Mávaš problémy s ranným vstávaním? Tento ranný rituál ti zmení život!

Mávaš problémy s ranným vstávaním? Tento ranný rituál ti zmení život!
  • 15.06.2018
  • Simona Kostková

Ráno každej z nás vyzerá úplne inak. Niektoré stíhame rannú jogu, sprchu a vynikajúce raňajky a iné sú rady, že si stihnú umyť zuby pred odchodom do práce. Ako vyzerá vaše ráno? Je plné stresu alebo je pokojné? Často si vysnívame svoje ideálne ráno, avšak hneď ďalší deň tak rýchlo ako začneme, aj skončíme. Vyskúšajte si vytvoriť ranný rituál na mieru!

Hovorí sa, že tak ako prebieha naše ráno, tak bude prebiehať aj náš deň. Je preto dôležité, či sa ráno nevládne presúvate z miestnosti do miestnosti alebo či s úsmevom cupkáte po byte. Ponúkame vám super tipy, ako prežiť každé ráno v pokoji a udržať si dobrú náladu celý deň, každý deň.

Dobré ráno = dobrý deň

Určite to poznáte, sú rána, kedy sa zobudíte spokojná, dobre naladená a stihnete si dokonca spraviť krásny účes alebo vynikajúce raňajky. A nájdu sa aj dni, kedy vyleziete z postele „ľavou nohou“ a zlá nálada sa s vami tiahne celý deň, i keď na ňu nemáte žiadny konkrétny dôvod. Prečo nemôže byť každé ráno rovnako príjemné? Súvisí to s tým, koľko sme v noci spali alebo môže byť každé ráno, bez ohľadu na počet prespaných hodín, dobré?

Častým dôvodom je to, že si naše rána neorganizujeme a každé ráno robíme to isté – vstaneme, umyjeme sa, oblečieme, dáme si kávu, cigaretku, čaj alebo malé raňajky a vyrazíme do sveta. Pritom stačí tak málo, aby naše ráno vyzeralo úplne inak a tým aj náš celý deň. Zmeňte svoj život vďaka rannému rituálu a dajte zbohom zlej nálade!

Mrkni sem: Oddych: Prečo je dôležité nepodceňovať tento dôležitý aspekt života?

ranný rituál

Zdroj: Shutterstock®

Ako začať?

Pravdepodobne najťažším prvým krokom, ktorý budete musieť urobiť, je odložiť mobil. Vyskúšajte svoj deň začať bez sociálnych sietí či mailov a dajte prednosť rituálu! Pokiaľ už máte nejaký prínosný ranný rituál, nebude pre vás problém pridať si ďalší, avšak vždy pridajte len jeden. To isté platí i keď žiadny rituál – ranná káva sa neráta – nemáte. Skúste si vyhradiť čas aj priestor, kedy sa budete venovať iba sebe a nebude vás nikto a nič vyrušovať.

Pre tých, ktorí majú problém si vyhradiť ráno chvíľku pre seba alebo aj pre tých, ktorým sa nechce, spravte si rituál aj tak. Namiesto pôvodného plánu, že budete 20 minút cvičiť jogu, si tento čas skráťte. Avšak, ak už s rituálmi začnete, neprestaňte s nimi iba kvôli pár dňom, ktoré sú pre vás náročné. Časom sa tento rituál pre vás stane samozrejmosťou a vy si nebudete vedieť bez neho predstaviť ani jedno jediné ráno.

meditácia v posteli

Zdroj: Shutterstock®

Rituál náš každodenný

Mnohokrát v živote sa sami presvedčíme o tom, že aj malá zmena je zmena. Niekedy je naozaj ťažké presvedčiť svoju myseľ a telo, že aj jeden malý krok nám pomôže na náročnej púti života. Takýchto malých krokov začne pomaličky pribúdať, možno sa začnú meniť na jeden veľký krok, ale určite so sebou prinesú mnoho iných drobných zmien, ktoré vás uistia v tom, že ten prvotný malý krok stál naozaj za to. Rovnako je to aj s ranným rituálom. Ak s ním začnete ráno, budete sa časom diviť, aké zmeny priniesol do vášho života.

Medzi tie najlepšie ranné rituály, ktoré si môžete darovať, patria tieto štyri! Ranná meditácia, 10 až 15 minút, nič náročné, čo poviete? Na začiatok vám pomôže aj krátka ranná rozcvička, začnite na 5 minútach, ktoré vám dokonale nakopnú celý deň. Vyskúšajte ešte jednoduchšiu vec a napíšte si na papier alebo do diára 3 veci, za ktoré ste vďační. Pokojne si na to môžete vyhradiť špeciálny zošit! Krásne ráno vám zabezpečí aj kvalitná kniha, ktorá vás inšpiruje do celého dňa. Skúste si prečítať pár strán a uvidíte, aké zmeny vám to prinesie do života.

Dostane ťa: Plnohodnotný dobrý spánok: Tieto zásady vám ho zaručia!

ranná joga

Zdroj: Shutterstock®

Ak začnete s ranným rituálom, neprestávajte!

Ako sme na začiatku spomínali, je vždy jednoduchšie začať s jednou vecou, hoci aj tou najjednoduchšou. Väčšina z nás má totiž tendenciu nerobiť nič alebo všetko naraz a to je často kameň úrazu. Nemôžete sa zajtra ráno zobudiť o hodinu skôr a spraviť všetky rituály za sebou – budete unavení a motivácia vás rýchlo opustí. Pokiaľ sa vám osvedčí jeden dobrý rituál a budete cítiť, že bez neho váš deň už nikdy nezačne, pridajte si ďalší.

O motiváciu vás môže pripraviť aj to, ak sa vám rituál nepodarí uskutočniť. Ak ste sa rozhodli ráno cvičiť a nedokážete to – ste príliš stuhnutí, prší, hanbíte sa a podobne, neklesajte na duchu. Začnite pomaly – vyskúšajte sa najprv v priebehu pár dní aspoň prezliecť do športového a vyjdite pred dom, poprípade si chyťte činku do ruky. Dôležité je, aby ste si vytvorili návyk a postupom času vám ranný beh či hodinka vo fitku, nebudú robiť žiadny problém. Dávajte si dostatočné časové úseky, napríklad týždeň, za ktoré sa budete posúvať ďalej a ďalej.

plánovanie ranného rituálu

Zdroj: Shutterstock®

Nebuďte v tom sami!

Možno sa vám to bude zdať smiešne, ale sú dni, kedy si z nášho rána nič nepamätáme alebo sme zamyslení nad niečím iným a jednoducho na rituál zabudneme. A to je jeden z dôvodov, prečo si svoj ranný rituál naplánujte vopred. Zaznačte si do kalendára, čo plánujete každé ráno robiť a následne, ak to splníte, odškrtnite si to. Pomôže vám to napríklad aj pri spätnom hľadaní inšpirácie.

Výhodné je sa dokonca o rituál s niekym podeliť, hlavne v období, keď si neveríte a začínate s rituálmi. Nielenže môžete očakávať podporu, ale môžete niekoho dokonca povzbudiť k vytvoreniu vlastného rituálu.

Nech ti neutečie: Tento recept musíš vyskúšať: Špeciálna šťava na žiarivú pleť


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Maxianová 15.06.18 08:10

MM
karma
100.00

som ranné vtáča, po prebudení si vždy niečo pekné pripomeniem, čo ma čaká a už vstávam

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 15.06.18 23:30

ĽŠ
karma
100.00

Patrím k ranným vtáčatám, no pre tých, ktorí nie je to výborný článok.

  • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 19.06.18 17:55

BS
karma
100.00

Ja sa tiež ráno skoro zobúdzam, hoci nemusím vstávať...

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 11.07.18 20:55

JK
karma
100.00

Rano nemám problém vstať aj ked nejdem do práce vstávam zavčasu

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 11.07.18 20:55

JK
karma
100.00

Rano nemám problém vstať aj ked nejdem do práce vstávam zavčasu

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní