Čo pomáha pri prekyslení organizmu: Toto je účinná a hlavne lacná pomoc

Čo pomáha pri prekyslení organizmu: Toto je účinná a hlavne lacná pomoc

Chytajú sa na vás choroby, trpíte únavou, bolesťami hlavy, kožnými problémami? V tom prípade je možné, že je váš organizmus prekyslený, tým pádom je aj vaša imunita oslabená. Prekyslenie organizmu nabúrava biochemické reakcie dôležité pre zachovanie jeho rovnováhy, preto by sme proti tomuto nepriaznivému javu mali bojovať.

Významnú úlohu pri udržaní ideálnej pH úrovne v tele človeka má vhodná strava. Vieme, že zásadotvornými potravinami sú napríklad avokádo, melón, marhule, uhorky, čakanka, ľadový šalát atď. A naopak, telu škodíme kyselinotvornými potravinami, medzi ktoré patria napríklad mäsové konzervy, salámy, cukrovinky alebo biele pečivo. No uprednostňovanie zásadotvornej stravy a pitného režimu nie je jediným riešením, ako nastoliť vo svojom tele rovnováhu. Pomôžu pritom aj efektívne a jednoduché tipy so sódou bikarbónou, ktoré vám odprezentujeme ďalej v článku. Všetky rozhodne stoja za vyskúšanie!

Za málo peňazí veľa muziky – účinky sódy bikarbóny sú úžasné

Sóda bikarbóna je takmer univerzálnym prostriedkom – nachádza uplatnenie pri pečení, ale aj pri upratovaní domácnosti, pričom čistiaci efekt je dosiahnutý najmä vďaka jej brúsnym vlastnostiam. Známa je aj v rámci kozmetických procedúr, kedy sa využívajú jej dezodoračné, ale aj zjemňujúce a zmäkčujúce účinky a vyrábajú sa z nej napríklad aj bomby do kúpeľa.

Sóda bikarbóna je však ospevovaná aj vďaka jej blahodarnému pôsobeniu na zdravie, a to nielen kvôli jej zásaditosti, ale aj antihistaminickým a protizápalovým účinkom. S jej pomocou sa zbavíte nielen otravného svrbenia po bodnutí hmyzu, ale vyliečite si s ňou napríklad aj zapálené hrdlo. My sa dnes zameriame na odkyslenie organizmu so sódou bikarbónou pomocou jej vonkajšieho použitia.

Pozri aj: Ako ošetriť štípance od komárov? Takto zmierniš bolesť aj svrbenie!

kúpeľ so sódou bikarbónou

Zdroj: Shutterstock®

Kúpeľ so sódou bikarbónou

Vyrovnanie pH úrovne v organizme si vyžaduje systematické kroky. Jedlá sóda je teda, ako sme spomínali vyššie, úžasná na neutralizovanie kyselín, ktoré by sme mali v prvom rade pacifikovať vo svojej koži. Veď napokon, koža je naším najväčším orgánom a na nej sa do veľkej miery odrážajú aj chorobné procesy v tele. Koža je dôležitá pri nastolení acidobázickej rovnováhy tela, a preto treba naplno využiť tento jej potenciál.

Pri prekyslení organizmu by ste si mali dopriať zásadité kúpele nôh, a to aj 4-krát za týždeň, pričom by mali trvať minimálne pol hodinu. Na kúpeľ nôh vám stačia 2 – 3 lyžice sódy. Voda v pripravenej nádobe, do ktorej zamiešate sódu, by mala mať zhruba 38 °C a dosahovať výšku aspoň 4 centimetre. Pokiaľ trpíte na kŕčové žily, teplotu vody znížte z pôvodne odporúčanej aj o 10 °C. Po máčaní nôh v tejto zásaditej tekutine si ich treba vyšúchať kefkou a osprchovať. Benefitom kúpeľov nôh v sóde bikarbóne je okrem podpory odkyslenia tela aj zbavenie sa nepríjemného pachu a tiež prípadnej mykózy na nechtoch a koži chodidiel.

Na zásaditý kúpeľ celého tela budete potrebovať asi 6 lyžíc sódy bikarbóny, ktorú rozpustíte vo vode s teplotou v 36 – 37 °C. Podstatné je, aby bola väčšina vášho tela namočená v kúpeli a vydržať by ste v ňom mali čo najdlhšie (s dopúšťaním teplej vody). To však závisí aj od toho, čo je vám príjemné. Riaďte sa svojimi pocitmi. Priebežne si pokožku pretierajte špongiou. Tento ozdravný kúpeľ by ste si mali dopriať pri prekyslení organizmu aspoň 1-krát za týždeň. Zmierni nielen prekyslenie, ale zbaví vás aj nadbytočnej mastnoty a tlmí aj celkové potenie sa, čo sa hodí najmä v lete.

Neprehliadni: Čomu sa vyhýbať pri užívaní liekov? Toto radšej nejedz a nepi!

zásadité ponožky

Zdroj: Shutterstock®

Ponožky so sódou bikarbónou

Zásadité ponožky so sódou bikarbónou si pripravíte celkom jednoducho. V zhruba dvoch litroch teplej vody rozmiešajte dve lyžice sódy až do jej rozpustenia. Potom do tejto tekutiny namočte bavlnené ponožky. Dobre ich vyžmýkajte a navlečte si ich na nohy. To však nie je všetko. Nakoľko by ste mali ísť so zásaditými ponožkami spať, treba ich zabezpečiť ešte druhým párom suchých a ideálne aj teplejších ponožiek, ktoré by mali byť o číslo väčšie, aby vás netlačili. Nočnú kúru so zásaditými ponožkami si môžete dopriať raz za týždeň.

zásaditá masáž

Zdroj: Shutterstock®

Zásaditá masáž a obklad

Obyčajne sa pri stuhnutom a boľavom svalstve utiekame k masáži. Pokiaľ však chcete podporiť jej účinky, vmiešajte do masážneho oleja štipku sódy bikarbóny. Efekt uvoľnenia svalstva bude posilnený aj vďaka jej zásaditému pôsobeniu.

Pri lokálnych problémoch s bolesťou môžete skúsiť aj zásaditý obklad, ktorý si vytvoríte zmiešaním pohára vody s jednou čajovou lyžičkou sódy bikarbóny. Do tejto tekutiny namočte látku vhodnú na obklad, vyžmýkajte a aplikujte na postihnuté miesto. Dĺžka pôsobenia by mala byť aspoň 15 minút.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 17.08.19 05:37

ĽŠ
karma
100.00

Sóda bikarbóna je naozaj na nezaplatenie.

 • 6
Odpovedať

Alžbeta Stanková 17.08.19 16:41

AS
karma
108.00

dobré rady, určite vyskúšam

 • 7
Odpovedať

Soňa Krátka 17.08.19 18:53

SK
karma
114.00

poznáme jej skvelé účinky, manžel má dnu a robieva si vnej doma kúpeľ...nedá na ňu dopustiť

 • 5
Odpovedať

Darina Božiková 17.08.19 18:58

DB
karma
114.00

sódu využívam často v domácnosti,ale aj pri zdravotných problémoch.

 • 4
Odpovedať

Jana Repjaková 18.08.19 08:15

JR
karma
-1.00

Toto musím vyskúšať

 • 1
Odpovedať

Ivana Fajdelová 18.08.19 17:16

IF
karma
-1.00

Už to máme odskušane, naozaj to pomáha, odporučam :)

 • 1
Odpovedať

Mária Slováková 19.08.19 09:33

MS
karma
118.00

Skvelé rady.To, že pomôže pri prekyslení aj masáž som ani netušila.

 • 1
Odpovedať

Barbora Kubelková 20.08.19 08:25

karma
113.00

Ja používam na prekyslenie Zeolit (zelený íl) a nedám naň dopustiť. Pije sa mi to príjemnejšie...

 • 1
Odpovedať

Jana Čipková 20.08.19 22:54

karma
106.00

Sódu bikarbónu používam iba keď ma páli záha, alebo ako kypriaci prášok. Určite vyskúšam aj ďalšie rady.

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 27.08.19 13:27

JK
karma
100.00

Zaujímavé rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní