Neživ ich v sebe: Toto sú najlepšie bylinky proti črevným parazitom!

Neživ ich v sebe: Toto sú najlepšie bylinky proti črevným parazitom!

Trápia vás časté zápchy alebo, naopak, hnačky? Nie a nie dostať svoje trávenie pod kontrolu? Budíte sa v noci na doslova vlčí hlad? Pozorujete zmeny na svojej koži, v podobe vyrážok či ekzémov? Trápi vás dlhodobá únava alebo dokonca zvýšená teplota? Ak ste na väčšinu otázok odpovedali kladne, zrejme je načase zamyslieť sa nad tým, či v sebe náhodou neživíte nepozvaných hostí – črevné parazity. A ak tomu všetko nasvedčuje, potom rozhodne čítajte ďalej, pretože sme vypátrali tie najlepšie a najúčinnejšie bylinky proti črevným parazitom, ktorými sa úspešne liečili už naše staré mamy. Tak ktoré to teda sú?

Prečítaj si: Hrozia aj tebe? Zisti, ako predísť kŕčovým žilám, kým je čas!

palina božie drievko

Zdroj: Shutterstock®

Palina božie drievko – abrotská (lat. Artemisia abrotanum)

Táto bylina výrazne osoží odstraňovaniu črevných parazitov z tela. Kvitne v auguste a v septembri, jej vňať sa však zbiera už od júla. Palinu božie drievko treba sušiť v tieni pri teplote 35 °C a oddelene od ostatných rastlín, nakoľko má špecifickú arómu. Pripravte sa na pomerne zdĺhavé sušenie. Skladujte ju v tmavých uzatvárateľných nádobách zo skla. Vyznačuje sa pomerne horkou chuťou.

Domovom tejto byliny je juh Európy, ale aj Malá Ázia a dorastá približne do metrovej výšky. Známa je tiež pod ľudovými názvami brotan, brotaň, palina drevinka a boží drevec. Hoci vo voľnej prírode palinu božie drievko nenájdete, v mnohých záhradách sa cielene pestuje, preto to určite vyskúšajte aj vy, konkrétne na mieste s dostatkom slnka.

Každú jar treba staré nepotrebné stonky zrezávať. Obsahuje silice, triesloviny, alkaloidy a horčiny. Palina božie drievko sa nevyužíva len ako liečivá rastlina, ale aj pri príprave likérov a dokonca ako prísada do parfumov. Vášmu zdraviu prospeje ako silný podporovateľ trávenia.

ruta voňavá

Zdroj: Shutterstock®

Ruta voňavá (lat. Ruta graveolens)

Je to silný bojovník proti črevným parazitom, avšak pozor, treba ju užívať výlučne po dohode s lekárom, nakoľko je všeobecne jedovatá. Kvitne v letných mesiacoch, vňať sa zbiera od mája do septembra, ešte pred rozkvitnutím. Domovom ruty je Balkánsky polostrov, ale zo semiačok si ju môžete vypestovať aj samy doma. Posiata býva žlto-zelenými kvetmi, ktoré milujú predovšetkým včely a ak sa rozhodnete ju pestovať, tak na slnečnom mieste.

Ako v prípade paliny božie drievko, aj pri rute treba vždy na jar zrezať staré stonky. Dorastá približne do polmetrovej výšky. Okrem odstraňovania parazitov z tela má ruta tiež schopnosť zmierňovať bolesti hlavy a podporiť trávenie. V stredoveku šlo o jednu z najpoužívanejších bylín vôbec. Hoci sme spomenuli, že ide o jedovatú rastlinu, v malých dávkach prospieva zdraviu a využiť ju môžete aj pri príprave jedál, najmä rybacej polievky. Má totiž svoju typickú jedinečnú arómu, vďaka ktorej je ruta často využívaná aj ako prísada do parfumov.

Zaujme ťa: Zákerné choroby z jedla: Čo ich spôsobuje a ako sa im vyhneš? ​

tekvica obyčajná

Zdroj: Shutterstock®

Tekvica obyčajná (lat. Cucurbita pepo)

Reč bude tentoraz o tekvicových semienkach, ktoré sú úplne bezkonkurenčné, pokiaľ ide o naozaj chutný a prirodzený boj proti črevným parazitom. Tekvica za to vďačí svojmu obsahu látky s názvom cucurbitín, ktorý je známy svojím výrazným protiparazitickým účinkom. Jadierka či semená tekvice sú tak jej najhodnotnejšou časťou. Tekvicu si môžete bez najmenších problémov vypestovať doma v záhrade. Semená z nej si následne usušte na slnku.

Obsahujú tuky, bielkoviny aj sacharidy, no predovšetkým spomínaný cucurbitín, vlákninu, omega-3 mastné kyseliny či kyselinu olejovú a linolovú. Nechýbajú v nich ani vitamíny, konkrétne skupiny B a E a minerály, ako horčík, vápnik, železo a zinok. Tekvicové semená majú zároveň mierny močopudný účinok.

Bude sa ti páčiť: Toto sú potraviny, ktoré škodia pečeni. Aj ty ich máš rada?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Jana Mariaková 21.08.18 10:37

JM
karma
90.00

Užitočný článok, určite vyskúšam tekvicové semienka ;)

  • 2
Odpovedať

Anton Marek 21.08.18 14:58

karma
127.00

Zaujimavy článok, ale zoženiem asi len tie tekvicové jadierka.

  • 2
Odpovedať

Marie Gutmannová 21.08.18 16:45

MG
karma
104.00

Veľmi ma prekvapila informácia o Tekvici obyčajnej

  • 2
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 21.08.18 18:54

karma
100.00

Výborný článok. Podľa mňa treba odcervovat. Palinu a tekvicové semienka užívam.

  • 1
Odpovedať

Renáta Mularčíková 21.08.18 19:09

RM
karma
100.00

Super článok,dobre vedieť čo pomáha,ale o tekvici som ešte nepočula,že aké má účinky.

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 22.08.18 07:14

ĽŠ
karma
100.00

Palina je skvelá, práve preto si ju i pestujem.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní