Jedlom proti depresii: Ako byť v novom roku oveľa šťastnejšími?

Jedlom proti depresii: Ako byť v novom roku oveľa šťastnejšími?

Aj vy vo svojom živote bojujete s nepríjemnou depresiou či úzkosťou? Odborníci síce nevedia, ktoré potraviny dokážu depresiu úplne zahnať alebo vyliečiť, no je vedecky dokázané, že zlým životným štýlom k prejavom depresie a úzkosti len prispievame. Jedlom proti depresii môžete v novom roku zabojovať ľavou zadnou! My vám prezradíme ako na to.

Čo v jedálničku nesmie chýbať?

Depresia môže človeku poriadne znepríjemniť život, o tom niet žiadnych pochýb. Bojovať proti jej symptómom pomocou zdravého a telu prospešného jedla sa teda zdá ako oveľa vhodnejšia alternatíva k chemickým liekov, ktoré pre ľudský organizmus až tak dobré nie sú. Čo teda v boji proti depresii nesmie vo vašom novom jedálničku chýbať?

 • Antioxidanty. Najzaručenejšou ochranou pred voľnými radikálmi spôsobujúcimi vážne ochorenia sú antioxidanty. Ich dostatok v tele dokáže proti voľným radikálom bojovať a organizmus ochrániť. Bohaté na antioxidanty sú mnohé potraviny, napríklad čučoriedky, maliny, pomaranče, ale aj batáty, brokolica a iné jedlá.
 • Bielkoviny. Pri zdravej diéte nesmiete zabúdať na dostatok bielkovín vo svojom jedálničku. Bielkoviny získate z kvalitného mäska, rýb, strukovín aj mliečnych výrobkov.
 • Zdravé sacharidy. Nie sú sacharidy ako sacharidy, na to v boji proti symptómom depresie nezabúdajte. Vynechajte nezdravé sacharidy ako rafinované cukry a zvoľte radšej ich prospešnú verziu. Nájdete ju v celozrnných potravinách, ovocí, zelenine a strukovinách.

Vyskúšaj: Karobový sirup: V čom je jedinečné toto netradičné sladidlo?

antioxidanty proti depresii

Zdroj: Shutterstock®

 • Omega 3 mastné kyseliny. V boji proti depresii nesmú chýbať omega 3 mastné kyseliny prítomné v rybách, ľanových semienkach, rastlinných olejoch a orechoch.
 • Vitamíny. A najmä vitamín C, E, D a B. Asi vám nemusíme pripomínať, že najviac céčka získate z ovocia, éčka z orechov a rastlinných olejov, déčka zo slnka a béčko napríklad z listovej zeleniny, brokolice či rýb.
 • Jedlá bohaté na selén. Ukázalo sa, že medzi nedostatkom selénia v tele a zlou náladou existuje premostenie. Takže jedlá bohaté na selénium, alebo seléniové doplnky stravy, môžu k zmierneniu depresie významne prispieť. Selénium doplníte, ak do jedálnička pridáte strukoviny, chudé mäso ako kuracinu, morčacinu a hovädzinu, orechy a semienka, celozrnné jedlá, ale aj morské plody.

Inšpiruj sa: Tipy na skladovanie vianočných ozdôb: Toto by ti nenapadlo!

seléniom proti depresii

Zdroj: Shutterstock®

Kamaráti depresie

Ak nechcete, aby sa vaša depresia, úzkosť a ich prejavy len zhoršovali, mali by ste sa oblúkom vyhnúť rýchlym rafinovaným cukrom, nezdravým tukom, fast foodom, ale aj potravinám s obsahom glutamanu a tiež nezdravým sacharidom ako sú výrobky z bielej múky. Vhodný nie je ani alkohol a cigarety. Naopak, dopriať by ste si mali, okrem hore vymenovaných jedál, dostatok pohybu, ale predovšetkým spánku, ktorý je pre dobrý psychický stav alfou a omegou.

Zaujme ťa: Cez sviatky maj na mysli: Ako zistíš, koľko alkoholu je priveľa?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 30.12.18 06:14

ĽŠ
karma
100.00

Zlým životným štýlom k prejavom depresie, ale i mnohým iným nežiadúcim stavom, žiaľ, naozaj len prispievame; dobrý článok!

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 30.12.18 11:29

karma
107.00

Zaujímavé,ale určite na tom niečo je,strava robí veľa...

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 30.12.18 21:44

karma
109.00

Všetko tu spomenuté konzumujem...a sem-tam horkú čokoládu :-) - a môžte mi dávať palce dole :-D

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 30.12.18 22:57

SK
karma
114.00

určite strava robí veľmi veľa

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 31.12.18 10:09

DB
karma
114.00

zdraviu prospešné potraviny sú určite fajn,ale keď nie ste v pohode,môžete jesť aj mannu nebeskú a nepomôže vám.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 01.01.19 16:26

MM
karma
100.00

zaujímavý článok, ako všetko so všetkým súvisí

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 12.04.19 14:53

karma
127.00

Jedlo je najlepší liek.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní