Ako zariadiť pracovňu podľa Feng Šuej, aby sa ti darilo?

Ako zariadiť pracovňu podľa Feng Šuej, aby sa ti darilo?
 • 30.04.2019
 • Darina Veen-Kaššová

Domáce pracovne nadobúdajú čoraz väčšmi na význame, pretože stále viac ľudí má možnosť pracovať doma. Počítače, internet, e-mail, telefóny, faxy, tlačiarne a kopírky znamenajú, že každá domáca pracovňa môže fungovať aj globálne.   

Chcete sa pri práci cítiť dobre a vedieť sa sústrediť ? Feng Šuej radí v prvom rade dbať na výber miestnosti pre pracovňu a na umiestnenie pracovného stola.

Domáca pracovňa by sa nemala nachádzať hneď pri vchode, vtedy totiž plynie prílišná pozornosť a energia priamo do pracovného priestoru a je veľmi ťažké užívať si súkromný život bez toho, aby ste nepomysleli na prácu.

Pozri aj: Akupresúra pre lepší spánok: Kde stláčať, aby ste spali ako bábätko?

preplnený pracovný stôl

Zdroj: Shutterstock®

Výber stola

Materiál, veľkosť, tvar stola a spôsob, ako sú na ňom rozmiestnené predmety, to všetko účinkuje na vašu energiu, ktorá ovplyvňuje nielen to, ako pracujete, ale aj ako sa pri práci cítite.

Odložte všetko zo stola, aby ste mali čistý povrch. Rozhodnite sa, či je alebo nie je dôležité mať všetko na stole. Keď je zaprataný papiermi, ťažko budete mat organizovaný a účinný prístup k práci. Skúste mať čo najviac vecí v zásuvkách, aby ste mali povrch stola čistý. Niektoré veci, ktoré nechcete vyhodiť, ale nepotrebujete ich na stole, môžete dať do skriniek a do uskladňovacích priestorov. Je dôležité mať pohotový prístup.  

Laptopy nám dnes umožňujú pracovať s oveľa menším množstvom papiera.

kam umiestniť pracovný stôl

Zdroj: Shutterstock®

Umiestnenie stola

Postavenie stola ma významný vplyv na váš pracovný výkon. Ideálne je, keď máte za sebou stenu – ochranu, keď vidíte dvere a máte kontrolu a prehľad o celej miestnosti. Toto je takzvané „silové pole“ miestnosti. Dodá vám silu, pokoj, vytrvalosť a sebadôveru. Môžete sedieť aj šikmo ku dverám, dôležité je, aby ste videli na dvere.

V prípade dverí ovplyvňuje aj to, ako vás vnímajú iní ľudia, keby vás navštívili v pracovni. Preto nikdy neseďte v pracovni chrbtom ku dverám! Človek je takto veľmi zraniteľný. Ak sa pozeráte priamo na stenu, môže sa stať, že máte pocit, akoby ste sa s prácou nevedeli pohnúť z miesta – stena vás brzdi.

Odporúčame: Ceruzka a bolesť hlavy: Neuveriteľný trik, ktorý bolesť utíši do 2 minút!

stôl vhodný do pracovne

Zdroj: Shutterstock®

Tvar stola

Vhodný tvar stola môže podporiť určitú činnosť:

 1. Pre kreatívne a komunikačné úlohy je ideálny okrúhly alebo oválny stôl z mäkkého dreva. Mimoriadne sa pri ňom darí tvorivým výmenám názorov a živým diskusiám.
 2. Vyvarujte sa skleneným pracovným stolom. Nepodporujú sebadôveru, stabilitu a poriadok.
 3. Pravouhlý stôl z tvrdého dreva je vhodný pre priame a analytické myslenie, účtovníctvo a formálnejšie situácie.  
 4. Veľký stôl s množstvom voľného miesta pre prácu bude podporovať vašu sebadôveru a pomôže vám zvládnuť viac práce bez toho, že by ste podľahli stresu.
 5. Neumiestňujte stôl na priame slnko. Mohlo by to obmedzovať vašu schopnosť koncentrácie a predčasne vás unavovať.
 6. Fax, kopírku a tlačiareň presuňte čo najďalej od stoličky.
 7. Aj pracovný stôl má svoju „Pakua“. Vľavo vzadu je zóna bohatstva, ak je toto miesto zaplnené nezaplatenými účtami, nedokončenými úlohami alebo nevybavenou poštou, potom nadišiel čas konať. Bohatstvo sa môže zhromažďovať iba tam, kde je preň miesto. Majte roh bohatstva vždy voľný alebo tam postavte otvorenú misku. Pri práci, ktorá je výrazne orientovaná „navonok“, napríklad pri starostlivosti o zákazníkov, by mal byť telefón umiestnený v pravom rohu stola alebo na vašej pravej strane.    
kvety v pracovni

Zdroj: Shutterstock®

Rady na záver

 • Zaveste na steny vaše uznania a diplomy. Umiestnite obrazy a predmety, ktoré vám pripomínajú, čo chcete dosiahnuť v kariére alebo v podnikaní a smer, ktorým chcete rásť a rozvíjať sa. Budú vás inšpirovať každý deň.    
 • Rastliny a kvety v pracovni harmonizujú a oživujú priestor, zlepšujú kvalitu vzduchu a pomáhajú nám lepšie sa sústrediť. Kvety majú byť zdravé, zelené a s okrúhlymi listami. Suché kvety a kaktusy si radšej do pracovne nedávajte.  
 • Pravidelne vetrajte, čerstvý vzduch je dôležitý.
 • Upracte si skrinky, poličky a uskladňovacie priestory.

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 30.04.19 07:35

ĽŠ
karma
100.00

Feng Šuej mnohí zamietajú, no ponúka rady, ktoré sa vypláca realizovať.

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 30.04.19 18:34

MM
karma
100.00

ja som sa musela v malom byte uskromniť len s pracovným kútom

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní