Ako odhaliť manipulátora? Toto sú jasné znaky, ktoré ho prezradia

Ako odhaliť manipulátora? Toto sú jasné znaky, ktoré ho prezradia

So psychickou manipuláciou sa už v živote stretol asi každý. Niekedy si ani nemusíte uvedomiť, že ste sa chytili do siete manipulátora a vaše konanie už vo svojej podstate nie je vaším. Táto neznalosť situácie je vlastne aj hlavnou príčinou, prečo s tým postihnutá obeť ani nič nerobí a stáva sa „bábkou“ v podivnej hre manipulátora. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby ste takúto osobu včas odhalili a uvedomili si jej psychické ovplyvňovanie smerujúce cez kontrolu správania, myslenia a cítenia až k rozloženiu identity.

Nečestná hra

Techniky psychickej manipulácie možno označiť za neetické, nakoľko cieľom je ovládať myslenie človeka tak, aby boli zároveň ovplyvnené aj emócie a následné konanie. Manipulovaný človek si však s veľkou pravdepodobnosťou ani neuvedomuje, že je súčasťou nečestnej hry. Môže sa však u neho začať prejavovať úzkosť, napätie, únava, poruchy spánku, jeho sebavedomie je výrazne naštrbené... Notorický manipulátor akoby „preberá kontrolu“ nad obeťou a možno práve v tomto postavení sa cíti najbezpečnejšie a najsilnejšie. Ak sa ale nechcete stať jeho „bábkou“, mali by ste v prvom rade odhaliť jeho taktiku.

Pozri aj: Sebarozvoj s koučkou: Čo so starosťami? Ako sa ich zbaviť?

manipulátor

Zdroj: Shutterstock®

Manipulátorove východiská

A s čím manipulátor takpovediac pracuje? Veľmi obľúbenými slabosťami, cez ktoré sa „dostane až do hlavy“ obete, sú predovšetkým pocity strachu, viny či neistoty. Do kariet manipulátorovi nahráva aj nevedomosť, naivita, ba dokonca slušnosť druhého človeka. Čo mu rozhodne nemožno uprieť, je jeho herecký talent. Býva veľmi presvedčivý. Počítajte aj s tým, že vám dokáže klamať priamo do očí. Na druhej strane však vie pomerne efektívne využívať aj nepriame spôsoby komunikácie, teda tie cez telefón či e-mail.

Vytváranie či posilňovanie pocitu viny a výčitiek svedomia

Jednoduchou cestou, ako vás manipulátor dokáže ovládnuť, je posilňovanie negatívnych pocitov a vytváranie neistoty. Tým, že sa cítite byť vinní a máte výčitky svedomia, mu odovzdávate pomyselné opraty a on vás „vmanévruje“ do takých situácií a k takému konaniu, ktoré by ste za bežných okolností odmietli. Citové vydieranie je veľmi účinným špeciálnym nástrojom manipulátora. Netreba zabúdať ani na to, že manipulátor môže byť aj majstrom v sebaobviňovaní, ba dokonca sa niekedy stotožňuje s pozíciou obete. A teda sa môže stať, že budete ľutovať manipulátora, pričom ľutovať by ste mali skôr svoju pozíciu, do ktorej vás vmanipuloval.

ako odhaliť manipulátorku

Zdroj: Shutterstock®

Znižovanie sebavedomia obete je základ

Na to, aby nad vami manipulátor prebral moc, musíte byť oslabení, a to predovšetkým vaše sebavedomie. Z tohto dôvodu sa vás bude snažiť akýmkoľvek spôsobom „zhodiť“, čím zároveň on „porastie“. Útočiť tak môže na vaše schopnosti alebo osobnostné kvality. Dajte si tak pozor na človeka, ktorý sa poväčšine o druhých vyjadruje s dešpektom a pri rôznych príležitostiach nápadne aj menej nápadne kritizuje. Tiež sa môžete stretnúť s tým, že manipulatívna osoba apeluje na dodržiavanie morálnych a etických zásad, pričom ich ale vo veľkej miere sama porušuje a ich dodržiavanie požaduje len z vašej strany, aby tým uspokojila vlastné potreby.

manipulátori medzi nami

Zdroj: Shutterstock®

Nikdy neviete, na čom ste

Manipulátora možno odhaliť aj na základe toho, že mení svoje názory či správanie podľa okolností. A to podľa situácií alebo osôb, s ktorými momentálne je. Od druhých však vyžaduje jednoznačnosť, lojalitu a v podstate opak svojho konania. Ak by ste aj nedokázali odhaliť jeho klamstvá a polopravdy, tak výstražným signálom sú aj neurčité a vyhýbavé odpovede, napr. odpoveď protiotázkou. Touto nejednoznačnosťou a vytváraním neistoty vlastne vytyčuje priestor na jeho ďalšie možné manipulatívne hry. Slovný prejav manipulátora môže vyznievať múdro, logicky a zmysluplne, avšak skôr ako na reči dajte na činy a spôsob života, ktoré pri tomto človeku svedčia o úplnom opaku.

- Anketa

STRETLI STE SA UŽ VO SVOJOM ŽIVOTE S NOTORICKÝM MANIPULÁTOROM?

Odpovedalo 487 ľudí  

Áno
97%
Nie
3%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 18.04.19 06:53

ĽŠ
karma
100.00

Poznám zopár; je fajn včas takého človeka odhaliť a vyvarovať sa; výborný článok!

  • 3
Odpovedať

Jana Mariaková 18.04.19 14:52

JM
karma
90.00

Presne tak, úplne súhlasím s článkom. Každý rys manipulátora sedí na toho konkrétneho, ktorého osobne poznám. Človek na to, že s ním jedná manipulátor, musí prísť asi sám a mal by si zachovať pri ňom chladnú hlavu, odstup a používať logické argumenty a fakty.

  • 5
Odpovedať

Mária Maxianová 18.04.19 20:01

MM
karma
100.00

neznášam takéto typy, našťastie ich dokážem včas odhaliť

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 19.04.19 22:17

JK
karma
100.00

Poznám v mojom okolí zopár no úspešne sa bránim

  • 1
Odpovedať

Lenka Petrušová 01.05.19 11:20

LP
karma
-1.00

Ďakujem za článok. Človeku otvára oči.

  • 4
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní