Ako si zlepšiť sluch? Je čistenie uší tým najlepším spôsobom?

Ako si zlepšiť sluch? Je čistenie uší tým najlepším spôsobom?
 • 17.11.2018
 • Simona Kostková

Sluch patrí k mimoriadne dôležitým zmyslom. Ak prídeme čo i len o jedno ucho, náš život sa zmení od základov. Je celkom normálne, že čím sme starší, tým horšie počujeme. Avšak u niektorých ľudí toto zhoršenie nastane aj v oveľa skoršom veku. Dá sa takáto zmena nejako zvrátiť?

Zhoršenie sluchu nemusí súvisieť iba s tým, že máme príliš nahlas telku alebo počúvame hlasnú hudbu či sa nachádzame v hlučnom prostredí. K zhoršeniu môže dôjsť aj po prekonaní rôznych ochorení. Ľudia sa väčšinou s takouto náhlou stratou sluchu vysporiadajú, i keď riešenie existuje. Chcete vedieť, aké? Poradíme vám tiež, ako si správne čistiť uši a čo nášmu sluchu rozhodne neprospieva.

Čistenie uší je nezmysel

Ľudské ucho patrí k jednému z najzaujímavejších orgánov v celom tele. Pozostáva z troch častí – vonkajšie, stredné a vnútorné ucho. Jedinú časť, ktorú vidíme a ktorú pravidelne čistíme, je vonkajšie ucho a vonkajší zvukovod. Je dôležité si uvedomiť, že ucho je samostatný orgán, ktorý sa dokáže „postarať sám o seba“ a rovnako ako každý iný orgán v našom tele, starne. Z toho vyplýva, že ak narazíte v lekárni či v obchode na úžasné kvapky či vylepšené vatové tyčinky do ucha, utekajte kade ľahšie. Každý dobrý ORL lekár vám povie, že ucho sa dokáže vyčistiť samo a vy mu môžete pomôcť iba minimálne.

Prvou radou, ako sa starať o svoje uši a tým aj o sluch – nedávajte do nich nič. Podľa odporúčaní by sme si mali uši čistiť maximálne malíčkom. Najlepšie po každej sprche prstom alebo utierkou vytrieť iba to, kam dočiahneme. Ucho má totiž zvláštne mechanizmy, ktorými sa samo čistí.

Sú to jednak vlásky, ktoré bránia prenikaniu väčších častí do zvukovodu, ďalej to je povrchová vrstva kože, ktorá dokáže pomalým posunom odstraňovať nečistoty von z ucha a posledný mechanizmus je samotný ušný maz. Ten je produkovaný žľazami a má hnedú farbu. Avšak je pre naše uši mimoriadne dôležitý, pretože je to taký malý ochranca, ktorý má baktericídne, virocídne a mykocídne účinky. Vďaka nim sa nám do stredného ucha nedostanú žiadne baktérie, vírusy či plesne.

Neprehliadni: Čo je bigorexia? Spoznaj odvrátenú stránku dnešnej fitnes doby!

ako si čistiť uši

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na zhoršenie sluchu!

Je teda lepšie ucho si buď nečistiť vôbec alebo minimálne. Pravidelným čistením, pomocou vatových paličiek, nerobíme nič iné, iba že bránime zvukovodu v samočistení. Jednak odstraňujeme kožu, ktorá odstraňuje nečistoty a jednak odstraňujeme dôležitý maz, ktorý naše ucho chráni. Takýmto čistením navyše zatláčame časť mazu hlbšie, kvôli čomu dôjde ľahko k jeho upchatiu. Rovnako tak lekári upozorňujú na neopodstatnené kvapkanie špeciálnych kvapiek či slanej vody do uší. Jednoducho povedané, nedávajte si do uší nič, okrem malíčka!

Druhým problémom, ktorý trápi mnoho ľudí, je oslabený sluch. Ako človek starne, je samozrejmé, že orgány už nepracujú tak ako kedysi. Horšie vidíme aj počujeme. Je to prirodzený pochod, ktorý môžeme zmierniť iba tým, že sa budeme vyhýbať hlučnému prostrediu či hlasnej hudbe zo slúchadiel. Avšak zastaviť sa to nedá. Človek postupne prestane zachytávať vysoké zvuky, ako sú napríklad sykavky a pri bežnom rozhovore sa začne strácať a prestane rozumieť. Jediným možným riešením je podľa lekárov kvalitný načúvací aparát. Pozor, kvalitný znamená, že je drahý – určite nekupujte nič, čo stojí menej, než 100 - 200 eur. A predpísať vám ho môže váš lekár.

načúvací prístroj do uší

Zdroj: Shutterstock®

Možné sú aj operácie

Čoraz viac ľudí trápi zlý sluch. Bohužiaľ, operácia či transplantácia ucha nie je taká jednoduchá, ako výmena poškodenej rohovky či šošovky v oku. A určite nie sú známe operácie, pri ktorých by sa zlepšoval sluch, tak ako je to pri očiach, ktorých funkcia sa dá do určitej miery zlepšiť laserovou operáciou. Aspoň toto si myslí väčšina ľudí. Pritom transplantácia v ušnej oblasti je už dnes pomerne častým zákrokom. Vedeli ste o tom?

Ak sa narodí dieťa s poškodeným bubienkom alebo sa bubienok počas života poškodí – perforuje, bežný lekár varuje pacienta pred kontaktom s vodou a pripraví ho na život s jedným uchom. Najčastejšie k takémuto poškodeniu dochádza pri zápale stredného ucha, kedy kvôli nesprávnej liečbe môže dôjsť k pretrhnutiu bubienka, respektíve sa v ňom vytvorí dierka. Takýto človek si už do konca života musí dávať pozor na kontakt s vodou a na dané ucho nepočuje. Každá kvapka, ktorá by sa do ucha dostala, môže spôsobiť ďalší bolestivý zápal a nepríjemný hnisavý výtok. Avšak existuje pár lekárov aj na Slovensku, ktorí dokážu takúto operáciu - transplantáciu nového ušného bubienka zabezpečiť. Preto, ak vás postihne niečo podobné, nezmierujte sa s polovičnou hluchotou, ale pátrajte po špecialistovi!

Operácia je pomerne krátka a jednoduchšia, než transplantácia iných orgánov. Nemusíte sa báť, nedostanete bubienok od darcu, lekár použije časť vášho ucha na vytvorenie nového bubienka a vy sa ani nie po dvoch dňoch vrátite naplno do života.

kvapky do uší

Zdroj: Shutterstock®

Čo teda s tými ušami robiť?

Najlepšie, čo môžete pre svoje uši spraviť, je nerobiť nič. Nepchajte si zbytočne do uší vatové či silikónové tyčinky, pretože tým sťažujete prácu špeciálnych mechanizmov v ušiach. Nekvapkajte si ani kvapky, ktoré vám nepredpísal lekár. Ani také, ktoré majú posilniť sluch, pretože klasické kvapky do ucha sa ďalej, ako k bubienku nedostanú a v tomto krátkom úseku rozhodne nemajú čo napraviť. Kvapky, ktoré vám predpíše lekár, pôsobia vo vonkajšom zvukovode, kde najčastejšie dochádza k infekcii a zápalu, ktorý spôsobuje bolesť.

Rovnako si do uší či aj nosa nedávajte slanú vodu alebo olejčeky. Sú to dokonalé orgány, uspôsobené na svoju funkciu. Aj v nose sú chĺpky, ktoré zabezpečujú čistenie. Lekári sa zhodujú, že práve takéto „pomáhanie“ ušiam či nosu, spôsobuje najväčšie problémy.

Mrkni sem: Mayrova medicína: Zisti, s akým problémom si dokáže poradiť!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Milka Damašková 17.11.18 02:27

MD
karma
132.00

Tiež posledné roky mávam problém s tým, že často sa mi stáva že nerozumiem, keď mi niekto niečo hovorí. Spočiatku som si myslela, že som taká nemožná, nepozorná, ale potom som prišla na to, že už skrátka horšie počujem. Uvedomila som si to, keď som nepočula kvapkajúci kohútik, ktorý počuli všetci členovia našej rodiny .Problém s nedoslýchavosťou mal môj starý otec, má ho aj otec a už to dobehlo aj mňa.... a musím skonštatovať, že je to nepríjemné, zvlášť keď niečo potrebujem vybaviť a musia mi opakovať, čo bolo povedané. Myslím, že vtedy pôsobím že som nechápavá... Niekedy ľutujem, že som v mladosti chodila na hlučné koncerty a diskotéky. Možno by ma nedoslýchavosť postihla o čosi neskôr..

 • 4
Odpovedať

Michal Richard Bohus 17.11.18 19:40

MRB
karma
100.00

na nedoslychavost je vyborny preplach peroxidom vodika-asi 10 kvapiek na deci teplej vody, aplikovat najlepsie injekcnou striekackou alebo aj lyzickou... naklonit hlavu a nechat posobit minutu, zaroven masirovat chrupavku.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 17.11.18 07:58

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 17.11.18 10:10

AK
karma
100.00

našťastie so sluchom nemám problémy

 • 0
Odpovedať

Simona Záhumenská 17.11.18 14:13

SZ
karma
90.00

Ďakujem za skvelý článok.

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 17.11.18 17:25

PV
karma
113.00

Určite dobré rady.. Čítala som už o tom , že sa uši nemajú čistiť vatovými tyčinkami .. Človek si myslí ,ked vidí na tyčinke niečo hnedé ,že - och ,aké mám špinavé uši .. !! Vlastne to nie je špina ,ale ušný maz.. Ja som si nikdy takto nečistila uši..

 • 1
Odpovedať

Ivana Šurániová 18.11.18 20:14

karma
100.00

zaujimavy clanok

 • 0
Odpovedať

Marie Gutmannová 18.11.18 20:31

MG
karma
104.00

Tak troška vtipne...môj problém je opačný. Neskutočne dobre počujem, žiaľ veľakrát aj to po čom netúžim.

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 19.11.18 11:46

AS
karma
108.00

Poučný článok, ďakujem.škoda že tu nie je spomenuté šumenie či pískanie v ušiach- a dobré rady ako vyliečiť

 • 0
Odpovedať

Dana Kobíková 06.12.18 21:33

DK
karma
-1.00

Zaujímavé, vedela som že tyčinky nerobia dobre ale že nečistiť vôbec, príde mi to zvláštne..

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 10.12.18 13:32

karma
127.00

Niekedy si treba dopriať aj ticho.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní