Hliník vo vode a v potravinách: Neuveríš, čo robí s tvojím telom!

Hliník vo vode a v potravinách: Neuveríš, čo robí s tvojím telom!

Pravidelne a s radosťou vám prinášame informácie o tom, aké vzácne a prospešné látky sa nachádzajú všade okolo nás – v potravinách, bylinkách či kozmetike. Všeobecne menej sa však hovorí o odvrátenej strane toho, čím sme obklopení, čo prijímame do tela spolu s potravou alebo čo si aplikujeme na telo. Snáď nám dáte za pravdu, že si predtým rozhodne netreba zakrývať oči a my sa preto pokúsime (a pokúšame) prispieť k tomu, aby tieto témy už viac neboli tabu. Dnes sme si na mušku vzali: Hliník.

Nie je možné vyhnúť sa mu v plnej miere

Hliník (Aluminium) sa vyskytuje všade okolo nás, dokonca je umelo pridávaný do pitnej vody, potravín, kozmetických prípravkov, tetrapakových obalov, cigariet, liekov či vakcín, takže snažiť sa mu vyhnúť by bol doslova boj s veternými mlynmi. Áno, podarilo sa nám zbaviť sa hliníkových príborov a iných riadov z hliníka, ale to je len kvapka v mori. Hliník je totiž úplne samozrejmou súčasťou najrôznejších prístrojov a vecí v domácnosti. Hoci ľudia, zvieratá ani rastliny prirodzene hliník neprodukujú a teda ani nepotrebujú, predsa sme ním „napádaní“ zo všetkých strán.

Zaujme ťa: Šokujúce! Časté používanie alobalu škodí nášmu zdraviu!

škodlivé látky v domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Je súčasťou denne používaných vecí v domácnosti

Úprimne, viete si predstaviť vašu dennú rutinu a fungovanie vašej domácnosti bez alobalu, antiperspirantu, zubnej pasty, aspirínu, syrov, piva či vlhčených obrúskov? Že nie? Tak vidíte. A to všetko v sebe, v menšej alebo väčšej miere, ukrýva hliník. Čo na to naše zdravie? Vedecké výskumy preukázali, že hliník výrazne škodí nášmu nervovému systému a likviduje naše mozgové bunky. Značne prispieva, prirodzene, k vzniku Alzheimerovej choroby, porúch reči, no má na svedomí aj zlyhávanie funkcie obličiek. Uznávame, desivá predstava, to však neznamená, že nevedieť o tom je akási útecha.

používanie alobalu

Zdroj: Shutterstock®

Na čo je vlastne dobrý?

V dávnej minulosti bol hliník dokonca vzácnejší, ako zlato. Na hodnote klesol až po vynájdení bauxitu, teda nerastu s vysokým podielom hliníka. Ľudstvo hliník využíva predovšetkým pre jeho elektrickú vodivosť, ľahkosť a schopnosť nehrdzavieť. Z priemyselného hľadiska mimoriadne výhodné a praktické, uznávame. A čo teda môžeme spraviť my?

Dá sa vôbec eliminovať množstvo hliníka v našich životoch? V prvom rade prestaňte používať všetky hliníkové nádoby v domácnosti a znížte na minimum používanie potravín a nápojov z plechoviek. Takisto si začnite starostlivo vyberať kozmetické prípravky a prípravky do domácnosti podľa ich zloženia a nepodceňovať túto stránku.

Bude sa ti páčiť: Druhy deodorantov: Prečo si nevieme vybrať ten správny? Ktorý je naj?

potraviny v plechovkách

Zdroj: Shutterstock®

Ak teda máte na výber, vráťte prípravok s obsahom látky Aluminium, Aluminium powder, Aluminium chorohydrate, Aluminium stearates či Alumium zirconum v obchode späť do regálu a siahnite po takom, ktorý tieto zložky neobsahuje. To, ako sa môžeme chrániť komplexnejšie a vo väčšej miere, už bude závisieť od ďalších vedeckých výskumov, ktoré sú nateraz ešte v plienkach. Nuž, nechajme sa prekvapiť.

Neprehliadni: Tieto produkty si na tvár nikdy nedávajte!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 21.07.18 08:25

ĽŠ
karma
100.00

Úplná eliminácia je asi nemožná, zostáva naozaj nechať sa prekvapiť, ako sa môžeme chrániť komplexnejšie a vo väčšej miere na základe ďalších vedeckých výskumov.

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 21.07.18 22:00

karma
109.00

Všade na nás číha nebezpečenstvo.Ako sa mu vyhnúť je otázne.

  • 1
Odpovedať

Milka Damašková 23.07.18 00:51

MD
karma
132.00

Doteraz som sa zameriavala najmä na nikel- na ten som alergická a robí mi problémy. Nad hliníkom som veru až tak nepremýšľala...napríklad hľadať ho v kozmetických prípravkoch ma ani nenapadlo...akurát sa snažím používať napríklad alobal alebo nápoje v plechovkách len v nevyhnutných prípadoch.

  • 1
Odpovedať

Blažena Sádovská 23.07.18 16:34

BS
karma
100.00

Zaujímavý, poučný článok, netušila som, že hliník, je až taký nebezpečný:))

  • 1
Odpovedať

Anna Kristova 23.07.18 18:07

AK
karma
100.00

načo sa pridáva do vody keď je nebezpečný?

  • 0
Odpovedať

Ivana Riljaková 24.07.18 05:50

karma
100.00

Vraj aby mala voda "iskru". Áno, smutné. :-(

  • 0
Odpovedať

Alzbeta Hartinikova 25.07.18 18:02

AH
karma
90.00

vzdy zalezi od vyrobcu a spotrebitela .kupit....nekupit

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní