Pagaštan konský: Takto ho môžeš využiť pre svoju kondíciu!

Pagaštan konský: Takto ho môžeš využiť pre svoju kondíciu!

Pagaštan konský je jeden z prvých stromov, ak nie úplne prvý, ktorý spoznávame už ako malé deti. Už v útlom detstve ho vnímame ako TEN strom, pod ktorým treba hľadať hnedé lesklé gaštany na výrobu panáčikov. Je to strom, ktorý má v jeseni snáď najviac našej pozornosti, spomedzi celej ríše stromov. Ale v dospelosti zvykneme svoj pohľad na pagaštan konský meniť. Zisťujeme, že nie je len „domovom“ gaštanov, ale je predovšetkým mimoriadne účinným liekom. A my vám dnes túto stránku pagaštanu konského priblížime o čosi viac. Zostaňte s nami!

Vyskúšaj: Nevieš, ako využiť jesenný víkend? Poď von a skús tieto aktivity!

na čo sú dobré gaštany

Zdroj: Shutterstock®

Nie je gaštan ako gaštan

To, že nie je gaštan ako gaštan, všetci dobre vieme. Ak by náhodou nie, je dôležité zdôrazniť, že existujú dva druhy gaštanov – jedlé, ktoré nám počas jesene prevoniavajú námestia a nejedlé, ktoré rastú na pagaštane konskom (lat. Aesculus hippocastanum). Poviete si – no dobre, ale keď sú nejedlé, prečo by ma mali zaujímať? Odpoveď je jednoduchá – pretože dokážu liečiť zvonku a vo forme výluhu aj zvnútra. Pagaštan konský kvitne od mája do júna, plody zbierame v septembri a v októbri.

Pôvodným domovom tohto stromu je Balkán a územie Malej Ázie. Konským sa vraj pagaštan nazýva preto, že v minulosti sa pomletými gaštanmi kŕmili kone, aby sa zvýšil ich výkon (vy to radšej neskúšajte!). Prvé zmienky o tomto strome siahajú približne do polovice 16. storočia.

pomoc boľavým kĺbom

Zdroj: Shutterstock®

Výťažok z pagaštanu konského vám pomôže:

  • liečiť poruchy krvného obehu, reumu, zápal žíl a kŕčové žily
  • odstrániť hemoroidy a bolesti kĺbov
  • ošetriť omrzliny a lišaje
  • posilniť oslabené žily
  • predísť vzniku trombózy
  • uvoľniť kŕče
  • znížiť horúčku a opuchy

Otestuj: Jesenná kuchyňa: Krémová gaštanová polievka

prečo zbierať gaštany

Zdroj: Shutterstock®

Pripravte si tinktúru z pagaštanu konského!

Na prípravu macerátu budete potrebovať: gaštany a minimálne 30-percentný alkohol

Použite len zrelé plody – že sú zrelé spoznáte tak, že sa ľahko oddelia od pichľavej zelenej šupky. Gaštany nechajte lúhovať v alkohole aspoň tri týždne. Pri bolestiach hlavy alebo silnom kašli užívajte vnútorne trikrát dvadsať kvapiek. Gaštany si môžete aj rozdrviť a vysušiť. Obsahujú totiž liečivé saponíny, mimoriadne cenný escín a glykozidy.

Kvety pagaštanu zase môžete použiť na liečivý čaj, konkrétne tridsať gramov na liter vody. Jeho pravidelným popíjaním dvakrát denne predídete zápalu žíl. Tieto kvety sušte pri teplote 35 °C. To však nie je všetko, čo nám pagaštan ponúka. Dokonca aj z jeho kôry si totiž môžete pripraviť čaj, ak vás trápia vysoké horúčky.

použitie gaštanov

Zdroj: Shutterstock®

Toto je recept na obklad z pagaštanu konského:

Budete potrebovať: 2 PL kôry z pagaštanu konského a ¼ l vody

Kôru zalejte vriacou vodou, nechajte lúhovať aspoň desať minút a následne si do záparu namočte látkovú vreckovku alebo inú čistú textíliu. Prikladajte na bolestivé alebo postihnuté miesta pri vyššie uvedených problémoch či ochoreniach. Využiť ho môžete aj do kúpeľa, predovšetkým pri reumatických ťažkostiach. Takýto kúpeľ si však môžete pripraviť aj z čerstvých semien pagaštanu. Tak ktorý spôsob využijete ako prvý?

Pozri aj: Kŕčové žily - tieto prírodné prostriedky ťa ich nadobro zbavia!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 21.10.18 21:49

ĽŠ
karma
100.00

Oba vyzerajú veľmi sľubne, rada vyskúšam, vďaka!

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní