Vieš, ako správne skladovať pečivo? Tu je návod, ako na to

Vieš, ako správne skladovať pečivo? Tu je návod, ako na to

Poznáte tajomstvo, ako správne skladovať pečivo? Každý má nejaký ten osvedčený spôsob – niekto v chlebníku, iný v mikroténovom vrecku, ďalší v utierke. Viete však, ako sa odporúča pečivo skladovať, aby zostalo čo najdlhšie čerstvé? Nie je to žiadna veľká veda. Stačí si len osvojiť niekoľko grifov, aby ste nemuseli chodiť na nákup čerstvého pečiva každý deň. Ušetríte tak kopec času aj peňazí. Ako teda na to?

Všeobecne platí, že pečivo vydrží čerstvé oveľa kratšie, než chlieb. Môže za to kôrka – čím je hrubšia (ako napríklad na chlebe), tým viac vlhkosti si pečivo uchová a dlhšie vydrží čerstvé a zdravotne nezávadné. Vedeli ste, že igelit chlebu rozhodne neprospieva? Paradoxne, práve v tom býva chlieb a pečivo balené a práve mikroténové vrecká máte v obchodoch najčastejšie k dispozícii.

Ak si teda aj donesiete z nákupu chlieb v igelite, neuskladňujte ho v ňom. Rapídne sa totiž potom kvalita a trvanlivosť chleba znižuje. V mikroténe chlieb nemôže dýchať, veľmi skoro sa zaparí a začne plesnivieť. Obzvlášť to platí, ak je pečivo ešte horúce. Vtedy pečivo vyložte do prúteného košíka a uskladnite až po jeho vychladnutí. 

Pozri aj: Lieky a potraviny: Vieš, ktoré za žiadnych okolností nekombinovať?

uskladnenie chleba

Zdroj: Shutterstock®

Mikrotén, papier alebo látka?

V obchode, kde máte na výber mikroténové alebo papierové vrecko, siahnite radšej po tom druhom. Má totiž oveľa lepšie priedušné vlastnosti. Doma ho však v papierovom obale nenechávajte – vyschlo by vám už do 24 hodín. Máte zvyk skladovať pečivo v chladničke? Rýchlo sa s ním rozlúčte! Nielenže vám chlieb prirýchlo stvrdne, ešte aj nasaje cudzie pachy.

Správnou voľbou pri skladovaní chleba a pečiva sú látkové utierky alebo vrecká z konope či ľanu. Takéto vrecko si môžete úplne jednoducho ušiť aj samy doma. Vrecko na chlieb a pečivo by malo mať aj sťahovanie na šnúrky, aby bolo pečivo bezpečne uzavreté. 

chlieb v látkovom vrecku

Zdroj: Shutterstock®

Už naše babičky vedeli, čo je dobré

Darmo, skladovanie chleba v látke je grif, overený rokmi, preto ho nepodceňujte ani dnes. Dôležité však je, utierku alebo vrecko pravidelne meniť, ideálne každý druhý deň. Zabránite tak zvlhnutiu utierky a následným plesniam. Výhodou skladovania pečiva v utierke je, že ho môžete pokrájať priamo na nej a nemusíte tak vyťahovať drevenú či inú doštičku na krájanie.

Následne však utierku vytraste, aby na nej nezostávali omrvinky. Chlieb, zabalený v utierke alebo látkovom vrecku, môžete následne skladovať v chlebníku či v kuchynskej linke. Je to už len a len na vás.

Neprehliadni: Je naozaj ranná prechádzka zdravá? Toto urobí s tvojím telom!

ako udržať pečivo čerstvé

Zdroj: Shutterstock®

A čo tak chlebník?

V zásade platí, že chlieb a pečivo by mali byť skladované na suchom a tmavom mieste. Optimálna teplota je 20 až 25°C. Svoju čerstvosť a nezávadnosť si chlieb a pečivo dlho uchovajú aj v chlebníku. Oplatí sa doň investovať. Je nielen efektným doplnkom do vašej kuchyne, ale v prvom rade je to mimoriadne užitočný pomocník. Dajte si však záležať na pravidelnom čistení chlebníka.

Ak v ňom dlhšie zostanú omrvinky, určite to nebude prospievať skladovanému pečivu. V chlebníku je teda chlieb a pečivo dostatočne chránené pred vlhkosťou a vzduchom. Takéto chlebníky bývajú plastové, porcelánové, kovové, no najčastejšie drevené, závesné alebo voľne stojace, všetkých možných veľkostí a dizajnov. 

ako si vybrať chlebník

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Nakúpili ste priveľa pečiva? Nevadí, zamrazte ho! Večer pred konzumáciou ho potom stačí vybrať z mrazničky a nechať pri izbovej teplote. Ráno vás bude v kuchyni čakať pečivo, čerstvé a chrumkavé ako práve upečené. Ak sa teda rozhodnete pečivo zamraziť, v tomto prípade máte odpustené aj umiestnenie v igelitovom vrecku. Keď ho však vyberiete a rozmrazíte, opäť by ste ho mali zabaliť do utierky.

Vedeli ste, že tmavý chlieb vám vydrží dlhšie, než biely? Môže za to pšeničná múka, ktorá obsahuje oveľa menej vlhkosti. Navyše, tmavý chlieb máva tvrdšiu a hrubšiu kôrku, čiže lepšie chráni samotný stred chleba. Pri správnom skladovaní vám biely chlieb vydrží približne dva dni, tmavý chlieb štyri dni, ten ražný dokonca až týždeň.

- Anketa

AKO SKLADUJETE CHLIEB A PEČIVO?

Odpovedalo 112 ľudí  

V látke a/alebo chlebníku, tak, ako sa má
44%
Doteraz v igelite, ale určite to zmením
52%
Toto neriešim, pečivo kupujem denne čerstvé
4%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

16 komentárov

Soňa Kelemenová 26.03.18 08:13

SK
karma
86.00

pečivo zabalené v utierke a v chlebníku to istí....... ak kúpim viac pečiva tak ho stále skladujem v mrazničke..... potom ako keby som ho tam našla.... vždy príde vhod....

 • 2
Odpovedať

Marta Bujdošová 26.03.18 08:27

MB
karma
98.00

v chlebniku

 • 2
Odpovedať

Katarína Kusá 26.03.18 10:04

KK
karma
90.00

v prípade že hneď nespotrebujeme tak skladujeme v mrazničke a keď sa rozmrazí je ako čerstvé

 • 2
Odpovedať

Mária Chromíková 26.03.18 10:30

MC
karma
109.00

zdá sa ,že pečivo uskladňujem správne.

 • 2
Odpovedať

Tomáš Kamenár 26.03.18 11:59

TK
karma
105.00

o tomto som už počul

 • 2
Odpovedať

Tomáš Kamenár 26.03.18 11:59

TK
karma
105.00

o tomto som už počul

 • 2
Odpovedať

Soňa Horáčková 26.03.18 13:41

SH
karma
123.00

chlieb uskladňujem v plátenom vrecúšku ( ten, čo sa hneď konzumuje), ostatný mám v mrazničke.... keď sa vytiahne a rozmrazí, je ako čerstvý....

 • 1
Odpovedať

Darina Božiková 26.03.18 16:56

DB
karma
114.00

voľakedy som chlieb skladovala v mikroténovom sáčiku,ale to sa mi neosvedčilo a prešla som na ľanovú utierku tak,ako to robila moja mama a to sa mi osvedčilo.

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 26.03.18 17:58

MM
karma
100.00

tiež mám chlieb v utierke a v chlebníku, v mrazničke mám len na prvú pomoc, pre nepredvídané udalosti

 • 1
Odpovedať

Martina Zahoranová 26.03.18 18:27

MZ
karma
92.00

chlieb skladujeme v utierke ... hlavne odkedy si pečieme doma kváskový :-)

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 26.03.18 19:28

PV
karma
113.00

Skúšala som v papierovom vrecku a aj v utierke skladovať, no chlieb stvrdol čiastočne.. ja som zvyknutá v mikrot.sáčku a v chlebníku mávať chlebík a pečivo. Kupujem kváskový už asi 3 mesiace a konečne jeden chlieb ,kt. vydží aj tri dni čerstvý. ostatné sú už na druhý deň kyslé ,tvrdé. Niekedy bol chlebík fantastický ,no teraz hrôza.!

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 26.03.18 22:20

karma
109.00

chlieb,alebo pečivo mám v utierke a v chlebníku.Na chalupe máme ľanový originál obrúsok,do ktorého balila chlebík ešte moja babička.Vtedy si piekli chlebík doma...

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 27.03.18 15:00

AB
karma
100.00

kedysi som uskladňovala pečivo v mikroténovom sáčku, ale teraz pekne zabalené v utierke

 • 0
Odpovedať

Angela Gavlasová 28.03.18 01:01

AG
karma
105.00

Najradšej chlebník ale skúsim aj mrazák, už som o tom veľa počula.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 05.04.18 14:02

JK
karma
100.00

Uskladnujem správne v chlebníku

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 05.12.18 13:49

ZS
karma
100.00

pecivo co nezjem v ten den supnem do mraznicky a ked rozmrazim kedykolvek je ako cerstve :)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní