Klimatizácia môže aj škodiť - ako znížiť riziká?

Klimatizácia môže aj škodiť - ako znížiť riziká?
 • 10.07.2017
 • Barbora Vizváryová

  • Zdieľaj:
 • 9

Väčšina z nás má rada leto – dovolenky, kúpanie, zmrzlina či príjemné večerné grilovačky. Ak ale v predpovedi počasia vidíme čoraz vyššie čísla, obávame sa, ako tú saunu prežijeme. Mnohokrát je riešením klíma do domu či bytu, ako aj v aute.

V aute je už samozrejmosťou, v kanceláriách je čoraz častejšia, no mnohí ju inštalujú aj do svojich príbytkov. Určite je príjemné vrátiť sa z vonku, kde doslova praží slnko, do vychladeného bytu. Neustály pobyt v klimatizovaných priestoroch nám však nemusí prospieť.

Klimatizácia má okrem pozitívneho a príjemného schladenia aj svoje nevýhody, dokonca až riziká. Je dôležité správne ju nastaviť a tiež sa o ňu starať a pravidelne ju udržiavať. Inak nám môže spôsobiť mnohé zdravotné problémy.

Odporúčame: Termický účinok potravín – Ako sa cez leto schladiť tým, čo jeme?

klimatizácia v aute

Zdroj: Shutterstock®

Klimatizáciu v aute občas vypnite

Dnes je už asi každé nové auto vybavené klimatizáciou. Viacerí si bez nej cestu autom v lete ani nedokážu predstaviť, a preto sa práve „klíma" stáva jednou z hlavných podmienok pri kúpe auta. Po prvotnom nadšení z jej používania možno zistíte, že sa zrazu necítite dobre, bolí vás hlava, štípu oči alebo máte problémy s dýchaním. To všetko môže byť dôsledkom klimatizácie.

Odporúčame prečítať: Horúce letné noci prichádzajú! Ako sa vyspať čo najlepšie?

Pri jej používaní v aute platia určité nepísané pravidlá. Tak ako každú klimatizáciu, ani túto by ste nemali nastaviť na viac ako 5-7 stupňový rozdiel od vonkajšej teploty. Fúkanie nastavte smerom od tváre, najlepšie na sklá. Pokiaľ cestujete dlhú trasu, nemajte ju zapnutú stále. Počas hodiny je to ideálne na 15-20 minút. Nezabúdajte na jej pravidelnú údržbu.

klimatizácia v kancelárii

Zdroj: Shutterstock®

Práca v klimatizovanej kancelárii môže zhoršiť zdravotný stav

Pokiaľ nie ste šofér z povolania alebo nejazdíte denne niekoľkohodinové trasy, klimatizácia v aute vám až tak neuškodí. Horšie už je osem hodín strávených vo vychladenej kancelárii. Tu prichádza už k vážnejším zdravotným problémom. Pokiaľ je klimatizácia nevhodne nasmerovaná a permanentne nám fúka na určitú časť tela, sval sa podchladí a môže nás „seknúť" v chrbte, rozbolieť koleno alebo akýkoľvek kĺb.

Veľmi časté sú ochorenia dýchacích ciest, suchý kašeľ, zápal v oku, bolesť hrdla a dokonca aj strata hlasu. Oveľa náchylnejší sú astmatici a alergici, ktorým sa stav môže zhoršiť - môže vyvolať aj astmatický záchvat. Ak pracujete v takomto prostredí a klimatizácia vám robí problémy, ozvite sa. Môže sa zmeniť jej prúdenie, prípadne vaše miesto v kancelárii.

Pozor si tiež dajte na teplotný šok pri odchode z miestnosti. Vnútri si oblečte vrstvu oblečenia navyše, pite nechladenú vodu, chvíľu sa zdržte v neklimatizovanom priestore a až potom vyjdite von. Tam si vrchnú vrstvu vyzlečte a prechod tak bude miernejší.

Odporúčame prečítať: Rady, ako na problémy pri cestovaní v časových pásmach

klimatizácia v byte

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Pinterest.com

V byte sa o "klímu" poctivo starajte

Keď pracujete v klimatizovanej miestnosti, cestujete vo vychladenom aute, doma by ste už naozaj mali byť v prirodzene vetranom prostredí. Domy klimatizáciu takmer vôbec nepotrebujú, no na vyššom poschodí paneláku je to už problém. Niekedy nepomôže ani zadebnenie sa pred svetom. Ak sa teda rozhodnete kúpiť si „klímu", pamätajte na tieto zásady.

Umiestnite ju minimálne do výšky  1,5 metra a nastavte tak, aby fúkala do priestoru (napríklad nie do obývacej časti, kde sedíte). Po príchode z práce byt vychlaďte a klimatizáciu vypnite. Pamätajte, že teplotný rozdiel nesmie byť príliš veľký, inak vám hrozia už spomínané problémy. V neposlednom rade dbajte na jej pravidelné čistenie. Filtre sú totiž zdrojom baktérií, ktoré sa v nich rozmnožujú a môžu vám tiež spôsobiť problémy. 


  • Zdieľaj:
 • 9
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Soňa Krátka 10.07.17 07:38

SK
karma
113.00

ped klimatizáciou mám veľký rešpekt, trpia hlavne moja hlava, uši, krk...preto si dávam pozor

 • 1
Odpovedať

Mária Sivová 11.07.17 13:17

MS
karma
100.00

V lete mávam zápal očí najmä z klímy a z prievanu.

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 11.07.17 13:39

MF
karma
106.00

kým si telo zvykne na klimatizáciu, pravidelne na začiatku leta ochoriem...

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 11.07.17 14:39

SK
karma
86.00

ja som zásadne proti klimatizácii...... mne vôbec nerobí dobre.... a naštastie ani mojim kolegynkám..... takže ju nepoužívame....

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 11.07.17 16:01

KK
karma
114.00

na klimatizáciu som alergická a vadí mi hlavne v nových električkách MHD, tam sa nedá vydržať, ľadový vzduch fučí zo všetkých strán

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 11.07.17 19:17

MM
karma
100.00

tiež nemusím klimatizáciu, aj keď prvý dojem je príjemný

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 13.07.17 16:22

karma
106.00

Klimatizácii sa radšej vyhýbam kde len môžem, je to ako úložná banka všetkých vírusov a bacilov ... aj keď prvý dojem z nej môže byť príjemný, ona si svoju daň vyberie neskôr.

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 14.07.17 18:58

AK
karma
100.00

klimatizáciu len na krátke schladenie a vypnúť

 • 0
Odpovedať

Lucia Stupková 29.09.17 22:53

LS
karma
100.00

Klimatizaciu nepustam pokial to nie je nevyhnutne,je velmi skodliva

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní