Horúce letné noci prichádzajú! Ako sa vyspať čo najlepšie?

Horúce letné noci prichádzajú! Ako sa vyspať čo najlepšie?

  • Zdieľaj:
 • 10

Vedeli ste o tom, že ideálna teplota na spánok sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 20 stupňov? Najmä v letných mesiacoch je to prakticky nemožné dosiahnuť. Horúce letné noci vedia oddych počas spánku poriadne znepríjemniť. Ťažšie sa nám zaspáva a aj keď sa nám to už podarí, neraz sa v noci prebudíme na pocity dusného vzduchu, ktorý stojí v miestnosti. 

Ak ani vy neviete v noci spať a prehadzujete sa v posteli zo strany na stranu dlho do noci, vyskúšajte niektoré z nasledujúcich tipov a trikov. Pomôžu vám rýchlejšie zaspať, skvalitnia spánok aj počas horúčav a ráno sa tak prebudíte svieži!

Odporúčame: Problémy so spaním? S našimi radami už nebudeš rátať ovečky!

horúčavy v noci

Zdroj: Shutterstock®

Voda vás ochladí zvonka i zvnútra

Najjednoduchší a zároveň veľmi účinný spôsob, ako sa pred spánkom schladiť, je dopriať si sprchu. Ak máte s horúcimi nocami skutočne problém, osprchujte sa vo vlažnej až mierne studenej vode. Zaleje vás pocit príjemného chladu a zaspávať sa vám bude oveľa ľahšie.

V prípade, že sa na pocity nepríjemného tepla zobudíte počas noci, zľahka si opláchnite tvár. Rovnako si vodou schlaďte miesta, na ktorých si meriate pulz. Osviežte si zápästie i krk. Ochladiť telo môžete i zvnútra, a to pohárom jemne studenej vody. Ľadové nápoje nie sú veľmi účinné, z tela sa totiž rýchlo vyparujú.

Bude ťa zaujímať: Pozor, aj nadbytok spánku škodí. Koľko spánku je priveľa?!

V lete nie sú zvieratá v posteli najlepší spoločníci

Zdroj: Shutterstock®

Domácim zvieratám povedzte cez leto nie

Ste zvyknutí spávať so svojou mačkou alebo psom? Cez zimu je to ideálne riešenie, ako nahnať do postele trochu viac tepla. Srsť domácich miláčikov príjemne hreje, lenže počas teplých letných nocí by ste potrebovali presne opačnú službu. Preto bude lepšie, keď svoje zvieratá aspoň v lete pošlete spať do vlastných pelechov. Zbytočné teplo vám však môže do postele vnášať akákoľvek spoločnosť. Ak máte možnosť spať osamote, určite to vyskúšajte. Vyspíte sa totiž omnoho kvalitnejšie.

Inšpiruj sa: Ako na lepší spánok počas choroby? Tu je 7 vecí, ktoré určite pomôžu!

Fľaša pod vankúšom môže príjemne chladiť

Zdroj: Shutterstock®

Prineste si do postele chlad

V prípade horúcich až tropických letných nocí môžete pristúpiť aj k trochu menej bežným spôsobom schladenia. Keď nebudete vedieť v noci zaspať, vyskúšate čokoľvek, aby sa vám to podarilo. Napríklad aj použiť termofor. Ten je síce primárne určený na ohrievanie, no ak ho v lete naplníte vodou a dáte na chvíľu do mrazničky, dopraje vám presne opačný pocit. Stačí ho uložiť pod vankúš. V prípade potreby vám rovnako pomôže i umelá fľaša.

Za pokus stojí i schladenie obliečok. Vložte ich do igelitového vrecúška a na pár minút ponechajte v chladničke či mrazničke. Nezostanú síce chladivé celú noc, minimálne vám však pomôžu rýchlejšie zaspať.  

Pozri aj: Spánkový rozvod: Kedy môžu oddelené spálne vzťahu pomôcť?

Aj elektornické zariadenia môžu v izbe zvyšovať teplotu

Zdroj: Shutterstock®

Na spánok sa čo najlepšie pripravte

Na spánok by ste sa mali vopred pripraviť. A začnite rovno spálňou. Ak budete mať celý deň v izbe otvorené okno a vytiahnuté žalúzie, naženiete si do nej iba nepríjemnú horúčavu a váš plán, poriadne vyvetrať, zlyhá. Slnečné lúče budú navyše cez sklo vyvolávať pocit, akoby ste boli v skleníku. Namiesto toho nechajte cez deň zavreté a zastreté a vyvetrajte až pol hodinu pred tým, než pôjdete spať. Teplotu v izbe rovnako ohrievajú aj svietidlá a elektronické zariadenia. Preto je vhodnejšie večer už nesvietiť.

Pred spaním taktiež veľa nejedzte. Ľahšia strava v podobe zeleniny a ovocia je vo všeobecnosti odporúčaná, no vo večerných hodinách by mala byť samozrejmosťou. Po veľkých porciách totiž telo musí vydávať veľa energie na spracovanie všetkej potravy, a tým sa aj zvyšuje teplota tela.

Odporúčame: Problémy so zaspávaním? Predspánková joga môže byť riešením

Lepší spánok zabezpečí aj lepšie vstávanie

Zdroj: Shutterstock®

Nechajte si poradiť od Egypťanov i Peržanov

Egyptskú metódu pozná celý svet. Ide o spôsob, akým sa počas horúcich nocí ochladzovali samotní Egypťania. Tí sa prikrývali vlhkou až mokrou prikrývkou. Vymeňte paplón za ľahkú plachtu a tú namokrite. S vlhčením to však nemusíte veľmi preháňať, aby vás látka nechladila až príliš a zbytočne ste neprechladli. Stačí, ak rozprašovačom na kvety plachtu len jemne zvlhčíte a tá vás bude príjemne chladiť celú noc.

Svoj vlastný trik, ako sa popasovať s nočnými horúčavami, mali i starí Peržania. Používali bambusové rolety, po ktorých nechávali stekať vodu. Ide o jeden z variantov starodávnej klimatizácie. V súčasnosti sa tým môžeme inšpirovať. Vyskúšajte do okna zavesiť navlhčený uterák alebo plachtu a vzduch nechajte voľne prúdiť dnu. Teplota v miestnosti sa zníži a vy tak navyše budete chránení i pred hmyzom.

Prečítaj si aj: Spánok mužov a žien sa líši. Zisti, aké sú najväčšie rozdiely!

ako spať cez leto

Zdroj: Shutterstock®

Do postele v pyžame

Mnohí ľudia uprednostňujú spať v lete úplne nahí. Aj keď je zaspávanie v Adamovom alebo Evinom rúchu bezpochyby príjemné, v skutočnosti sa vám bude spať v noci horšie. Ľudské telo sa počas spánku prirodzene potí, pričom tento pot účinne zachytáva práve vhodne zvolené pyžamo. Spanie bez neho sa vám nevyplatí. Pot nasaje priamo posteľná bielizeň, ktorú tak budete musieť meniť častejšie.

Ideálne je preto zvoliť kvalitné bavlnené pyžamo, ktoré dokáže vyprodukovaný pot ľahko odsať. Nezabúdajte pyžamo pravidelne zamieňať. Chybu neurobíte ani výberom jemnej saténovej nočnej košieľky, ktorá môže telo príjemne ochladiť. 

Pozri aj: Ako na kvalitný spánok? Čo všetko o ňom potrebuješ vedieť?


  • Zdieľaj:
 • 10
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Soňa Krátka 02.07.17 18:50

SK
karma
113.00

vlažnejšia sprcha je super, večer otvorím balkónové dvere, zatiahnem závesy a tak je to až do rána, vzduch je príjemný,svieži, keď je veľmi teplo, tiež spíme pod klasickými ľanovými plachtami, je to oveľa lepšie...

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 14.07.17 19:00

AK
karma
100.00

dobré rady určite vyskúšam

 • 0
Odpovedať

Zuzana Jasna 25.07.21 12:55

ZJ
karma
-1.00

Mám odskúšané spanie v Evinom rúchu aj v pyžamku:) Skutočne je v lete vhodnejšie zvoliť kvalitné bavlnené pyžamko, zlepší kvalitu spánku, a to je to, čo všetci v lete tak túžobne očakávame:)

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 25.07.21 16:32

MR
karma
104.00

každá rada dobrá ako sa v týchto teplých nociach vyspať

 • 0
Odpovedať

Anna Podmanická 25.07.21 18:44

AP
karma
103.00

Neviem ako v panelákoch na juhu, ale tu na severe až taký problém nemáme. Myslím si, že pokiaľ človek nemá chorobné problémy so spánkom a deň využil ozaj naplno, tak určite zaspí a aj sa vyspí. Únava predsa robí svoje. Ja mám celé leto otvorené okno a veru niekedy ho musím zavrieť , lebo mi je chladno.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 26.07.21 06:23

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 26.07.21 09:14

KK
karma
114.00

mám to šťastie, že bývam v dome a v spálni máme po celý rok príjemne

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 26.07.21 21:41

IM
karma
100.00

teraz stále spíme pri otvorených oknách a aj tak je problém spat

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 27.07.21 09:52

MS
karma
112.00

Ja by som v týchto horúčavách bez vlažnej sprchy pred spaním ani nezaspala.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 29.07.21 18:15

MM
karma
100.00

takéto noci sú veľmi únavné

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní