Zaujímavosti o novorodencoch: Veľa kostí, žiadne jabĺčka ani slzy?

Zaujímavosti o novorodencoch: Veľa kostí, žiadne jabĺčka ani slzy?

  • Zdieľaj:
 • 3

Bábätká sú zaujímavé bytosti. Veľa spia, plačú a vy si neustále ako rodičia lámete hlavu nad tým, čo to malé stvorenie vlastne potrebuje. Áno, rodičia v očakávaní prvého potomka sú zväčša plní neistoty, pretože sa musia o starostlivosti o dieťa a o samotnom dieťati veľa naučiť. Zaujímavosti o novorodencoch, ktorých je naozaj neúrekom, im celkom určite vyrazia dych. Vybrali sme pre vás tie najlepšie. Určite rozšíria vaše obzory, aj keď práve bábätko nečakáte.

Veľká hlava, veľa kostí

Keď príde dieťa na svet, je ešte mnoho vecí, ktoré sa na jeho drobnom telíčku s postupom času zmenia. Tak napríklad po narodení váži hlava dieťaťa až 25 percent jeho celkovej váhy, čo z nej robí suverénne najťažšiu časť tela. A to nie je všetko! Bábätká sa rodia s nadmerným množstvom kostí, ktoré sa postupným rastom, zrastaním a inými procesmi, zredukujú takmer o 100 kostí. Novorodenec teda prichádza na svet s 300 kosťami, keď sa jeho telo vyvinie do dospelosti, má ich už len 206.

Veľmi zaujímavým faktom je, že keby ste dali kolienko bábätka pod röntgen, prekvapila by vás absencia kĺbu, nazvaného jabĺčko. Bábätká majú v týchto miestach totiž len chrupavku, ktorá sa na kosť premení postupom času.

Bude sa ti páčiť: Ako využiť kozmetiku po záruke v domácnosti? Už žiadne plytvanie!

prebaľovanie novorodenca

Zdroj: Shutterstock®

Absencia sĺz a zápachu

Aj keď novorodenci veľa kričia a hnevajú sa, čím naznačujú, že im niečo chýba alebo im niečo je, plač to rozhodne nie je. Slzičky približne v prvom mesiaci po narodení nečakajte. A viete, čo ešte, niečo dôležité a veľmi typické, mu chýba? Je to novorodenecká prvá veľká potreba, nazývaná aj smolka, ktorá je síce tmavá, no nesmrdí. Ide o vylúčenie všetkého, čo bábätko požívalo vo vnútri svojej matky. Typický zápach výkalov sa však dostaví čoskoro, najneskôr do niekoľkých dní po pôrode.

prvý úsmev novorodenca

Zdroj: Shutterstock®

Prvý úsmev

Po príchode z pôrodnice budete vy aj mnoho ďalších ľudí na vaše dieťa robiť grimasy, prihovárať sa mu a snažiť sa ho rozosmiať. Nič nie je predsa zlatšie, ako škeriaci sa novorodenec… Majte však na mysli, že bábätká sa usmievajú až približne po mesiaci života, dovtedy bude vaša snaha zrejme márna. Takže, ak sa na vás vaše dieťatko prvé dni len mračí, nezúfajte, úsmev príde a bude stáť za to a ubezpečujeme vás, že o ne nebude núdza. Bábätká sa totiž smejú priemerne 300-krát za deň, zatiaľ čo dospelý človek len 60-krát.

Vyskúšaj: Domáca kúra pre ruky: Zbaví pigmentových škvŕn aj stvrdnutej kože


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 19.11.18 05:47

ĽŠ
karma
111.00

Niet nad prvý úsmev bábätka, zaujímavé fakty!

 • 1
Odpovedať

Lucia Valková 19.11.18 17:37

LV
karma
108.00

To je najkrajšie,usmievajúce sa bábätko...

 • 1
Odpovedať

Mária Slováková 19.11.18 08:51

MS
karma
90.00

Je to neopísateľný pocit,držať v ruke to naše malé klbko radosti.

 • 2
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

German pancake známa aj ako DUTCH BABY palacinka: Neodoláš jej!
Dezerty

German pancake známa aj ako DUTCH BABY palacinka: Neodoláš jej!

 • 8
 • 22.04.2021
Rýchla zemiakovo-pórová polievka: Vychutnaj si ju plnými dúškami!
Polievky

Rýchla zemiakovo-pórová polievka: Vychutnaj si ju plnými dúškami!

 • 2
 • 23.02.2021
Domáce slané pletenky s ľanovými, sezamovými a chia semienkami
Raňajky

Domáce slané pletenky s ľanovými, sezamovými a chia semienkami

 • 8
 • 29.05.2021
TOPlist