Detox: Zbavte sa toxickej závisti

Detox: Zbavte sa toxickej závisti
  • 07.01.2017
  • Miška Baboľová

Idete po ulici a vidíte dobre oblečenú ženu so štíhlou postavou. A tá jej kabelka. Ďalej na lavičke na námestí sedí zamilovaný párik. Zamračene odvrátite zrak. Výplata vašej kolegyne? Určite sa zaplietla so šéfom. Veď aj dovolenku dostala, kedy chcela. Závidieť sa dá takmer všetko. Závisť berie zdravý rozum, spánok a niekedy aj sebaúctu.

Závisť je druh silnej emócie, ktorá opantá človeka. Ten sa snaží získať predmet závisti za každú cenu, nehľadí na možné následky ani na spúšť, ktorú po sebe môže zanechať. Závisť vyvoláva negatívne energie, nenávisť, neprajnosť, škodoradosť, smútok či depresiu a pocit menejcennosti.

Skúsenosti našich čitateliek

Kristína, študentka, 23 rokov

„Študujem na vysokej škole a popri tom pracujem. Stíham cvičiť, venovať sa priateľovi i kamarátkam, učiť sa a mať aj chvíľku len pre seba. Mám spolužiačku, ktorá je úplný opak mňa. Kedysi sme boli kamarátky, sťažovala sa mi, ako sa jej nič nedarí. Chcela som jej pomôcť, poradiť jej. Zvrhlo sa to však a keď sa jej ešte viac nedarilo, začala ma ohovárať. Závidela mi moje úspechy, keď som bola šťastná, chcela mi prekaziť radosť. Teraz sa jej snažím vyhýbať, ale nedá sa nevšimnúť si, ako po mne stále zazerá.“

Bude vás zaujímať: Psychohygiena: Zatočte s negatívnou energiou a stresom

Závidíte úspech? Nič vám nebráni v tom, aby ste dosiahli svoje ciele.

Zdroj: Shutterstock®

Lea, realitná maklérka, 36 rokov

„Závisť je bežná vec. Vo svojom kariérnom živote som toho dosiahla veľa. Všetok čas venujem práci, som workoholička. Každý vidí len moje úspechy, nikto si nevšíma, čo ma stálo dostať sa na moju pozíciu. V práci som mala kolegyňu, trávili sme spolu veľa času. Chodievali sme spolu na nákupy, snažila sa mi radiť v osobnom živote. Trvalo mi chvíľu, kým som si všimla, že jej úmysly nie sú čestné. Schválne mi radila zle, či už v oblečení, v súkromnom alebo pracovnom živote. Nevedela prekonať pocit, že sa mi darí viac než jej, chcela ma zhodiť pred kolegami a známymi, ublížiť mi, aby sa ona cítila lepšie.“

Olívia, čašníčka, 32 rokov

„Niekedy si neviem pomôcť. Keď v bare vidím ženy, ktoré bezstarostne popíjajú a okolo nich sa točia bohatí muži. Alebo moje bývalé spolužiačky zo strednej školy. Viaceré sú vydaté, majú dobrých manželov a ani si ich nevážia. Aj môjmu bývalému priateľovi sa darí viacej než mne. Našiel si inú, chodia spolu na dovolenky, vyzerajú šťastne. Stále musím kontrolovať jeho profily na sociálnych sieťach. Trápi ma, že so mnou taký šťastný nebol. Priznávam sa, že závidím. Neviem prečo, nemôžem byť aj ja konečne šťastná? Snažím sa a aj tak sa mi všetko kazí.“

Bude vás zaujímať: Teror v práci: Zakročte voči šikane na pracovisku

Závisť je negatívna vlastnosť, ktorú len tak neutajíte.

Zdroj: Shutterstock®

Závisť? Vyčistite svoje telo od tohto jedu

Vyhnúť sa závisti môže byť ťažké. Prekonať ju, je ešte náročnejšie. Závisť nie je pozitívna vlastnosť, môže vám spôsobiť problémy v súkromnom i pracovnom živote. Pozerať sa na to, čo majú iní a vy nie, nie je príjemné. Závisť môže spôsobovať depresie, strach, mrzutosť a môže vás dostať do zlého psychického stavu. Zamyslite sa nad svojimi hodnotami, posúďte svoje správanie, všimnite si, ako vnímate iných.

Za svoje chyby a neúspechy často viníme iných ľudí, osud alebo zlé načasovanie. Niekedy sa našim omylom naozaj nedalo zabrániť. Vo väčšine prípadov však závistliví ľudia hľadajú chybu v ostatných. Nezabúdajte, že svoj život riadite vy. Ak niekomu závidíte úspech, pozrite sa, koľko úsilia za ním stojí. Chcete dosiahnuť rovnaké výhry? Začnite na sebe pracovať. 

Bude vás zaujímať: Pozor, aby ste nevyhoreli: Burnout syndróm útočí

Závisť môže spôsobovať depresie, strach, mrzutosť a môže vás dostať do zlého psychického stavu.

Zdroj: Shutterstock®

Za závisťou stojí pocit menejcennosti

Neustále sa s niekým porovnávať stojí veľa energie. Musíte si uvedomiť, že každý človek má iné prednosti a slabosti. Hľadanie svojich silných stránok môže byť niekoľkoročný proces. Keď ich odhalíte, nič vám nebude brániť v tom, aby ste ich ďalej rozvíjali. Sústreďte sa na to, čo vám ide najlepšie. Naopak, odpútajte sa od malicherností.

Nájdite si činnosť, v ktorej budete vynikať. Vybudujete si na nej svoje sebavedomie. Tiež je dôležité, aby ste si stanovili ciele. Svoje vlastné. Nechcite niečo len preto, lebo to má aj niekto iný. Snažte sa kvôli sebe, naplňte svoj život. Identifikujte príčiny svojej závisti. Možno sa vám myseľ snaží povedať, po čom túži. Môže to byť láska, oddych či uznanie.

Bude vás zaujímať: Nový rok: Dotiahnite predsavzatia do úspešného konca

 Identifikujte príčiny svojej závisti. Môžno sa vám myseľ snaží povedať, po čom túži. Môže to byť láska, oddych či uznanie.

Zdroj: Shutterstock®

Ako otočiť závisť vo svoj prospech?

Závisť môže byť motivačný faktor. Ak má vaša susedka perfektnú postavu, prečo by ste ju nemohli mať aj vy? Bude vaším vzorom, že tvrdou prácou sa dá dosiahnuť všetko. Vaša sestra si našla lepšiu prácu? Pohľadajte si ju aj vy, ak po tom túžite. Máte sen, ktorý sa vám ešte nesplnil? Skúste ho zrealizovať!

Dôverujte svojim schopnostiam. Nikto vám neberie vaše možnosti, skúsenosti a schopnosti, úspešná môžete byť aj vy. Najťažšie pre závistlivých ľudí je tešiť sa zo šťastia iných. Prekonajte aj tieto bariéry. Hlavne nezabúdajte, že všetko máte vo svojich vlastných rukách, všimnite si, koľko možností vám ponúka život.

Bude vás zaujímať: Bipolárna porucha: Stav ako na hojdačke

Nezabúdajte, že všetko máte vo svojich vlastných rukách, všimnite si, koľko možností vám ponúka život.

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: shutterstock.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

simona vician 07.01.17 09:05

SV
karma
100.00

jj vsetko mame vo svojich rukach,je to tak

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 07.01.17 20:00

SK
karma
114.00

...áno, treba si veriť

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 09.01.17 13:20

IM
karma
100.00

dnes je závisti na každom kroku no snažím sa ju ignorovat, lebo dnes vám závidia aj nejaku chorobu, alebo niečo podobné

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 21.01.17 16:17

MZ
karma
-1.00

Myslím, že v dnešnej dobe sa človek bojí už len zasmiať.. aby ho kvôli tomu neukameňovali..

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní