Prokrastinácia – choroba či lenivosť? Plus 8 typov, ako byť výkonnejší

Prokrastinácia – choroba či lenivosť? Plus 8 typov, ako byť výkonnejší
 • 11.11.2017
 • Simona Kostková

Už je veľa hodín, bolí ma hlava, má to ešte čas, spravím to potom. Potom, potom, potom. Slová, ktoré patria do slovníka každého lenivca.

Máte na starosti len zopár vecí, ktoré hravo zvládnete za niekoľko hodín, no vy ich odkladáte celý deň. Nakoniec sa do toho pustíte tesne pred spaním, pretože už nevládzete počúvať výčitky svedomia. Je to lenivosť alebo choroba?

Prokrastinácia - slovo budúcnosti

Jednoduchý rozdiel medzi lenivosťou a prokrastináciou je v úmysle. Pokiaľ neustále odkladáte umývanie okien, kvôli nezmyselných výhovorkám – bolí ma ruka, zlomil sa mi necht, a pritom v hĺbke duše viete, že tento rok prosto budú okná špinavé, tak ste „iba" lenivá. Pokiaľ to umývanie odkladáte, až do okamihu, keď sa počasie začne radikálne meniť a vy už nemáte na výber - ak chcete mať okná čisté, tak ste prokrastinátor. Zvláštne je, že prokrastinátor pri odkladaní vecí dokonca trpí, pretože nemá rád, keď sa okolo neho sťahuje slučka s názvom DEADLINE. 

Pozri aj: Čo sa stane s tvojím telom, keď vypiješ tento nápoj z kurkumy?

lenivosť

Zdroj: Shutterstock®

Môžeme to teda zhrnúť, že človek, ktorý je lenivý, je taký preto, lebo sa mu dané veci robiť nechcú. Človek, ktorý trpí prokrastináciou, veci iba odkladá, s tým, že ich nakoniec urobí. Medzi takýto typ ľudí, patria prevažne vysokoškolskí študenti. A práve u nich to býva kameňom úrazu, kvôli ktorému musia odísť zo školy, i keď nie sú hlúpi - jednoducho nestíhajú úlohy robiť načas. V rámci populácie je „chorobných odkladačov" až 50%. Možno si poviete, že je to iba pohodlnosť, spojená s lenivosťou, avšak ľudí to môže aj ohroziť na živote, napríklad, ak pravidelne odkladajú návštevy u lekára a to sa im môže stať osudným. 

ako nebyť lenivý

Zdroj: Shutterstock®

Bez internetu ďalej zájdeš!

Pojmom prokrastinácia sa v dnešnej dobe zaoberá čím ďalej, tým viac vedcov a psychológov. Niektorí odkazujú na problém mladých, ktorí majú vraj nedostatočne vyvinuté oblasti mozgu, zodpovedné za plánovanie. Iní poukazujú na internet a sociálne siete, ktoré majú priam čarovnú moc rozptyľovať nás. Naše staré mamy by sa nám určite vysmiali za túto „chorobu modernej doby", ale pán Stutzman by nesúhlasil. Je to programátor, ktorý vymyslel aplikáciu Freedom, vďaka ktorej si zablokujete stránky, ktoré chcete, kedy chcete a môžete tak v kľude pracovať, variť alebo študovať. 

Môže ťa tiež zaujať: Prírodný boj proti kašľu: 7 bojovníkov, s ktorými to ide bez liekov

Anti-Social

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšou aplikáciou od Stutzmana je Anti-Social, ktorá funguje rovnako ako Freedom, iba s malým rozdielom, že je zameraná výhradne na sociálne siete ako je Facebook, Twitter či YouTube. Zaujímavou aplikáciou je Procraster, ktorý vám ponúkne výzvy a krátkodobé odmeny, ak splníte jednotlivé úlohy. Pokiaľ úlohu nesplníte, aplikácia vás sama vyzve, aby ste udali dôvod a následne vyberie vhodnú radu zo svojho zoznamu. Podobných zábaviek do mobilu či počítača, je niekoľko tisíc. Je už na vás, pokiaľ sa vás táto téma týka, či budete svoj život riadiť podľa aplikácie alebo sa jednoducho zatnete a začnete pracovať.

ako sa zbaviť lenivosti

Zdroj: Shutterstock®

8 typov ako byť výkonnejší:

 • Sľúbte dôležitej osobe vo vašom okolí, že danú úlohu dokončíte do stanoveného času. Môže to byť manžel, šéfka alebo kamarátka a hanba z nesplnenia sľubu vás bude hnať dopredu.
 • Zbavte sa všetkého, čo vás rozptyľuje. Nemusíte si rovno nainštalovať aplikácie, aby ste to zvládla, stačí si vypnúť zvonenie alebo internet.
 • Jednou z výhovoriek, prečo to spraviť až potom, je únava. Preto sa poriadne vyspite!
 • Začnite s najťažšími úlohami, najlepšie ráno, keď ste dobre vyspatá alebo v čase, kedy ste najproduktívnejšia.
 • Plánujte krátkodobo! Dávajte si hoci aj hodinové, denné alebo týždenné reálne ciele. 
 • Odmeňte sa za každú splnenú, i malú, úlohu.
 • Verte si! 
 • Nájdite si niekoho, kto vás bude povzbudzovať.

Odporúčame: Aké liečivé účinky má mrkvová šťava? Budeš prekvapená!

plánovanie

Zdroj: Shutterstock®

To, či je prokrastinácia reálna alebo vymyslená lenivcami pre lenivcov, milé dámy, nechám na každej z vás. Faktom ostáva, že pravdepodobným prokrastinátorom bol aj Leonardo da Vinci, ktorý Monu Lisu maľoval vyše šestnásť rokov, pretože to odkladal na potom. Tak neodkladajte na zajtra to, čo môžete urobiť dnes!

Bude ťa zaujímať: Chrípková sezóna je v plnom prúde. Tak ju vyžeň týmto domácim liekom!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Soňa Kelemenová 11.11.17 07:43

SK
karma
86.00

mne jeden stary pan nas sused hovorieval ze aby som neodkladala veci na zajtra ktore mozem urobit dnes... snazim sa drzat tohoto pravidla

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 11.11.17 11:20

KK
karma
90.00

každý človek je iný, to čo platí na jedného neplatí na druhého...ja spravím všetko hneď aby som mala pokoj, môj manžel robí všetko na poslednú chvíľu lebo chce mať pokoj kým to spraví...a obidvaja sme spokojní

 • 2
Odpovedať

Katarína Konečná 11.11.17 15:21

KK
karma
105.00

návštevu u lekára určite neodkladám, to sa nevypláca

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 11.11.17 17:29

MD
karma
132.00

Ja to mám pekne rozdelené. To čo je súrne, dôležité a čo robím rada, to vybavím bezodkladne. Ale mám aj také, do čoho sa musím vyslovene nútiť a odkladám to na úplne poslednú chvíľu....Podstatné je, že sa to skôr či neskôr spraví..

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 12.11.17 14:47

MM
karma
100.00

takže nový názov pre lenivosť, znie honosnejšie

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 12.11.17 17:54

DB
karma
117.00

zaujímavý názov pre obyčajnú lenivosť :-)

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 11.12.17 19:59

SK
karma
114.00

taký názov je pre mňa novinkou

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 14.12.17 19:30

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala a presne toto vystihuje porekadlo zajtra, zajtra len nie dnes hovorí každý lenivec

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní