Čo treba stihnúť do zimy? Kým udrú mrazy v plnej sile, nezabudni na toto

Čo treba stihnúť do zimy? Kým udrú mrazy v plnej sile, nezabudni na toto

Hoci je vonku ešte stále relatívne teplo, asi už vnímate, že celková atmosféra sa začína meniť na tú vianočnú. No a je viac ako pravdepodobné, že každú chvíľku udrú naozajstné mrazy. Keďže povinností smerom k Vianociam bude len pribúdať, mali by ste si ich rozložiť na dlhšie časové obdobie. Určite sa oplatí urobiť aj špeciálny zoznam, aby ste naozaj na nič nezabudli. A to nehovoríme len o nákupe darčekov alebo o predvianočnom upratovaní.

Problémy môžu totiž dodatočne spôsobiť aj detaily, ktoré máme tendenciu prehliadať. Tu je pár tipov, na čo nezabudnúť. Niektoré veci je jednoducho potrebné urobiť. 

Záhradkári, nezabudli ste?

Ľudia, ktorí vlastnia kúsok zeme a majú obľubu v pestovaní zeleniny, ovocia či kvetov, pestovateľskú sezónu uzavreli a s najväčšou pravdepodobnosťou si už taktiež stihli zazimovať svoje záhradky. Ak však vlastníte záhradnú chatku či domček, prípadne máte rekreačnú chatu, nemali by ste zabudnúť na to, že pred definitívnym zazimovaním, keď už nebudete tráviť čas v týchto priestoroch, treba vypustiť všetku vodu z vodovodného systému a taktiež odpojiť prívod vody.

Mnoho záhradkárov či chalupárov už doplatilo na túto „drobnosť“, keď pred opustením priestorov na zimu vodu zabudli nechať odtiecť a odstaviť. Tá potom už v zamrznutej podobe spôsobila výrazné škody v podobe prasknutého vodomeru, zničených rúrok, ventilov či čerpadiel.

Neprehliadni: Čo nedávať do krbu a pece? Na toto rýchlo zabudni a vyhni sa pohrome!

zazimovanie

Zdroj: Shutterstock®

Teplo domova

Úniky tepla vedia výrazne zasiahnuť financie a prievan taktiež nie je prospešný pre naše zdravie. V dobe, keď už má takmer každý dom či panelák plastové okná, by sa mohlo zdať, že sa nás takýto problém vlastne netýka, no je tu taktiež jedna drobnosť, na ktorú zabúdame. A to konkrétne to, že aj plastové okná majú svoj zimný režim, ktorý na nich potrebujeme nastaviť, aby sme využili benefity týchto okien na 100 %.

Možno vôbec netušíte, že je niečo také ako nastavenie okien na zimný režim potrebné, lebo vám to nestihla vysvetliť firma, ktorá vám okná montovala, ale mali by ste to urobiť. Návod k oknám by ste mali mať, resp. nájdete si ho ku konkrétnemu typu na internete. V podstate sa nastavením na zimný režim zmení prítlak krídla okna a pomôže to tak jeho izolačným schopnostiam. Postačiť by vám mal imbusový kľúč. Prestavením na aktuálny režim, či už zimný, alebo neskôr letný, taktiež zvyšujete životnosť vašich plastových okien.

Ďalšou záležitosťou, ktorá dopomôže k teplu domova, je odvzdušnenie radiátorov. No a pokiaľ tento bod máte už za sebou, nezabudnite taktiež odstrániť spred radiátorov všetok nábytok či dlhé závesy, ktoré by mohli zabraňovať teplu dobre prúdiť do miestnosti.

teplo domova v zime

Zdroj: Shutterstock®

Premiestnite izbové rastliny

S príchodom zimy treba myslieť aj na rastlinky, ktoré si pestujeme v domácich podmienkach. Niektoré druhy (napr. vencovec, vianočný kaktus) totiž nebudú veľmi „nadšené“ z dobre vyhriateho bytu, pretože majú radšej nižšie teploty. Premiestnite ich teda na miesto, ktoré nie je príliš teplé.

Okrem nesprávnej teploty môže rastlinkám ublížiť aj nedostatok slnečných lúčov, ktorých je s príchodom zimy poskromnejšie. Ak máte napríklad monsteru alebo lopatkovec, tak tie bez dostatočného prísunu svetla začínajú chradnúť a odráža sa to aj na kvalite ich listov. Tieto rastlinky teda radšej premiestnite viac k oknám. No potom pozor, aby „neprechladli“, keď budete vetrať. Vo všeobecnosti môže rastlinám umiestneným na parapetnej doske ublížiť vetranie, keď zvonka prúdi už mrazivý vzduch. Každý druh rastlinky si vyžaduje počas zimy to svoje, tak im teda zabezpečte správne podmienky, aby vám robili radosť aj na jar.

Vybrali sme: Vieš, podľa čoho vyberať kuracie prsia? Na toto pozor!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 22.11.19 08:31

ĽŠ
karma
100.00

Dobré a užitočné rady!

  • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 22.11.19 09:00

MC
karma
109.00

Ak niekto zabudol na zimu ...

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 22.11.19 22:23

karma
112.00

No,niečo sme už stihli,lebo máme záhradu,aj chalupu a niečo nás ešte len čaká.Dakujem za pripomienky a dobré rady...zídu sa.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 23.11.19 17:36

MM
karma
100.00

ešte je stále vonku pomerne teplo, balkónové kvety ešte kvitnú

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní