Rybičky v akváriu: Verila by si, že môžu byť aj životu nebezpečné?

Rybičky v akváriu: Verila by si, že môžu byť aj životu nebezpečné?

Keď chceme mať v byte alebo dome nejaké to „zvieratko“, no na psa či mačku sa necítime, väčšinou bývajú našou voľbou práve rybičky. Deti sú spokojné, lebo majú čo sledovať (a na začiatku, pod vplyvom prvotného nadšenia, sa aj o čo starať) a my takisto, lebo to netreba venčiť, vyčesávať a čo je najlepšie – nevydáva to žiadne zvuky. Ako sa hovorí, ovca je celá aj vlk sýty. No teraz príde to očakávané ALE.

Rybičky v akváriu totiž môžu byť aj poriadne nebezpečné, hoci sa tomu verí pomerne ťažko. Čo nám môžu spôsobiť? Zistite to v nasledujúcich riadkoch!

Nemí záškodníci

Nie, nepredstavujte si hneď scénu zo seriálu Baywatch, plnú žraločích zubov, ľudských končatín a krvi. Nič také vám pri malých akváriových rybičkách nehrozí. To však neznamená, že by ste sa nemali mať na pozore. Práve naopak. A stačia na to dve slová: rybia tuberkulóza. Že ste o ničom takom nikdy nepočuli? Niet divu, veď kým človek vôbec príde na to, že to, čo mu spôsobuje zdravotné ťažkosti, si nevinne pláva v domácom akváriu, pretečie veľa vody. Rovnako treba zdôrazniť, že vôbec nejde o častú a bežnú diagnózu, ale myslieť na ňu určite treba. Ak sú totiž rybičky, ktoré chováte, nakazené takzvanými mykobaktériami, veľmi ľahko sa z vašej záľuby môže stať veľké riziko pre vaše zdravie.

Inšpiruj sa: Aké je ideálne zvieratko do bytu?

akváriové rybičky

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú príznaky?

Príznaky rybej tuberkulózy sú pomerne netypické. Zrazu zistíte, že sa vám zle a dlho hoja aj najmenšie ranky či odreniny, vyskytne sa vám na koži ekzém, častokrát až mokvajúci. Vaša pokožka je zrazu suchšia, než bežne, je podráždená, červená a vzniknúť môže aj opuch. Rany sa zvyknú zväčšovať a byť bolestivé. Spomínané mykobaktérie napádajú tak sladkovodné ako aj morské ryby, vrátane najmenších exotických akváriových rybičiek. Stačí jediné čistenie akvária a problém môže byť na svete, respektíve doslova na vašej koži.

Pozor aj na drobné ranky!

Ak máte napríklad na rukách drobné poranenie, napríklad porezanie na papieri alebo len nepatrný vriedok, práve tadeto sa baktéria prenesie z akvária, vody v akváriu či čohokoľvek, čoho sa rybičky dotkli, do vášho tela. Pozitívne však v tomto prípade je, že mykobakterióza nie je prenosná z človeka na človeka. Ak si však myslíte, že vaše milované rybičky sú len prenášačmi baktérií, zatiaľ čo samy si spokojne a v zdraví plávajú ďalej, musíme vás vyviesť z omylu. Rybky, nakazené týmto druhom baktérie (lat. Mycobacterium marinum) začínajú rýchlo chudnúť, ich plutvy sa zvyknú rozpadávať a šupiny odstávať.

rybia tuberkulóza

Zdroj: Shutterstock®

Čo treba robiť?

A čo to teda znamená pre človeka? Ak sa rozhodne príznaky podceňovať a nelieči sa, môže sa dopracovať k fatálnym následkom, konkrétne, v najhoršom prípade, až k amputácii končatín. Bežne pritom stačí navštíviť lekára, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia a nasadí liečbu, často sprevádzanú aj antibiotikami, pričom liečba môže trvať aj niekoľko mesiacov, nakoľko mykobaktérie môžu byť na antibiotickú liečbu rezistentné. V prípade, že ste teda majiteľmi akváriových rybičiek, vodu im čistite a vymieňajte zásadne v gumených rukaviciach.

Nešetrite ani na kvalitnej filtrácii vody v akváriu. Viac, než na úzkostlivom čistení akvária, si dajte záležať na pravidelnom čistení filtračných zariadení. Ľudia s oslabenou imunitou a malé deti by mali byť obzvlášť opatrní pri manipulácii nielen so samotnými rybičkami, ale aj s akváriom.

- Anketa

CHOVÁTE RYBIČKY V AKVÁRIU?

Odpovedalo 300 ľudí  

Áno
73%
Nie
27%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 29.11.18 08:55

ĽŠ
karma
100.00

O tomto riziku pre zdravie som ešte nepočula, dosť ma prekvapilo, keďže tiež chováme rybičky. Vďaka za článok!

 • 1
Odpovedať

Tomáš Kamenár 29.11.18 11:34

TK
karma
105.00

zaujímavé o tomto som ešte nepočul

 • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 29.11.18 11:58

DB
karma
117.00

tak to by ma ani vo sne nenapadlo...

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 29.11.18 20:43

karma
109.00

Kedysi môj manžel choval akváriové rybičky vo veľkom,aj ich množil,takže sme mali doma celú stenu z veľkých,či menších akvárií.Tento článok ma preto prekvapil,lebo som o niečom takom nepočula.

 • 1
Odpovedať

Eduard Slanina 02.12.18 14:18

ES
karma
-1.00

My chováme doma korytnačku a asi pred pol rokom nám odporučil predajca v chovprodukte aby sme jej kúpili živé rybičky, že to bude pre ňu výživné. A keďže ich dodnes nezožrala tak už chovám rybičky aj ja. No po tomto článku budem musieť porozprávať s korytnačkou aby si vstúpila do svedomia :-)

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 07.12.18 15:54

ZS
karma
100.00

mozno len nema rada suorve, skuste jej na vianoce ponuknut pecenu rybicku s malou davkou zemiakoveho salatiku :D :D

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 07.12.18 15:54

ZS
karma
100.00

rybia tuberkuloza???? boze co uz neexistuje....

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 13.12.18 15:02

DB
karma
114.00

a aké sú milé a zaujímavé keď sa v akváriu ženú z jednej strany na druhú.

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 23.12.18 19:14

MB
karma
108.00

keď som videla u známych akvárium, pôsobilo to pekne a ukľudňujúco... ale ako so všetkým aj s akváriom je starosť... ale asi to stojí za to :)

 • 0
Odpovedať

Ladislav Slota 24.12.18 21:19

LS
karma
-1.00

Toto je pre mňa novinka.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní