Ako ošetriť štípance od komárov? Takto zmierniš bolesť aj svrbenie!

Ako ošetriť štípance od komárov? Takto zmierniš bolesť aj svrbenie!

Existuje množstvo spôsobov, ako sa ochrániť pred komármi, ktoré sú najmä počas horúcich letných dní a nocí viac než otravné. Žiaľ, neraz sa stane, že tento boj taktiež prehráme. Výsledkom toho sú červené, bordové a niekedy až fialové štípance, ktoré nepríjemne svrbia až bolia. Ako si uľaviť od týchto ťažkostí? Ak nemáte práve doma nejaké krémy a gély priamo na to určené, nemusíte hneď utekať do lekárne. Verte, že v chladničke či v špajze nájdete nejedného pomocníka. Ako ošetriť štípance od komárov rýchlo, lacno a jednoducho vám prezradíme v nasledujúcom článku. Máme pre vás hneď 9 tipov!

Sóda bikarbóna

Známe sú mnohé spôsoby použitia sódy bikarbóny a verte, že vám pomôže aj so štípancami. Trochu jedlej sódy zmiešajte s malým množstvom teplej vody, aby vám vznikla biela kašička. Tú naneste priamo na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť. Sóda zmierni opuch a potlačí otravné svrbenie. 

Odporúčame: Chufa olej: Neuveríš, z čoho sa vyrába a aké má účinky!

kocka ľadu

Zdroj: Shutterstock®

Kocka ľadu

Výborným pomocníkom na zmiernenie opuchu a elimináciu svrbenia po bodnutí komárom sú aj kocky ľadu. Kus ľadu priamo z mrazničky priložte na štípanec a chvíľu počkajte. Svrbenie sa dá na ústup a chlad dokonca pomôže spomaliť šírenie jedu zo slín komára v krvnom obehu. 

Petržlenová vňať

Petržlenová vňať našla uplatnenie najmä v kuchyni. Má svoje právoplatné miesto v nedeľnej polievke či zemiakoch. Čaj z tejto vňate má dokonca liečivé účinky. Nápomocný môže byť pri liečbe zápalu močových ciest. A ako petržlenovú vňať využiť pri liečbe štípancov od komárov? Nasekajte ju nadrobno, podrvte a vzniknutú kašičku naneste na štípance. 

Ocot

Ak by ste doma práve nemali petržlenovú vňať či sódu bikarbónu ani ľaď v mrazničke, siahnuť môžete po octe, či už klasickom alebo jablčnom. Pomocou vatového tampóna alebo vaty ním ošetrite miesto vpichu. Takto sa zbavíte bolesti aj opuchu a rovnako dezinfikujete ranu. 

Aloe vera

Zdroj: Shutterstock®

Aloe vera

Obrovským pomocníkom pri rozličných kožných problémoch je aj Aloe vera. Už neraz sme sa presvedčili o tom, že túto sukulentnú rastlinku sa jednoducho oplatí doma pestovať. Gél, ktorý sa nachádza v jej listoch, má liečivé vlastnosti. Ak si z večernej prechádzky odnesiete zopár štípancov, ošetrite ich práve týmto gélom. Urýchli to hojenie. 

Cibuľa

Snáď väčšina najrozličnejších receptov sa začína práve ošúpaním aspoň jednej či dvoch cibúľ. Nuž, táto zelenina skutočne patrí v našich kuchyniach k tým najpoužívanejším. A tak ju určite budete mať poruke aj v prípade, že na vás zaútočí komár. Stačí, ak tenký plátok čerstvej cibule priložíte na ranu. Keď svrbenie ustúpi, miesto opláchnite vodou. 

Zubná pasta

Ohľadom zubnej pasty po internete koluje obrovské množstvo rozličných tipov na použitie, a to niekedy aj skutočne bizarných. Údajne nám vie tento prostriedok na čistenie zubov pomôcť aj s podráždenou pokožkou po bodnutí komárom. Ak teda nenájdete doma ani jedného prírodného pomocníka, o ktorom sme hovorili vyššie, naneste na štípanec trochu zubnej pasty.

banánová šupka

Zdroj: Shutterstock®

Banánová šupka

Aj banánová šupka rýchlo zatočí s bolesťou a opuchom po bodnutí komárom. Musí však byť z čerstvo ošúpaného ovocia. Ak objavíte na pokožke nový štípanec, rýchlo ho potrite vnútornou stranou banánovej šupky. A zdravý banán plný draslíka jednoducho zjedzte. 

Esenciálny olej

So zápalom, bolesťou a svrbením nakoniec zatočia aj rozličné esenciálne oleje. Spoľahnúť sa môžete na tea tree oil, čiže čajovníkový olej a taktiež levanduľový alebo oreganový olej. Sú však pomerne koncentrované, preto ich pred aplikáciou na pokožku zrieďte s iným rastlinným olejom.

Pozri aj: Keď bábätko zvracia: Aké sú príznaky novorodeneckého refluxu?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 19.06.19 06:30

ĽŠ
karma
100.00

Dobré tipy na zmiernenie bolesti od štípancov a opuchov!

  • 0
Odpovedať

Mária Slováková 20.06.19 07:56

MS
karma
118.00

Naozaj skvelé tipy.Ani som len netušila, že aj banánová šupka pomáha.

  • 0
Odpovedať

Jana Hromníková 20.06.19 20:39

JH
karma
-1.00

Ja si ako dieťa pamätám, že moja babka vyluhovala v alpe klinčeky a s tým sme si potierali štípance od komárov.

  • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 20.06.19 21:12

karma
113.00

tolik tipu a já znám jenom ocet

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 23.06.19 17:27

MM
karma
100.00

aktuálna téma, olej tea three je u mňa TOP-ka

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 24.06.19 21:53

JK
karma
100.00

Dobrá rada nad zlato

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní