Vplyv domácich miláčikov na človeka: Prospieva nám ich prítomnosť?

Vplyv domácich miláčikov na človeka: Prospieva nám ich prítomnosť?

Vlastniť domáce zviera sa skutočne oplatí. Vedeli ste o tom, že pobyt štvornohých miláčikov v našej blízkosti môže mať nemalý vplyv na naše zdravie?

Nezáleží na tom, či máme mačku, psa alebo hlodavca. Pokiaľ človek netrpí alergiou, tak každé zviera mu prinesie určité výhody. Mnohé z nich nás dotlačia k vyššej aktivite alebo zbavia stresu.

Vplyv domácich miláčikov na človeka je skutočne výrazný a bol potvrdený mnohými výskumami. Prečítajte si o týchto 7 výhodách, ktoré nám prinášajú naše domáce zvieratá.

Výhody vlastnenia domáceho miláčika:

1. Zlepšenie nálady

Asi každý majiteľ domáceho miláčika by mohol porozprávať o tom, ako rýchlo mu dokáže zvierací kamarát zlepšiť náladu. Už po 15-minútovej hre po ťažkom dni človek zabúda na starosti a jeho úroveň šťastia razom stúpa. Komunikácia so zvieratami údajne zvyšuje hladiny serotonínu či endorfínov v mozgu. Tieto látky prispievajú k pocitom pohody, šťastia a k dobrej nálade. Ich nedostatok, naopak, môže viesť k depresiám či poruchám spánku.

Odporúčame: Paleo spánok: Dôvody, prečo sa oplatí spať na zemi!

prechádzka so psom

Zdroj: Shutterstock®

2. Vyššia aktivita

Zvieratá nás tlačia k pohybu. O každé jedno z nich sa totiž musíme starať, čo súvisí s vyvíjaním istej dávky energie. Najlepšími pomocníkmi sú v tomto smere jednoznačne psy. Tie totiž treba niekoľkokrát denne venčiť. Dlhé a pravidelné prechádzky pomáhajú udržovať stabilnú váhu a zlepšujú kondíciu. Psy môžu svojim majiteľom pomôcť znížiť riziko obezity, vysokého krvného tlaku a cholesterolu i kardiovaskulárnych ochorení.

3. Eliminácia stresu

Domáce zviera je skvelým antistresovým pomocníkom. Maznanie sa a rozprávanie s mačkou či psom má neopísateľne upokojujúci účinok. Takáto interakcia dokáže stabilizovať srdcovo-cievnu činnosť a udržiavať krvný tlak v norme. Stres je v dnešnej uponáhľanej dobe problémom mnohých ľudí a často je hlavným spúšťačom rozličných ochorení. S domácim miláčikom môžete stres zo svojho života raz-dva vyškrtnúť.

účinky pradenia mačky

Zdroj: Shutterstock®

4. Potláčanie bolesti

Domáci miláčikovia síce nemajú taký analgetický účinok ako silná tabletka proti bolesti, no i v tomto smere dokážu byť nápomocní. Napríklad psy sú schopné pomôcť zmierniť úzkosť z prežívanej bolesti. O niečo šikovnejšie sú mačky a ich pradenie. V roku 2006 jedna americká inštitúcia skúmala zvuky zvierat. Zistila, že frekvencia pradenia mačiek je blízka frekvenciám, ktoré majú preukázateľný liečebný vplyv na natiahnuté svaly, stuhnuté kĺby, opuchy, či dokonca zlomené kosti.

5. Ľahšia socializácia

So zvieraťom v domácnosti si nikdy nebudete pripadať osamelý. Pes či mačka je skvelým spoločníkom napríklad pre starších ľudí, ktorí už bývajú sami a nechodia do práce. Domáci miláčik navyše uľahčuje socializáciu a zabezpečí kontakt s novými ľuďmi. Pri prechádzke so psom sa vám môže stať, že sa pustíte do reči s iným psíčkarom. Domáce zvieratá sú tiež skvelou témou pri akomkoľvek rozhovore. Ich majitelia sú údajne otvorenejší aj sebavedomejší a lepšie zvládajú komunikáciu.

vplyv zvierat na deti

Zdroj: Shutterstock®

6. Posilnenie imunity

Viacero výskumov potvrdilo, že kontakt so zvieratami prospieva najmä malým deťom. Teda pokiaľ dieťa odmalička netrpí napríklad alergiou na zvieracie chlpy. Ak zdravé deti prichádzajú od narodenia do kontaktu s domácimi miláčikmi, majú nižšie riziko výskytu alergií, astmy či ekzémov. Zvieratá však majú vplyv aj na imunitný systém dospelých ľudí. Pri jednej americkej štúdii bolo zistené, že ľudom hladkajúcim určitú dobu psa sa v slinách zvýšil podiel imunoglobulínu A, ktorý sa zúčastňuje na obrane organizmu.

7. Budovanie zodpovednosti

Zviera dokáže vybudovať u svojho majiteľa väčší zmysel pre zodpovednosť. Domáci miláčik totižto potrebuje nakŕmiť, okúpať či vyvenčiť. Taktiež je s ním potrebné zájsť k veterinárovi. Každý deň vyžaduje, aby sa s ním niekto pohral. Všetky tieto povinnosti nie je možné len tak odsunúť na ďalší deň. Človek je tiež schopný naučiť sa pri starostlivosti o domáceho miláčika väčšej trpezlivosti, obetavosti či odhodlaniu. Rovnaké hodnoty však dokáže pri kontakte so zvieraťom prebrať i malé dieťa.

Pozri aj: Vieš, ako odstrániť akné? Tieto domáce triky ti pomôžu!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

19 komentárov

Soňa Krátka 07.01.18 08:56

SK
karma
114.00

tiež sme mali psíka a bol to super spoločník

 • 1
Odpovedať

Marie Gutmannová 07.01.18 09:42

MG
karma
104.00

suhlasim, u nas bol vzdy psik ...len dava a s laskou

 • 0
Odpovedať

Janka Ondrejková 07.01.18 09:53

JO
karma
-1.00

my mame psika a tolko lasky kolko nam on dava nam neda nik :)

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 07.01.18 11:48

SK
karma
86.00

jednoznacne prospieva... nie je nad domaceho stvornoheho maznacika

 • 2
Odpovedať

Mária Frnová 07.01.18 12:22

MF
karma
100.00

určite súhlasím...nie darmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 07.01.18 12:33

karma
110.00

Určite prospieva,my máme andulky..

 • 0
Odpovedať

Soňa Horáčková 07.01.18 12:36

SH
karma
119.00

áno, prospieva ..... mali sme aj psíka, teraz máme 2 mačičky... jedna však čo neuznávam, že chovanie domácich miláčikov v činžiaku...

 • 5
Odpovedať

Milka Damašková 07.01.18 15:10

MD
karma
132.00

Jóóój my sme už mali doma všeličo, zajačiky,jašterice,rybičky,mačky,morča,škrečky,myš,korytnačku. Teraz máme andulku a psa. Psík je staford, spomínam si ako ma rozladilo, keď ho syn doniesol,nemala som dôveru v tieto plemená. Ale on akoby to vycítil, hoci sa všetkých bál, mne skočil do náručia a oblízal mi tvár:)a úplne si ma získal. A nikdy som neoľutovala že ho máme, je to dobrák od kosti a keď mi je moc smutno, idem sa k nemu pritúliť, on mi robí psychológa:)) ja sa vyžalujem, on ma vypočuje a zas je dobre:)

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 07.01.18 15:21

PV
karma
113.00

Verím ,že je to tak.. Ja som nikdy nemala psíka, či mačku .. Ale rodina a známy majú .. Je to milé , ked ich hladkám ,tak to upokojí človeka.. Ja mám iné starosti ,a keby som sa mala ešte okrem iného starať o psa ,už by som to nezvládla..

 • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 07.01.18 17:00

KK
karma
89.00

v novembri nám zomrel 12 ročný psík a do teraz sa neviem z toho spamätať, veľmi mi chýba jeho prítomnosť a najmä každodenné prechádzky, chodila som sama po lese ale pripadala som si čudne a preto sme si dnes zaobstarali nového havka ale ešte musí byť pri mame, máme ešte mačku ale s tou sa nedá prechádzať

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 07.01.18 19:58

ĽŠ
karma
100.00

Vplýv domácich miláčikov je naozaj úžasný, nielen pri vyššej aktivite a ako prostriedok proti stresu...

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Neuschlová 07.01.18 20:59

AN
karma
109.00

Život so zvieratkom je určite krajší :)

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 08.01.18 10:16

AB
karma
100.00

mám doma dvoch psíkov a sú to tí najlepší spoločníci

 • 0
Odpovedať

Jana Belicová 08.01.18 12:40

JB
karma
96.00

Minulý rok si nás našla malá vyhladovaná mačička. Bola taká malá, že nemala váhu na kastráciu, vek sme nepoznali. Teraz máme štyri mačacie slečny. Smutno s nimi teda nie je, otec by už asi bez nich doma sám nevydržal.

 • 1
Odpovedať

Ingrid Štefanová 09.01.18 14:01

karma
94.00

mame doma vyse 12 rokov morcata okrem spomenuteho je zaujimave ich pozorovat,zvierata okrem instiktu maju aj kusok inteligencie

 • 1
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 09.01.18 21:42

HZŠ
karma
100.00

Stále sme mali mačičky, ale psíka len detstve. Veľmi som ho oplakala, zrazilo ho auto.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 27.03.18 13:47

JK
karma
100.00

Mám doma dvoch slovenských kopovov ,vtáčika, rybičky,

 • 0
Odpovedať

Alena Hocková 31.03.18 15:17

AH
karma
-1.00

Ja som sa zvierat od malička bála. Až ma manžel zlomil a obstarali sme si psa - labradora Papiho a ja som objavil dovtedy nepoznaný pocit, za ktorý som veľmi vďačná.

 • 0
Odpovedať

Týna Ryglová 17.02.21 10:56

TR
karma
-1.00

Na mňa má náš pes rozhodne dobrý vplyv. Je to môj miláčik a zároveň najlepší parťák :-). Dokonca mi aj "pomáha" obstarávať ostatné zvieratá. Chováme ešte sliepky a králiky, a keď im du nasypať kŕmenie

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní