TOP mäsožravé rastliny: Ktoré z nich by si privítala u seba doma?

TOP mäsožravé rastliny: Ktoré z nich by si privítala u seba doma?

  • Zdieľaj:
 • 10

Asi sa zhodneme na tom, že mäsožravé rastlinky sú skutočne jedinečné. Každá rastlina je živý organizmus, no pri tých mäsožravých ten život vnímame asi ešte o niečo viac. Tieto rastliny sú totižto akýmisi lovcami a dokážu sa živiť živočíchmi. Mnohé sú hlavne hmyzožravé, no niektoré väčšie druhy si spestria jedálniček i malými hlodavcami, žabou či netopierom. Schopnosť lovenia sa u týchto rastlín vyvinula preto, lebo zväčša rastú na miestach s pôdou chudobnou na živiny.

Vďaka predácii tak majú zabezpečenú dostatočnú výživu. Deliť ich možno na základe mnohých kritérií, no vo všeobecnosti ich môžeme rozlišovať podľa toho, akým spôsobom lovia. Niektoré predstavujú takzvané aktívne pasce. Tieto rastlinky sa pri chytaní koristi veľmi rýchlo pohybujú. Iné rastliny však majú pasce pasívne. Zväčša ide o nejaké lepkavé listy či padajúce jamy. Rastlina tak len čaká, kým sa korisť sama chytí do pasce, z ktorej sa už nedostane. Poďme sa však už pozrieť na to, ktoré mäsožravé rastliny sú u nás hojne pestované a môžu skrášliť i vašu domácnosť.

Pozri aj: Ako pestovať izbové rastliny? Skús to netradične a zároveň štýlovo!

mucholapka

Zdroj: Shutterstock®

Mucholapka

Medzi najznámejšie mäsožravé rastliny dozaista patria mucholapky. Konkrétne môžeme spomenúť mucholapku podivnú, latinsky Dionaea muscipula. Jej atraktívny vzhľad zaujme každého. Rastlina má na konci listov akési lapačky, do ktorých aktívne chytá lezúci aj lietajúci hmyz. Mucholapka pri podráždení rýchlym pohybom pascu zavrie, pričom vo vnútri sa spustí proces rozkladu a trávenia koristi. Táto mäsožravá rastlina je nenáročná na pestovanie. Nepotrebuje výživný substrát a rozhodne ju nemusíte kŕmiť. Mucholapke stačí dostatok svetla a hlavne vlahy.

Odporúčame: TOP izbové rastliny do závesných nádob: Ktoré zútulnia tvoj domov?

rosička

Zdroj: Shutterstock®

Rosička

Veľmi známe a rovnako krásne sú aj rosičky, napríklad rosička kapská, latinsky Drosera capensis či rosička okrúhlolistá, latinsky Drosera rotundifolia. Známych je však až okolo 200 druhov, ktoré sa líšia veľkosťou, tvarom i farbou. Na lovenie používajú tyčinky na listoch, ktoré produkujú lepkavú tekutinu, a to v podobe drobných kvapiek. Tie v podstate vyzerajú ako kapky rosy. Drobný hmyz sa na tekutinu prilepí a rastlinka ho pomaly rozloží. Pritom listy veľmi pomaly korisť aj ovinú. Ani rosičky nie sú náročné na pestovanie. Stačí im dostatok nepriamych slnečných lúčov a bohatá zálievka.

heliamfora

Zdroj: Shutterstock®

Heliamfora

Ďalšou úchvatnou mäsožravou rastlinou je aj heliamfora, latinsky Heliamphora. Krásne sú druhy Heliamphora minor, Heliamphora heterodoxa, Heliamphora nutans a mnohé ďalšie. Heliamfora predstavuje pasívneho lovca. Má listy v tvare akýchsi pohárikov či lievikov. Tie môžu byť dlhé podľa druhu aj 30 či 50 centimetrov. Rastlina čaká, kým do pasce spadne drobný hmyz. Skrútené listy rastliny majú vo vrchnej časti neraz červené či bordové sfarbenie. Heliamfory sú určené skôr pre trochu skúsenejších pestovateľov. Môžu byť náchylné na zmenu teploty či vlhkosti vzduchu. Vyžadujú nepriame svetlo a stabilnú vlhkosť.

Pozri: Neobyčajné izbové rastliny: Jednu z nich musíš mať aj ty!

saracénia

Zdroj: Shutterstock®

Saracénia

Podobnou mäsožravou rastlinou je saracénia, tiež známa ako špirlica, latinsky Sarracenia, ktorej domovinou je Severná Amerika. Táto rastlina má opäť stočené a duté listy, ktoré vyzerajú ako dlhé a úzke vázičky. Sú naplnené tekutinou. Do nich saracénia pasívne chytá svoje obete. Ak hmyz vpadne do pasce, už sa z nej nedostane. Rastlina ho rozloží a získa potrebné živiny. Saracénia potrebuje slnečné stanovisko a neustále vlhký substrát, najmä ak je pestovaná v kvetináči. Krásne sú druhy Sarracenia leucophylla či Sarracenia flava. Saracéniu purpurovú, latinsky Sarracenia purpurea, je možné pestovať aj v exteriéri.

krčiažnik

Zdroj: Shutterstock®

Krčiažnik

Na záver si môžeme predstaviť ešte krčiažnik, latinsky Nepenthes. Krčiažniky patria k najväčším mäsožravým rastlinám a sú rozšírené v dažďových pralesoch, najmä v tropických častiach Juhovýchodnej Ázie. Táto mäsožravá rastlina má opäť listové pasce, ktoré majú tvar širšej vázy či džbána. Nad nimi sú ešte akési pokrievky, ktoré zabezpečujú, aby do pasce nenapršalo. Po hladkých stenách pasce sa už korisť nevie vyšplhať von a je pomaly strávená. Vo voľnej prírode dorastajú do väčších rozmerov a ulovia i menšie hlodavce. Známe sú druhy Nepenthes alata, Nepenthes ventricosa či Nepenthes Mirabilis. Krčiažnik nie je nijak zvlášť náročný na pestovanie. Vyžaduje vlhkosť vzduchu, pravidelnú zálievku a dostatok nepriameho sveta.

Odporúčame: Časté chyby pri pestovaní byliniek: Toto nerob a bude sa im dariť!


  • Zdieľaj:
 • 10
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Martina Zahoranová 25.05.20 17:50

MZ
karma
109.00

mali sme mucholapky ale vyhynuli nám :-) sú ináč zaujímavé všetky

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 25.05.20 19:21

MM
karma
100.00

milujem všetky kvety a rastliny, ale s mäsožravými som ešte nemala tú česť

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 25.05.20 20:06

MR
karma
107.00

mucholapku máme doma, ostatné som nepoznala, krásne sú

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 25.05.20 22:03

karma
109.00

Ked boli naše deti ešte menšie,tak sme mali mäsožravku.Chytali muchy a dávali ich "zjesť" tejto rastlinke.Rozmýšľam,že si nejakú mäsožravú rastlinku kúpim zas,možno by mi požrala malé mušky,ktoré občas otravujú :-)

 • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 25.05.20 23:18

MK
karma
100.00

sú krásne, chystám sa kúpiť:)

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 26.05.20 07:21

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi zaujímavé rastlinky! Hmyzožravé by som prijala určite.

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 26.05.20 09:01

AT
karma
118.00

Krásne a užitočné rastliny

 • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 26.05.20 10:33

IO
karma
97.00

Tak všetky tieto krásky som vždy obdivovala na Flóre v Olomouci. Raz som sa odhodlala na mucholapku, no vydržala mi asi necelý rok. Inak velmi dekoratívne a užitočné rastlinky.

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 26.05.20 14:20

DB
karma
113.00

Krásne a zaujímavé rastlinky...

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 26.05.20 19:09

KS
karma
133.00

Wau krásne :-) Už dlhšie uvažujem nad tým, že si zadovážim nejakú mäsožravú rastlinku a po tomto článku tak aj urobím, nech mi ničí všetky otravné muchy a komáre :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

TEST: Kolekcia tekutých rúžov s vysokým leskom Mary Kay
Dekoratívna kozmetika

TEST: Kolekcia tekutých rúžov s vysokým leskom Mary Kay

 • 1
 • 17.02.2023
TEST: Zjemňujúci suchý olej Peaceful Garden od Mary Kay
Telová kozmetika

TEST: Zjemňujúci suchý olej Peaceful Garden od Mary Kay

 • 2
 • 30.12.2022
TEST: Hydratačná starostlivosť Beauty Royal od Bernard Cassière
Pleťová kozmetika

TEST: Hydratačná starostlivosť Beauty Royal od Bernard Cassière

 • 0
 • 22.12.2022