Predstavy o manželstve: Mať alebo ich radšej nemať?

Predstavy o manželstve: Mať alebo ich radšej nemať?

Maruška, Snehulienka a Popoluška to mali ľahké. Teda ľahké... Museli síce zháňať v decembri jahody,  vytriediť  kukuricu od prosa či variť trpaslíkom, ale keď po tom všetkom stretli nakoniec toho správneho múdreho a spravodlivého princa, už sa stačilo postaviť pred oltár a žili šťastne, až kým nepomreli.

Presne tým sa rozprávky totiž končia. Život, ako upozorňujú všetci vzťahoví odborníci, sa tam však naopak iba začína. Preto už nejaký ten čas dvíhajú varovný prst, aby si to, čo príde po dni D, vydaja a ženbychtiví, nepredstavovali až tak ružovo. Lenže tí si to nakoniec, ako ukázala anketa medzi mladými mamičkami s otázkou – či manželstvo splnilo ich predstavy, radšej nepredstavujú vôbec. Prevažná väčšina totiž tvrdila, že nemali žiadne. Je to však tak naozaj lepšie?

Pozri aj: Manželstvo a sobáš: Je papier skutočným kľúčom k šťastnému životu?

manželstvo a šťastie

Zdroj: Shutterstock®

Môžeme cestovať bez mapy?

„To si nemyslím. Manželstvo je v podstate jedna dlhá, náročná, ale zároveň nesmierne obohacujúca cesta,“ reaguje rodinná poradkyňa PhDr. Eva Lábusová, ktorá zároveň pridáva otázku: „Keď sa na takúto cestu vyberáme ako cestovatelia, tiež vyrážame naslepo, bez mapy a predchádzajúcej predstavy o tom, čo chceme navštíviť, vidieť a spoznať? Asi ťažko.“ Lenže do partnerských vzťahov podľa nej často vstupujeme práve takto. 

manželstvo a poznanie

Zdroj: Shutterstock®

Najväčší učiteľ? Všedný život!

„Začíname spolu žiť bez nejakého veľkého rozmýšľania, bez toho, aby sme svojho partnera naozaj spoznali a hlavne, aby sme si uvedomovali, čo vlastne manželstvo obnáša a potrebuje. V tak zásadnej veci sa navyše pokojne oprieme len o to, čo nám dosť prvoplánovo servírujú médiá. Lenže v dnešnej spoločnosti nie je problém spopularizovať hocičo, vrátane úplných nezmyslov, ako je napríklad predstava, že láska spočíva v romantickej zamilovanosti.“ V skutočnosti podľa psychologičky o láske môžeme hovoriť až vtedy, keď hormonálne podmienená zamilovanosť odznie a muž a žena začínajú spolu žiť všedný život. „Až v ňom sa totiž máme šancu spoznať do hĺbky, a to nielen navzájom, ale aj samých seba.“

Neprehliadni: Mať alebo byť? Odhaľ pravdu o tvojom životnom prístupe!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 24.01.19 05:18

ĽŠ
karma
100.00

Manželstvo je v podstate naozaj jedna dlhá, náročná, ale zároveň nesmierne obohacujúca cesta; dobrý článok!

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 24.01.19 10:51

JK
karma
100.00

Ja som už 33 rokov vydatá a všetko je o rešpekte,láske,tolerancii a dôvere a verte neskutočne to beží mám už 4 vnúčatká sú moje všetko zlatíčka

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 24.01.19 18:10

MM
karma
100.00

manželstvo je beh na dlhú trať, všeličo treba prekonať, nevidieť, nepočuť...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní