Sebarozvoj s koučkou: Čo s klamstvom?

Sebarozvoj s koučkou: Čo s klamstvom?

Ľudia sa cítia veľmi zranení a podvedení, keď sú klamaní. Prečo to teda robíme, keď vieme, že to ubližuje – nám aj druhým? Klamaniu sa naučíme už v detstve. Je to istý obranný mechanizmus pred autoritami, ktoré na nás pôsobia veľmi zastrašujúco. Začína to domácou úlohou, ktorú sme akože urobili, len sme si ju zabudli doma a pokračuje tým, keď sa vykrúcame pred policajtmi, že sme nevedeli, že ideme tak rýchlo. Neraz klameme, lebo sa bojíme dôsledkov, keď si priznáme pravdu. A niekedy nie sme celkom čestní, lebo si myslíme, že pravda zraní iných. V praxi si vypočujem rôzne príbehy toho, že hovoriť pravdu bez obalu môže byť kontraproduktívne.
 

„Svet dieťaťa je plný nevinnosti a čistoty, ale postupne vykročíme na cestu dláždenú klamstvom a keď dozrejeme, sme starí - nielen telesne ale i duševne.“

Osho

klamstvo a lož

Zdroj: Shutterstock®

Akosi tápeme, keď ide o takt a čestnosť. Zmyslom nášho snaženia by malo byť hovoriť pravdu a nikdy neklamať. Sú však chvíle, kedy by bolo neprofesionálne alebo netaktné prezradiť všetko. Na to je spôsob, lebo vieme reagovať: “Nemôžem o tom teraz hovoriť. Keď budem môcť, poviem vám všetko.” Alebo: “Prepáčte, ale o tomto sa mi ťažko hovorí.” Nech je to akokoľvek náročné, oplatí sa to, lebo pravdovravný postoj posilňuje našu integritu. Keď ste na pochybách a neviete sa rozhodnúť, zvoľte radšej pravdu. Je to v konečnom dôsledku jednoduchšie a má to priaznivý vplyv na náš život. Lož aj tak vždy vyjde najavo.

„Najtvrdší pád, ktorý môže človek urobiť je, že sa zloží na svojom vlastnom klamstve.“

Janett Šimková kniha

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 14.12.17 16:25

SK
karma
114.00

nikdy som nevedela klamať, už ani ako dieťa, mama hneď zbadala...nerobím to ani teraz, načo sa zamotávať

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní