Ako na to... Prejsť cez štyri úrovne odpustenia

Ako na to... Prejsť cez štyri úrovne odpustenia

    • Zdieľaj:
  • 2

Odpustenie nedokážeme zahrať. Vždy vycítime, či ide od srdca, lebo len vtedy je tým pravým. Skutočne odpustiť môže veľmi bolieť. Tú bolesť však dokážeme uvoľniť, keď sa vzdáme oprávneného hnevu, rozhorčenia, zranenia...

Odpustenie má tú moc, že dokáže premeniť horkosť z celého nášho prežívania na neutrálny pocit a časom možno aj na pozitívne zafarbené spomienky.

Keď sme boli niekým napadnutí či zranení, chce to od nás celý rad procesov vedúcich k zmene nášho postoja. Slovami spisovateľa Warda je odpustenie sila, ktorá trhá reťaze zatrpknutosti a okovy sebectva. Neraz pritom potrebujeme vedome zabrániť rozumu, aby sa pomstil. Vyžaduje si to našu pokoru, trpezlivosť a toleranciu. Odpúšťanie je hrdinský čin človeka silného a osobnostne zrelého. Aj preto, lebo existuje mnoho ciest, ktoré vedú k odpusteniu niekomu za previnenie či ublíženie.

Z praxe môžem potvrdiť, že schopnosť odpúšťať má priamy vplyv na vyššiu životnú spokojnosť. Môžete si vyskúšať, aké možnosti ponúkajú štyri úrovne odpustenia podľa odborníkov.

Odporúčame prečítať:  Ako nedovoliť iným ľuďom rozbiť váš vzťah? 

ako prejsť cez štyri úrovne odpustenia

Zdroj: Shutterstock®

Odpútať sa

Na začiatku procesu odpúšťania nechajte celú záležitosť na chvíľu bez odozvy. To znamená, že na nejaký čas prestanete uvažovať o tom človeku alebo udalosti. Je to ochrana pred vyčerpaním. Otočte sa chrbtom situácii, spomienke, problému toľkokrát, koľko potrebujete. To nie je prehliadanie problému, ale získavanie sily a odhodlania odpútať sa od neho.

Odporúčame prečítať:  Spánkom ku kráse! Ako sa cítiť a vyzerať ráno báječne?

Mať trpezlivosť

Druhá fáza v procese odpúšťania je prejav zhovievavosti. Zdržte sa akéhokoľvek trestania. Nielenže v tomto smere nič neurobte, ale na trestanie či pomstu ani nepomyslíte. Mimoriadne užitočné je správať sa zdržanlivo a ovládať sa, pretože tým koncentrujete problém na jedno miesto a sebaovládanie nedovolí, aby sa vaše trápenie rozptýlilo do všetkých strán a zasiahlo do všetkých sfér života. 

Odporúčame prečítať:  Čo by ste mali vedieť o DASH diéte?

ako prejsť cez štyri úrovne odpustenia

Zdroj: Shutterstock®

Zabudnúť

Vedomé zabúdanie znamená, že si od udalosti vytvoríte odstup, vzdialite sa od nej, nebudete trvať na tom, že zostane v popredí mysle, ale vysťahujete ju zo scény a necháte ju odsunúť do úzadia. Vedomé zabúdanie môžete uskutočniť tak, že odmietnete na to spomínať. Zabúdanie je aktívne, nie pasívne úsilie. Tento druh zabúdania síce nevymaže pamäť, ale uloží emócie obklopujúce pamäť na odpočinok.

Odporúčame prečítať:  Feng shui tipy pre harmonický vzťah

Odpustiť

Je dôležité pamätať si, že definitívne odpustenie nie je kapitulácia. Je to vedomé rozhodnutie, že prestaneme prechovávať nevraživosť, a to zahŕňa rozhodnutie odpustiť dlh, vzdať sa pomsty a odplaty, ktoré sme si predsavzali. Odpúšťanie je aktom tvorenia. Môžete odpustiť nateraz, môžete odpustiť do určitej doby, odpustiť, ale nedať viac šancí, dať množstvo šancí... Vy o tom rozhodujete a je to tak v poriadku.

Odporúčame prečítať:  Ako na to... Neuviaznuť v starom hneve

ako prejsť cez štyri úrovne odpustenia

Zdroj: Shutterstock®

Ako zistíte, či ste odpustili?

Máte tendencie pociťovať nad okolnosťami smútok namiesto zlosti, ľutovať dotyčného človeka, než sa na neho hnevať? Zdá sa, že už k tomu nemáte viac čo povedať. Rozumiete utrpeniu, ktoré viedlo toho druhého k prehrešku. Tým ste sa oslobodili od negatívnych pocitov. 

ako prejsť cez štyri úrovne odpustenia

Zdroj: Shutterstock®

Vaša Janette

P.S. “Odpustite si, keď upadnete pod ideály, ktoré hľadáte a zistíte, že viete odpustiť druhým, keď konajú spôsobom, ktorý sa vám nepáči. Odpustenie druhým môže prísť iba po tom, keď odpustíte sebe samým."  D. Icke

Nabudúce sa pozrieme na to, ako si zachovať pokoj, aj keď svet okolo šalie

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk


    • Zdieľaj:
  • 2
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 25.12.15 22:45

SK
karma
113.00

velmi dobry clanok

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 03.01.18 19:45

SK
karma
113.00

rada si čítam tieto články opakovane a vidím posun aj na sebe v odpúšťaní, všetko chce asi čas...človeka taká situácia prekvapí, keď sa stane a keď niekto v zlosti niečo na vás vysloví a vy ani neviete vlastne, že prečo a do tej chvíle ste si ako vzdialené rodiny vychádzali...je to preč, nechcem na to už spomínať, ako rodiny sa síce rozprávame, ale je tam ten uzol, aj keď si poviete, že pre svoj pokoj v duši odpustíte, tak je vám to ľúto, že k tomu vôbec prišlo...čo už, stávajú sa také veci, najprv to však veľmi bolí...ale to je asi život

  • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní