Hoci pôsobí ako výlučne okrasná rastlinka, nenechajte sa pomýliť! Je nielen krásna, ale aj šikovná (to má ale šťastie, čo poviete?). A v čom tá jej šikovnosť vlastne spočíva? Kapucínka väčšia má schopnosti, ktorými necháva ďaleko za sebou iných rastlinných konkurentov, dokonca aj tých s prívlastkom „liečivý“ (o tých chemických nehovoriac). Čítajte ďalej a zistite, akú silu v sebe kapucínka ukrýva a s čím vám hravo pomôže!
Odkiaľ k nám prišla?
Kapucínka väčšia (lat. Tropaeolum majus) pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky, no už dávno (v 17. storočí) sa udomácnila aj na našom území. Ide o jednoročnú bylinu, ktorá kvitne od mája až do októbra. Dorásť môže až do neuveriteľnej výšky / dĺžky päť metrov, je teda špecifická svojím plazivým rastom. V našich podmienkach je však zvyčajne dva metre dlhá.
Je ľahko rozpoznateľná, vďaka svojim oranžovo-žltým až červeným či dokonca fialovým kvetom. Môžete si ju vypestovať tak v záhrade ako aj na balkóne, avšak pozor – je citlivá na mráz a silný vietor. Vyhovuje jej, naopak, slnko a teplo a výsev semien si naplánujte na február. V máji potom rastlinku môžete presadiť do vonkajšieho prostredia. Kapucínke sa ľudovo hovorí vytrčpán.
Neprehliadni: Poznáš všetky možnosti, ako spracovať listy Aloe vera? A čo tieto?
Krásna, chutná a ešte aj liečivá
Kapucínku by len málokto tipoval na jedlú a liečivú rastlinu, ale ona taká skutočne je. Už roky si možno kupujete v lekárni rôzne liečivé prípravky a vôbec netušíte, že ich základom alebo aspoň zložkou je práve kapucínka. Sú to najrôznejšie tinktúry, tablety, čaje, macerát, roztok či kvapky. Ak by ste mali chuť na kapucínku, pokojne si ju doprajte celú – jedlé sú tak kvety ako aj listy a semená.
Semená kapucínky väčšej sú bežne predávané v bio obchodoch ako korenie a z listov alebo púčikov plodov sa vyrábajú aj falošné kapary. Kvety kapucínky si pokojne pridajte do ovocného alebo zeleninového šalátu či nátierky alebo si ich jednoducho odšťavte a užívajte približne jednu lyžicu šťavy denne.
Bude ťa zaujímať
Toto všetko sú schopnosti kapucínky:
- bojuje proti vypadávaniu vlasov
- hojí poranenia kože
- je prírodným antibiotikom
- lieči zápaly močových, gynekologických aj dýchacích ciest, zápal priedušiek a salmonelózu
- má antibakteriálne a dezinfekčné účinky
- ničí stafylokoky a streptokoky
- odstraňuje lupiny z vlasov
- podporuje rast vlasov
Odporúčame: Módne trendy v kuchyni: Tomuto pastelovému trendu určite neodoláš!
Mám na výber vytrčpán,
rozmarín a tulipán —
len jeden kvet z verných rúk
postavím si za klobúk.
Janko Kráľ: Pierko
- Anketa
PESTUJETE ALEBO VYUŽÍVATE KAPUCÍNKU VÄČŠIU?
Odpovedalo 74 ľudí