Použitý kuchynský olej: Prezradíme ti, ako s ním naložiť

Použitý kuchynský olej: Prezradíme ti, ako s ním naložiť

Čo s olejom, na ktorom ste práve dovyprážali rezne? Je to niečo, z čoho má hlavu v smútku nejedna z nás. Použitý kuchynský olej však nemusí byť pre vás strašiakom, ak sa naučíte, ako s ním správne naložiť tak, aby ste si nezničili kuchynský odtok a zároveň ste boli šetrné k životnému prostrediu. My vám prezradíme, ako na to.

Prepálený olej môžete odovzdať na čerpacej stanici

Vedeli ste, že použitý kuchynský olej zbierajú na takmer dvestovke čerpacích staníc po celom Slovensku? Pýtate sa, komu by sa chcelo putovať na benzínku kvôli decilitru oleja, ktorý vám zvýšil po varení? Samozrejme, úplne s vami súhlasíme. Tento postup je povinný pre reštauračné a stravovacie zariadenia, ale u nich to má svoje opodstatnenie – vyprodukujú totiž niekoľkonásobne viac prepáleného oleja, než bežný konzument doma.

Z jedného litra takéhoto oleja je následne možné vyrobiť takmer liter biopalivovej zložky do motorovej nafty. Tá znižuje emisie skleníkových plynov až o polovicu. Rozumný spôsob recyklácie, čo poviete?

Odporúčame: Jojobový olej: Vyrieši týchto 7 kozmetických a zdravotných problémov!

prepálený olej

Zdroj: Shutterstock®

Má váš bytový dom olejtéku?

Súčasťou niektorých bytových domov na Slovensku (zatiaľ prevažne na západnom) sú takzvané olejtéky, kam je možné vyliať použitý kuchynský olej. Použitý olej z kuchyne môžete odovzdať aj vo vašej obci či meste, ak je jej súčasťou zberný dvor. Neprezradíme vám nič nové, keď spomenieme, že použitý kuchynský olej dokáže narobiť veľa „neplechy“ vo vašej domácnosti. Nielenže zanáša kanalizáciu, ešte aj znečisťuje vodu a je lákadlom pre hlodavce, ktoré by sme rozhodne nechceli mať v dome.

kam vyliať použitý olej

Zdroj: Shutterstock®

Vedeli ste, že len jeden deciliter prepáleného oleja dokáže znečistiť neuveriteľných tisíc litrov vody? Čiže ak ste aj doteraz vylievali použitý olej do drezu alebo záchodovej misy, odteraz s týmto zlozvykom určite seknite. A už vôbec nepoužívajte už raz použitý kuchynský olej na varenie opätovne, len preto, aby ste ho nemuseli vylievať! Áno, možno tým ušetríte životné prostredie, ale určite nie vaše telesné orgány.

Čo sa dá s použitým kuchynským olejom teda robiť? V malom množstve ho môžete vyliať na domáce kompostovisko, ak nejaké máte. Rozhodne to však nerobte vo veľkom! Mohli by ste totiž narušiť kvalitu pôdy a to určite nikto z nás nechce. Ďalším spôsobom je vyčleniť si nádobu alebo fľašu, ktorú naplníte niečím savím, napríklad pieskom, pilinami alebo kúskami novín a postupne sem môžete vlievať použitý kuchynský olej.

Do tej istej nádoby vkladajte aj papierové utierky, ktorými vytierate olej z panvice pred jej umytím alebo z kuchynskej linky. Po naplnení nádoby či fľaše so savím materiálom a použitým olejom ju vyhoďte do komunálneho odpadu, čo síce nie je ideálne riešenie, ale oveľa šetrnejšie, než vylievanie oleja do výlevky a toalety.

- Anketa

ČO ROBÍTE S POUŽITÝM OLEJOM?

Odpovedalo 95 ľudí  

Odovzdávam na benzínke
15%
Nosím na zberný dvor olejov a tukov
20%
Prelievam do fľaše, ktorú po naplnení vyhodím
40%
Vylievam do výlevky alebo toalety
25%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Helena Zobková Šimurdová 28.04.18 12:50

HZŠ
karma
102.00

Ja už doma nevyprážam, tak ani nemám čo zlievať, ale článok je poučný.

  • 2
Odpovedať

Elena Švachová 28.04.18 22:53

karma
109.00

Vyprážam len ojedinele a ked už,tak vychladnutý olej prelievam do fľaše a vyhodím ho do kontajnera.Viem,že pre prírodu je nebezpečný.

  • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 29.04.18 14:58

PV
karma
113.00

Už som sa poučila, ked pred rokom nám museli prísť s "krtom" prebiť rúry v odtoku .. Ale neviem ,či to bola len naša chyba, nepoužívam veľa oleja , a viem ,že aj susedia nad nami vylievali olej a grund z kávy do odtoku.!! Ja som si myslela,že troška oleja ,ked vylejem ,tak to neuškodí. Nikdy to už nespravím ,vždy vylejem do 2 dcl fľaše a ked sa naplní vyhodím do kanvy.

  • 1
Odpovedať

Zdena Paňková 02.05.18 07:37

ZP
karma
100.00

Niekde som čítala, že jedna pani použitý rastlinný olej využíva na výrobu mydiel, ale aj keď skladujem olej vo fľaši, nenašla som odvahu tento recept vyskúšať. Naplnenú fľašu vyhadzujem do odpadu. Viac možností asi majú majitelia rodinných domov, ale bytovkárom ostáva asi len kontajner.

  • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 05.05.18 22:05

KK
karma
105.00

vyprážam už veľmi málo ,odkladám si malé poháre z džemov a podobne a použitý olej prelejem a vyhodím a robím to už veľmi dlho

  • 1
Odpovedať

Darina Božiková 16.06.18 08:49

DB
karma
114.00

u nás sa dá odovzdať v zbernom dvore a dokonca za 1l oleja dostaneme 1l octu.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní