Moderné chodenie naboso: Táto zábavka môže byť pre teba nebezpečná!

Moderné chodenie naboso: Táto zábavka môže byť pre teba nebezpečná!

Vedeli by ste si predstaviť, že by ste chodili po ulici úplne bosí? Niektorí ľudia na chodenie naboso nedajú dopustiť a praktizujú ho celkom bežne. Hovoria pri tom o návrate k prírode s argumentmi, že keď sa narodí dieťa, tiež sa učí bosej chôdzi. V tomto článku sa dozviete, aké benefity, ale aj nástrahy v skutočnosti chodenie naboso prináša.

Čo vám prinesie chôdza naboso?

Hneď prvá výhoda, ktorú vám chodenie naboso ponúkne, je oslobodenie sa od najrôznejších deformácií nohy, ktoré vám dokážu spôsobiť nevhodne zvolené a nekvalitné topánky. Hovoríme najmä o pľuzgieroch a v horšom prípade aj o diagnóze vybočený palec, ktorá vôbec nie je príjemná ani estetická. Okrem toho sa však ortopédi zhodujú na tom, že niektoré druhy topánok nedovoľujú určitým svalom silnieť, čo ale vďaka chodeniu naboso môžu. Výsledkom sú teda silnejšie svaly nôh, ktoré podporujú celú oblasť spodného chrbta. Chodenie naboso ďalej podporuje správne držanie tela, rovnováhu a prispieva aj k silnejším kĺbom. Niektorí lekári sa dokonca domnievajú, že pri chodení naboso dochádza k tlaku na akupresúrne body, čo môže viesť k zdravšiemu nervovému a kardiovaskulárnemu systému.

Vyskúšaj: Super tipy na letné rande: V lete sa s partnerom nudiť nebudeš

nevýhody bosej chôdze

Zdroj: Shutterstock®

Má aj nebezpečenstvá

Najväčšou nástrahou chodenia naboso je riziko poranenia, či už na ostrom objekte alebo nepriaznivom teréne či povrchu zeme. Odborníci sa zhodujú aj na tom, že človek, ktorý chodil celý život či dlhé roky v topánkach, si musí pri prechode na život bez topánok dávať pozor aj na držanie nohy a celú mechaniku chodenia, aby nedošlo k prípadnému vykĺbeniu. Každý, kto chodí bosý, tiež čelí riziku infekcie.

bosá chôdza

Zdroj: Shutterstock®

Ako začať so životom naboso?

Keď čítate tento článok, pravdepodobne už naboso chodíte alebo sa na to chystáte. Ak je to ten druhý prípad, prečítajte si niekoľko zásad, ako so životom bez topánok začať. Kľúčom je začať veľmi pomaly, napríklad 15 minútovým chodením naboso za deň, a to v pohodlí domova, kde v podstate žiadne nebezpečenstvo nečíha. Následne môžete intervaly predlžovať a terén postupne sťažovať, napríklad sa vyberte naboso na záhradu.

Až potom môžete vykročiť von z domu, no snažte sa najprv chodiť po tráve, piesku či gumenom povrchu. Pomôcť zvyknúť si by vám mohli aj cvičenia, ktoré sa praktizujú naboso, ako je joga, pilates alebo balančné cviky naboso. Odborníci ďalej odporúčajú začiatočníkom zvážiť barefoot topánky, teda topánky, ktoré pôsobia, ako by ste na nohách nič nemali, no predsa vám poskytnú ochranu pred poranením.

Zaujme ťa: Aké výhody užívania kolagénu počas leta musíš poznať? Toto určite neprehliadni!

- Anketa

SKÚSILI BY STE NIEKEDY ŽIVOT NABOSO?

Odpovedalo 69 ľudí  

Jasné, skúsiť treba všetko!
52%
Neviem, som v tejto veci na vážkach.
1%
Asi nie, je to príliš.
13%
Len doma!
33%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 19.08.19 06:03

ĽŠ
karma
100.00

Zdravé, no nebezpečné zároveň.

  • 0
Odpovedať

Mária Slováková 19.08.19 09:26

MS
karma
118.00

Rada chodím na boso.Doma prakticky stále a vonku len na záhrade.

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 19.08.19 11:46

AS
karma
108.00

ľudia, ktorí už majú plochú nohu, tak nemôžu chodiť naboso

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 19.08.19 12:57

DB
karma
114.00

ako deti sme chodili doma v záhrade a na dvore bosí.bolo to príjemné.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 22.08.19 10:37

MC
karma
109.00

Chodili sme bosí ako deti a nikto sa nebál vybočených palcov...

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 23.08.19 08:07

MR
karma
104.00

nedávno som čítala článok o barefoot topánkach o ktorej som do teraz ani netušila, malo by to byť ako chodenie na boso len sú chodidla chránené ale taktiež sa nedoporučuje začať s ich nosením po päťdesiatke... všetko ma svoje za aj proti

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní