Nový rok: Dotiahnite predsavzatia do úspešného konca

Nový rok: Dotiahnite predsavzatia do úspešného konca
 • 17.12.2016
 • Miška Baboľová

  • Zdieľaj:
 • 5

Eufória z nového roka väčšinou vyprší už po prvom týždni a všetko sa opäť vráti do normálu. Na novoročné predsavzatia sa zabudne. Možno ste to už zažili tento rok. Aj minulý. A aj rok predtým. Niekde sa musela stať chyba. Viete si predstaviť, že už teraz by ste sa mohli pýšiť vysnívanou postavou?  Novým autom? Prosperujúcim vzťahom? Nepremrhajte ďalší rok snívaním – konajte!

 

Lepšia postava? Reálne ciele – možný výsledok

Na prvých miestach v zozname novoročných predsavzatí figuruje krajšia postava. Snom mnohých žien je podobať sa na modelky v reklamách, reálnejšie ale je, urobiť zo seba svoju krajšiu verziu. Stanovte si jasné a splniteľné ciele aj termíny. Menšie úspechy vám dodajú chuť pokračovať v dobre odvedenej práci. Zvážte, aké kroky chcete podstúpiť, aby ste sa dopracovali bližšie k vysnívanej postave.

Myslite pri tom aj na svoje zdravie. Vhodná úprava jedálnička, viac pohybu, dostatočná motivácia a výsledok sa dostaví. Ak sa hanbíte chodiť do posilňovne, s cvičením môžete začať aj doma s vlastnou váhou. Dbajte na správnu techniku, pravidelnosť a postupnosť náročnosti. Efektívnejšie je cvičiť s trénerom, ktorý na vás dohliadne. Zakúpená permanentka a dohodnutý termín vás prinútia nevymeškať tréning. Nezabúdajte, že výsledok neuvidíte hneď a nenechajte sa ničím i nikým odradiť. Lebo najlepším outfitom je zdravé telo, v ktorom sa cítite spokojne.

Bude vás zaujímať: Vianoce bez stresu? Aj vy ich môžete mať

Stanovte si splniteľné ciele a termíny. Malé úspechy vám dodajú motiváciu i energiu.

Zdroj: Shutterstock®

Stop fajčeniu: Ešte táto škatuľka a končím

Ak si poviete tieto slová, s fajčením pravdepodobne neprestanete. Po otvorenej škatuľke cigariet, ktorej sa nezbavíte ihneď, príde nová. A znova si len poviete, že bude posledná. Prestať s fajčením by chcelo mnoho ľudí závislých na nikotíne. Dokáže to len málokto. Pevné odhodlanie a vytrvalosť sú opäť kľúčové. Náhle zmeny znáša organizmus ťažko, a preto je nutné odvykať si od cigariet postupne. Musíte odhadnúť správne tempo a cigariet si dopriať čoraz menej. Aj keď s fajčením neprestanete úplne, zredukovanie množstva prijatého nikotínu prospeje vášmu telu.

Aby ste vydržali v boji so závislosťou, stanovte si dôvody, pre ktoré chcete prestať. Zlepšenie fyzickej kondície a zdravia, krajšie zuby a pleť, ušetrenie peňazí alebo lepší vzor pre vaše deti či okolie. Ak budete mať nutkanie opäť si zapáliť, spomeňte si, prečo chcete prestať. Taktiež nevyhľadávajte spoločnosť, v ktorej sa fajčí a povedzte svojim známym, aby vás už cigaretkou ku káve neponúkali. Prečítajte si, ako cigarety škodia vášmu telu, aby ste vedeli, čomu sa chcete v budúcnosti vyhnúť.

Bude vás zaujímať: Teror v práci: Zakročte voči šikane na pracovisku

Novoročné predsavzatia si zapíšte na lístočky a nalepte ich všade, kde je to možné. Budú vám pripomínať, čo ste si zaumienili.

Zdroj: Shutterstock®

Koniec stereotypu: Chcem začať s niečím novým

Práca, škola, domácnosť, deti, upratovanie, varenie, nákupy a málo času pre seba. Oddych je nedostatkový artikel. Každodenný kolotoč povinností a vy sa z neho chcete na chvíľu vymaniť. Milujete svoju rodinu, ale aj seba. Nová aktivita môže spestriť váš deň. Nebojte sa ukradnúť si pár chvíľ len pre seba. Na učenie sa nových vecí nikdy nie je neskoro. Porozmýšľajte, čo by vás zaujímalo, čo by ste sa chceli naučiť alebo vyskúšať. Stanovte si splniteľný cieľ a vhodnú aktivitu. Zlepšiť si cudzí jazyk, naučiť sa lyžovať, chodiť na jogu, absolvovať kurz talianskej kuchyne alebo vyskúšať výrobu šperkov. Výber je na vás, dôležité je pri zvolenej aktivite relaxovať a vypnúť.

Bude vás zaujímať: Nespavosť už nebude váš problém: Privoďte si opäť sladké sny

Porozmýšľajte, čo by ste chceli vo svojom živote zmeniť. Nová aktivita môže spestriť váš deň a urobiť nový rok lepším.

Zdroj: Shutterstock®

Koniec prokrastinácie: Čo môžete urobiť dnes, neodložte na zajtra

Rýchle životné tempo nedovoľuje pribrzdiť. Kolotoč povinností sa neustále krúti. Niekedy môže byť náročné zvládať všetky úlohy, na ktoré vám už neostala energia ani chuť. Inokedy zasa zvíťazí lenivosť. Veď aj zajtra je deň. Takáto výhovorka je účinná len krátko. Keď príde termín splnenia úloh, zistíte, že ste si toho odložili na neskôr viacej. Začnete stresovať. Práca pod stresom je náročná, vyčerpávajúca, často chaotická a odfláknutá. To neocení žiadny šéf ani rodina.

Lepšie pre vašu psychiku i prácu je zostaviť si rebríček priorít. Zadania a úlohy, ktoré musíte najskôr odovzdať alebo splniť, uprednostnite pred ostatnými. Začnite s tým, do čoho sa vám najviac nechce. Najhoršiu časť už budete mať za sebou. Prácu, ktorú viete spraviť do piatich minút, urobte hneď. Začnite v rozumnom čase a v predstihu, aby ste sa vyhli stresovým situáciám, tie neprospievajú zdraviu. V novom roku možno konečne budete stíhať všetko, čo by ste chceli.

Bude vás zaujímať: Bipolárna porucha: Stav ako na hojdačke

Zapíšte si svoje povinnosti a termíny. Na nič tak nezabudnete a všetko splníte včas.

Zdroj: Shutterstock®

Rady a tipy, ako dodržať novoročné predsavzatia

1. Svoje predsavzatie si zapíšte na viditeľné miesta, aby ste naň nezabúdali.

2. Podeľte sa so svojím plánom s blízkymi, podporu budete potrebovať. Tiež im povedzte, aby vás nelákali na staré chodníčky.

3. Skúste vo svojom okolí nájsť niekoho, kto by chcel dosiahnuť zmenu rovnako ako vy. Tá osoba by to mala myslieť vážne, aby ste si navzájom mohli dodávať energiu.

4. Motivujte sa. Pripomínajte si, čo získate, ak svoje novoročné predsavzatie dodržíte. Myslite na to, že väčšina ľudí vzdá boj. Vy buďte iná.

5. Vyhľadajte osobu, ktorej sa podarilo naplniť cieľ, ktorý ste si zaumienili aj vy. Môže vám poradiť, ako dosiahla úspech a dodať vám silu.

6. Nedúfajte, že zmena bude ľahký a rýchly proces. Nezáleží na tom, čo ste si zaumienili, dostať sa zo starých zvykov bude ťažké. Ak vám však výsledok spraví radosť, námaha stojí za to.

7. Stanovte si jasné a splniteľné ciele.

8. So svojimi predsavzatiami sa stotožnite. Nerobte niečo len preto, lebo to robia ostatní a z donútenia.

9. Zosumarizujte predchádzajúci rok. S niečím nie ste spokojná? Zmeňte to.

10. Nezabúdajte, že so zmenami môžete začať aj hneď alebo počas roka. 

Bude vás zaujímať: Pozor, aby ste nevyhoreli: Burnout syndróm útočí

Nenechajte sa odradiť neúspechom. Proces zmeny je dlhý a ťažký.

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.shutterstock.com

  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

simona vician 17.12.16 11:52

SV
karma
100.00

kazdy rok si pisem co chcem cez rok stihnut, niektore sa spolnia, ine nie...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 17.12.16 20:02

MM
karma
118.00

no ja vzhľadom k veku si už žiadne predsavzatia nedávam, možno nejaké mini

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 17.12.16 21:41

PV
karma
110.00

Prestala som fajčiť pred rokom. Môj organizmus to neznášal ťažko.Proste na to treba veľmi silnú vôľu, ktorá je v každom z nás. Len málokto to dokáže.A ja som veľmi hrdá sama na seba,že som to dokázala len tak bez pomoci nejakých náplastí a drahých prístrojov,a neviem čoho a koho ešte.

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 18.12.16 00:21

IM
karma
100.00

nikdy si nedávam predsavzatia

 • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 20.12.16 23:50

MZ
karma
-1.00

A už to začína.. najčastejšie asi tá posilovňa :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Čo je ALANTOÍN a ako dokáže z neho profitovať naša pleť? Spoznaj jeho účinky
Akné

Čo je ALANTOÍN a ako dokáže z neho profitovať naša pleť? Spoznaj jeho účinky

 • 1
 • 14.08.2022
Ako vplýva menopauza na pleť? Ak sa ťa to týka, toto potrebuješ vedieť!
Pleť

Ako vplýva menopauza na pleť? Ak sa ťa to týka, toto potrebuješ vedieť!

 • 1
 • 12.11.2022
Folikulitída: Na pokožke hlavy spôsobuje svrbenie a vypadávanie vlasov. Ako si s tým poradiť?
LIFESTYLE

Folikulitída: Na pokožke hlavy spôsobuje svrbenie a vypadávanie vlasov. Ako si s tým poradiť?

 • 1
 • 20.08.2022