Prepeličie vajíčka: Pozri sa, čo obsahujú a prečo ich používať!

Prepeličie vajíčka: Pozri sa, čo obsahujú a prečo ich používať!

Prepeličie vajíčka sú vysoko cenené vďaka svojej nutričnej hodnote. Už to je pomerne veľký dôvod, prečo ich zaradiť do svojho jedálnička, čo poviete? A to je len začiatok, pretože tých dôvodov je oveľa viac. V dnešnom článku si prejdeme všetky benefity týchto vajíčok, pozrieme sa im pod škrupinku, aby sme zistili, čo obsahujú a čo vedia ponúknuť nášmu organizmu. Buďte pri tom!

Malé, ale šikovné

O prepeličích vajíčkach je známe, že sú mimoriadne zdravé a v porovnaní s bežnými slepačími vajíčkami aj bezpečnejšie (neprenášajú salmonelózu). A keď už porovnávame, aj ich chuť je oveľa lahodnejšia plus sú ľahšie stráviteľné. Veľkosťou tvoria asi štvrtinu alebo dokonca pätinu slepačieho vajíčka, takže sú naozaj malé (ale milé). Ide prakticky o najmenší druh bežne predávaných vajec.

Sú charakteristické svojimi hnedými škvrnami na bielej škrupine. Narozdiel od slepačích vajec, tie prepeličie sú plné vitamínov a stopových prvkov.

Bude sa ti páčiť: Recept na slivkový koláč s mrveničkou: Ako od babičky!

prepeličie vajcia

Zdroj: Shutterstock®

Jedno prepeličie vajíčko váži približne jedenásť gramov. Skladujú sa v chladničke a za zmienku stoja aj po kalorickej stránke. Sto gramov prepeličích vajíčok totiž obsahuje 153 kalórií. Pokiaľ ide o šúpanie týchto vajec, škrupinky sa zbavujú o čosi ťažšie, než slepačie vajíčka, ale napokon sa vždy poddajú. :-) Prepeličie vajíčka obsahujú takmer nulový cholesterol, naopak, vyznačujú sa svojou silou, pokiaľ ide o antibakteriálne či protinádorové účinky.

Sú vhodné aj pre alergikov. Boli podrobené mnohým a mnohým vedeckým štúdiám, z ktorých vyplynulo, že prepeličie vajcia vedia predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam, osteoporóze a pomáhajú posilňovať imunitu.

rozdiel medzi vajíčkami

Zdroj: Shutterstock®

Pre diabetikov to pravé... vajíčkové

Športovcom poslúžia ako výborný zdroj bielkovín. Blahodarný vplyv majú aj na nervový systém, taktiež na pečeň a obličky, povzbudzujú potenciu a liečia zápal prostaty. Konzumovať by ich mali aj diabetici a to na pravidelnej (dennej) báze, nakoľko dokážu výrazne znížiť hladinu glukózy v krvi. Prepeličie vajíčka obsahujú takzvané ovomukoidy. Ide o enzým, ktorý má schopnosť bojovať proti alergii, predovšetkým na peľ, roztoče, perie, mačky, psy či trávy. Pravidelnou konzumáciou týchto vajíčok dostane vaše telo silu bojovať proti astme, ekzémom a sennej nádche.

Neprehliadni: Recept na bábovku trochu inak: Takto jej dodáš sviežosť!

vajíčka z prepelice

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa skrýva pod škrupinkou?

Ďalej v sebe ukrývajú vzácne omega-3 a -6 mastné kyseliny, železo, meď, horčík, kobalt, selén, vápnik, draslík, zinok, cholín, ako aj vitamíny A, B, D a E. Či už si z nich pripravíte praženicu, pridáte do šalátu, do koláčov alebo si ich uvaríte na mäkko či na tvrdo, už sa zrejme nebudete chcieť vrátiť ku klasickým slepačím vajíčkam. Hoci nie sú také dostupné ako slepačie vajíčka, vo vybraných obchodných reťazcoch ich určite zoženiete. Ideálnou voľbou však bude kúpa prepeličích vajíčok priamo od farmára. Vhodné sú aj pre deti a tehotné ženy.

- Anketa

KONZUMUJETE PREPELIČIE VAJÍČKA?

Odpovedalo 800 ľudí  

Áno, pravidelne
46%
Už som ich jedla / jedol, ale asi len raz
15%
Nie, ale zaujali ma
14%
Nie, nejem nijaké vajíčka
26%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Tomáš Kamenár 20.09.18 10:47

TK
karma
105.00

plánujem si zaobstarať prepeličky :)

  • 2
Odpovedať

Mária Chromíková 20.09.18 11:15

MC
karma
109.00

Pre mňa ideálne ,len je problém si ich zaobstárať.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 20.09.18 12:13

SK
karma
114.00

jeden čas sme ich kupovali...

  • 1
Odpovedať

viktor labakann 20.09.18 14:30

karma
85.00

Ak by som ich dával do nohavíc, tak by som ich používal............ ale takto skôr užíval..............

  • 1
Odpovedať

Martina Zahoranová 20.09.18 15:34

MZ
karma
92.00

raz za čas si ich kúpime pre zmenu, sú zdravé a aj zaujímavo vyzerajú aj ako ozdoba rôznych slaných dobrôt...

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 20.09.18 17:16

MM
karma
100.00

ešte som nejedla, len škrupinky používam na jarné dekorácie

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní