Ako na lepší spánok počas choroby? Tu je 7 vecí, ktoré určite pomôžu!

Ako na lepší spánok počas choroby? Tu je 7 vecí, ktoré určite pomôžu!

  • Zdieľaj:
 • 4

Dostatočne dlhý a kvalitný spánok je nevyhnutne dôležitý pre naše zdravie a správne fungovanie celého organizmu. Počas neho naše telo odpočíva, regeneruje sa a naberá sily do ďalšieho dňa. Nedostatok spánku pritom z dlhodobého hľadiska môže prispieť k rozvoju mnohých zdravotných ťažkostí. Spôsobuje to nielen nadmernú únavu a deficit energie, ale aj zlú náladu či pokles schopnosti sústrediť sa. Nedostatok spánku je tiež rizikovým faktorom mnohých ochorení. Na kvalitný a dostatočne dlhý spánok je o to potrebnejšie dbať aj počas choroby. Ak je človek vždy dobre oddýchnutý, aj chorobu porazí oveľa ľahšie. Avšak pri rôznych chrípkových stavoch či prechladnutí má človek so spánkom neraz problémy. Môže ho trápiť upchatý nos, dráždivý kašeľ, k tomu sa pridá aj bolesť hlavy či škriabanie v krku. Vtedy sa môže človeku skutočne ťažko zaspávať a aj počas noci sa môže prebúdzať. Čo môžeme urobiť preto, aby sme aj počas choroby dobre spali a podporili tak liečbu?

Neprehrievajte miestnosť

Môže sa vám zdať, že pri nádche či nejakej viróze je najlepšie v izbe poriadne zakúriť a udržovať sa v teple. Prehriata miestnosť však rozhodne nie je tým pravým orechovým pre kvalitný spánok. Naše telo si oveľa lepšie odpočinie v primerane chladnej miestnosti. Ideálne je udržovať v izbe teplotu okolo 18 °C. Vďaka tomu bude váš spánok kvalitnejší, organizmus si viac oddýchne a navyše to pôsobí na telo upokojujúco. Pre dostatočné zahriatie radšej použite o jednu prikrývku viac, napríklad si pod paplón pridajte mäkkú deku.

Pozri aj: 5 presvedčivých dôvodov, prečo jesť uhorky: Takto prospejú tvojmu telu

zvlhčovač ovzdušia

Zdroj: Shutterstock®

Odstráňte problém so suchým vzduchom

V miestnosti je pri chorobe vhodné udržovať nielen primerane chladno, ale aj vlhko. Suchý vzduch je problémom mnohých príbytkov a chorému môže skutočne škodiť. Takéto ovzdušie vysušuje sliznice a môže zhoršiť prejavy prechladnutia či nejakého respiračného ochorenia. Problém so suchým vzduchom vyrieši zvlhčovač ovzdušia či menší difuzér na nočnom stolíku vedľa chorého. Takto je možné udržiavať dýchacie cesty zvlhčené i podráždenie pľúc sa znižuje a výsledkom je oveľa pokojnejší spánok. 

Zabezpečte v miestnosti tmu a ticho

Pre kvalitný spánok je vhodné dodržať niekoľko základných podmienok, respektíve je potrebné vytvoriť vhodné prostredie pre odpočinok. To platí či už počas choroby, alebo aj keď je človek zdravý. Okrem spomínanej primeranej teploty je nevyhnutné, aby bol v izbe dostatok tmy a úplné ticho. Spanie pri svetle je veľmi nevhodné. Ide o rušivý faktor, ktorý značne narúša celkový proces regenerácie a odpočinku organizmu. Rušivým elementom sú i rôzne zvuky. Odstránenie týchto rušivých prvkov je základom pre dostatočný odpočinok.

zvýšená poloha hlavy počas spánku

Zdroj: Shutterstock®

Majte počas spánku hlavu vo zvýšenej polohe

Ak vás trápi nádcha či chrípka, pomôcť k lepšiemu a nerušenému odpočinku môže aj spánok so zvýšenou polohou hlavy. Ak budete mať hlavu počas spánku o niečo vyššie, lepšie sa vám otvoria dýchacie cesty, výsledkom čoho je oveľa ľahšie a pokojnejšie dýchanie. Zmierni to aj nepríjemné upchávanie nosa, dokonca to pomáha lepšie uvoľniť a odľahčiť telo. Pomôže, ak si dáte pod hlavu viacero vankúšov, musí vám to však byť i pohodlné. Dobrý pomocníkom môžu byť klinové vankúše trojuholníkového tvaru, ktoré veľmi prirodzene nadvihujú ramená a hlavu do vyššej polohy a sú o niečo praktickejšie.

Skúste horúcu sprchu a esenciálne oleje

Ak sa vám počas choroby zle spáva, vyskúšajte pred spánkom horúcu sprchu, ktorá pôsobí relaxačne. Ak sa na to necítite, stačí, ak sa v kúpeľni zavriete, niekam si sadnete a pustíte horúcu vodu do vane. Spravíte si tak vlastne akúsi provizórnu saunu. Para z horúcej vody opäť zmierni podráždenie dýchacích ciest a bude sa vám lepšie dýchať. Použiť tiež môžete esenciálne oleje. Mnohé priaznivo vplývajú na stav dýchacích ciest. Skvelý je eukalyptový éterický olej, ktorý pomôže upchatým dutinám. Pridajte ho do sprchy, vane alebo pokojne aj do vhodného difuzéra v spálni.

horúci pokrm

Zdroj: Shutterstock®

Doprajte si večer niečo teplé a tekuté

Určite sa vám počas choroby bude lepšie spať, ak do žalúdka dostanete niečo teplé. Tanier kvalitného domáceho vývaru vylieči snáď všetky neduhy. Ak ešte na jedlo nemáte úplne chuť, pomôže aj šálka horúceho čaju. Určite do neho neváhajte pridať po miernom ochladnutí aj lyžičku medu. Polievka či čaj vás udržia hydratovaných, čo je počas liečby rovnako dôležité. Teplé tekutiny pomôžu uľaviť upchatým dutinám aj boľavému hrdlu. Ak chcete pomôcť procesu zaspávania, určite môžete voliť upokojujúci čaj z byliniek, ktoré podporujú lepší spánok. Je to napríklad valeriána, medovka či levanduľa.

Meňte posteľnú bielizeň

Nakoniec ešte môžeme spomenúť, že aj počas choroby je vhodné meniť posteľnú bielizeň. Príjemne voňavé návliečky každému pomôžu k lepšiemu spánku. Navyše musíme zmieniť, že počas choroby sa človek zvykne viac potiť, navyše je posteľná bielizeň plná baktérií či vírusov. Výmena posteľnej bielizne by po prekonaní choroby mala byť úplnou samozrejmosťou. Ak vás však choroba neopúšťa dlhšiu dobu a väčšinu dňa preležíte v posteli, je vhodnejšie návliečky premeniť aj počas choroby.

Odporúčame: Známa bylina na ochorenia obličiek aj farbenie vlasov: Poznáš ju?


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Reibergerová 31.05.20 20:26

MR
karma
104.00

v prehriatej miestnosti by som nezaspala ani zdravá :-)

 • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 31.05.20 22:10

SK
karma
113.00

Ďakujem za tieto tipy. :) Zíde sa to vyskúšať.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 01.06.20 07:04

ĽŠ
karma
100.00

Účinné rady pre lepší spánok počas choroby.

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 02.06.20 14:17

AT
karma
118.00

Rady vyzerajú byť dobre a účinné

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Život je o experimentoch! Aj pri farbách na vlasy!
Vlasy

Život je o experimentoch! Aj pri farbách na vlasy!

 • 1
 • 03.06.2022
Sandra Bullock: Poznáte tajomstvo jej krásnej pleti?
Pleť

Sandra Bullock: Poznáte tajomstvo jej krásnej pleti?

 • 5
 • 21.04.2022
Betaglukány v kozmetike zaznamenávajú skvelé účinky: Prečo ich skúsiť?
Pleť

Betaglukány v kozmetike zaznamenávajú skvelé účinky: Prečo ich skúsiť?

 • 2
 • 15.04.2022
TOPlist