Si agresívny vodič? Rozčuľovanie sa za volantom má následky!

Si agresívny vodič? Rozčuľovanie sa za volantom má následky!

Ste agresívny vodič? Spoznáte to tak, že sa za volantom sem-tam (alebo častejšie) rozčuľujete, nadávate a hneváte sa na ostatných vodičov za ich chyby, ktoré urobia v cestnej premávke. Podľa prieskumu spred niekoľkých rokov ste pravdepodobne takýmto vodičom i vy sami. Tvrdí totiž, že až 80 percent vodičov pocíti agresiu, silný hnev alebo zlosť za volantom minimálne raz ročne. Je teda zlosť za volantom nezdravá?

Hnev ako prirodzená reakcia

Na hnev a agresiu za volantom si posvietili aj psychológovia, podľa ktorých ide o prirodzenú reakciu organizmu na to, že vás niekto ohrozí a vy nemáte kam utiecť. Väčšinou sa v aute hneváme práve preto. Niekto sa pred nás tesne predbehne, zaradí sa bez smerovky čim nás prinúti príliš prudko zabrzdiť. Náš mozog sa vtedy prepne do bojovného či ochranného módu a spleť nepekných nadávok (prinajlepšom) je ihneď na svete. Podľa odborníkov je to však celkom prirodzené a neznamená to, že ste cholerik alebo agresívny človek vo všeobecnosti, čo je celkom dobrá správa.

Pozri aj: Šéfkuchári prezradili triky, ktoré ťa naučí LEN škola varenia!

agresívni vodiči

Zdroj: Shutterstock®

Lepší ako ostatní

Prieskum, o ktorom sme sa zmienili v úvode článku, pochádza spoza oceánu a tiež uvádza, že až dve tretiny Američanov si myslia, že sú vskutku dobrými vodičmi. O svojich známych, blízkych a priateľoch však respondenti tak dobre nehovorili. Svoje schopnosti za volantom totiž hodnotili až dvakrát lepšie ako schopnosti ich vlastných priateľov. A tu sa začína celá sága obviňovania ostatných, v niektorých prípadoch dokonca i za vlastné chyby. K agresii za volantom však značne napomáha aj určitá dávka anonymity, keďže vo väčšine prípadov si za volantom zanádavate, zatrúbite, no z auta v skutočnosti nevystúpite a s druhým vodičom sa zoči-voči nestretnete.

vplyv agresivity na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Agresivita za volantom a zdravie

Hnev vo všeobecnosti nie je dobrým pánom ľudského zdravia. Ako dobre vieme, agresívne prejavy môžu pôsobiť devastačne na ľudské srdce či mozog a môže viesť k infarktu či mŕtvici so smrteľnými následkami. Alarmujúce sú preto ďalšie poznatky z prieskumu, ktoré hovoria o tom, že až 8 miliónov vodičov v poslednom roku riešilo svoju agresivitu až hostilným spôsobom, napríklad do druhého auta náročky nabúrali alebo ho zastavili a druhého vodiča konfrontovali slovne, fyzicky či dokonca použitím zbraní. Ak je váš hnev za volantom príliš častý, veľmi agresívny či dokonca hostilný, mali by ste s ním niečo robiť a vyhľadať pomoc odborníka. Ušetríte tak svoje vlastné zdravie, ale i zdravie vodičov, ktorým by ste mohli svojím neprimeraným správaním ublížiť.

Inšpiruj sa: Ako odstrániť olej z oblečenia? Nie, nie je to nemožné!

- Anketa

SI AGRESÍVNY VODIČ?

Odpovedalo 175 ľudí  

Bohužiaľ áno.
49%
Len občas.
24%
Ani nie.
26%
Nemám vodičák.
1%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Katarína Konečná 05.02.20 08:55

KK
karma
105.00

v poslednej dobe mám dojem, že je tej agresivity okolo nás veľa a nielen za volantom

  • 1
Odpovedať

Lenka Šluchová 05.02.20 13:46

karma
-1.00

ja som agresívna len vtedy keď vidím šoférov, ktorí sa zbytočne niekam ponáhľajú a predbiehajú hlava- nehlava

  • 1
Odpovedať

Anna Tlachova 06.02.20 17:33

AT
karma
118.00

Agresivita za volant nepatri

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní