Topinambur – zdravá alebo zakázaná zelenina?

Topinambur – zdravá alebo zakázaná zelenina?
  • 31.03.2016
  • Lucia Hausknechtová

Zelenina podobná zemiakom pochádzajúca zo Severnej Ameriky. Tak by sa dala pár slovami opísať slnečnica hľuznatá alebo ľudovo nazývaný topinambur, ktorého pestovanie bolo na Slovensku istú dobu zakázané. Jeho výživové zloženie ocenia najmä ľudia trpiaci cukrovkou. Pravidelná konzumácia prispieva k stabilnému zníženiu koncentrácie cukru v krvi, čím sa môžete vyhnúť nepríjemným stavom tohto ochorenia.

Náhrada klasických zemiakov

Pôvodne sa topinambur pestoval ako náhrada za klasický zemiak. Jeho výživové zloženie a dobrá odolnosť voči chladnejším podmienkam z neho spravil obľúbenú rastlinu, ktorá sa v súčasnosti pestuje po celom svete. Výhodou tejto rastliny je jej veľká využiteľnosť.

Okrem toho, že sa používa v potravinárstve, pridáva sa do krmív pre zvieratá a slúži aj ako energetická plodina. Zaujímavosťou je, že hoci sa hľuzy tejto rastliny podobajú na tradičné zemiaky, z botanického hľadiska je príbuzná slnečnici. 

Odporúčame prečítať: 8 večerných maškŕt, z ktorých nepriberieš

Topinambur – zdravá alebo zakázaná zelenina?

Zdroj: Shutterstock®

Význam pre zdravie

Okrem toho, že je topinambur skvelou potravinou pre všetkých ľudí trpiacich cukrovkou, vyhýbať by sa mu nemali ani obézni ľudia. Má nízky glykemický index, takže je vhodný pri redukčných diétach. Medzi ďalšie pozitívne účinky na organizmus patrí aj zlepšenie trávenia, prevencia proti reumatizmu, zvyšovanie odolnosti organizmu pri infekciách či znižovanie cholesterolu v krvi. 

Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc

Topinambur – zdravá alebo zakázaná zelenina?

Zdroj: Shutterstock®

Pokuta za pestovanie?

Topinambur patrí na Slovensku medzi invázne rastliny. To znamená, že nepochádza pôvodne z našich oblastí a dokáže sa nekontrolovateľne šíriť. Práve toto šírenie môže ohroziť naše pôvodné druhy rastlín a vytlačiť ich z našich oblastí.

Problémy mali aj poľnohospodári, ktorým sa nedarilo zasadiť iné druhy plodín na tie polia, kde už topinambury boli v minulosti zasadené. Ich hľuzy zostávali stále v zemi. Z týchto dôvodov bolo pestovanie topinamburov pred niekoľkými rokmi u nás zakázané. Od roku 2014 však tento zákaz neplatí a vy si môžete topinambury pestovať v záhrade bez akejkoľvek pokuty. 

Odporúčame prečítať: Viete, v čom vám pomôže kokosové mlieko?

Topinambur – zdravá alebo zakázaná zelenina?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.shutterstock.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Krátka 31.03.16 07:01

SK
karma
114.00

s touto zeleninou zatial nemam ziadnu skusenost, nepoznam ju

  • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 02.04.16 08:26

MZ
karma
92.00

počula som o nich no nikdy som topinambur doma nepripravovala

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 06.04.16 11:06

karma
93.00

počula som už o nej, ale nemala som ešte možnosť ju skúsiť

  • 0
Odpovedať

Antónia Vattaiová 06.04.16 22:10

AV
karma
-1.00

Už ich pestujem. Chutia výborne, len tak nakrájané na kolieska namiesto reďkovky... :-))

  • 0
Odpovedať

08.04.16 16:46

karma
-1.00

Su veru fajn. Tento rok uz sadim druhu urodu a zasadil som ich tolko ze ich mozem predavat vo velkom. My z nej robime rozne pokrmy ale najcastejsie ide donpolievok a salatov.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní