa zbavíte usadenín, ale svoju domácnosť aj krásne prevoniate.

Odporúčame: Starostlivosť o vianočnú ružu: Ako ju zachovať do ďalších Vianoc?


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 24.12.19 06:46

ĽŠ
karma
111.00

Dobré využitie, ďakujem!

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 24.12.19 14:57

karma
112.00

jsou to pro mě novinky

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 24.12.19 16:30

MM
karma
106.00

a zasa sa potvrdzuje ako sa dá všetko využiť a zrecyklovať

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 26.12.19 01:50

SK
karma
113.00

...to som netušila, iba občas, keď si ošúpem, v tomto období kúrenia, pomaranč, položím šupku na radiátor a ona pekne prevonia miestnosť.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

CROWN BRAIDED UPDO účes pre nevestu, na oslavu, no hodí sa aj na leto
Vlasy

CROWN BRAIDED UPDO účes pre nevestu, na oslavu, no hodí sa aj na leto

 • 3
 • 11.06.2021
TOPlist