Vianočné hygge: Ako na Vianoce podľa najšťastnejších ľudí sveta?

Vianočné hygge: Ako na Vianoce podľa najšťastnejších ľudí sveta?

  • Zdieľaj:
 • 5

Slovíčko hygge ste už určite niekedy počuli. Aj keď by sme k nemu presný slovenský ekvivalent hľadali len márne, symbolizuje jednoducho povedané škandinávsku pohodu. A práve tá robí z európskych Severanov jedných z najšťastnejších ľudí na svete.

Keďže Vianoce sú pohodou samé osebe, hygge a vianočné sviatky idú takpovediac ruka v ruke. Ako na škandinávske Vianoce, hoci aj u nás na Slovensku?

Radosť z maličkostí

Koncept hygge síce pochádza z Dánska, no tento pohodový životný štýl si osvojili nielen okolité krajiny, ale aj krajiny Európy, ba dokonca i krajiny z ďalekého sveta. Všetkým sa zrejme akosi pozdáva spomaliť a svoje životy a obydlia hodiť do pokojového a útulného režimu. A presne tak by mali podľa Dánov vyzerať aj vaše Vianoce.

Nikam sa neponáhľajte a oceňujte každú jednu maličkosť, ktorá vám bola dopriata. Nehovoríme však o materiálnych daroch, ale o pocitoch a zážitkoch, ktoré ste mali možnosť stráviť so svojimi blízkymi. A ak máte pocit, že to robíte každé Vianoce, skúste ešte „pritvrdiť”.

Odporúčame: International Photography Awards 2020: Dych berúce fotografie, ktoré vyhrali 1. miesto!

hygge stromček

Zdroj: Shutterstock®

Začnite dobrým jedlom

O čom sú Vianoce okrem pohody? No predsa o dobrom jedle, ktoré si vychutnávame v rodinnom a priateľskom kruhu. Ani u Dánov to nie je inak. Ich vianočná kuchyňa vonia po koreninách ako sú kardamóm, aníz, klinčeky či škorica. Chýbať nesmie ani vôňa prepáleného masla, skaramelizovaného cukru a tiež brandy či vína. 

Nezabúdajme ani na teplé nápoje, napríklad tradičné varené vínko. Základom hygge je predsa útulnosť zahŕňajúca aj teplo domova. Čokoľvek však jete, hoci aj tradičné slovenské vianočné jedlá, jedzte to hlavne s chuťou. Neponáhľajte sa a vychutnávajte si každé jedno sústo. 

hygge dekorácie

Zdroj: Shutterstock®

Vianočné dekorácie àla hygge

Poďme na podstatu vianočného hygge, a tou sú dekorácie. Dôležité je, že Škandinávci vianočné ozdoby považujú skôr za zimné dekorácie, ktoré im spríjemňujú chladné a často depresívne sychravé počasie. Cieľom zimnej hygge výzdoby by mal byť interiér, ktorý hovorí, že ste vítaný. Dekorácie robia z kombinácií textilu, dreva a iných prírodných materiálov, kovu, rúna či papiera a vyzerať by mali štýlovo a moderne.

Čo sa farieb týka, základom je zemitosť doplnená o tradičné vianočné farby, teda zelenú, červenú a modrú. Škandinávci prirodzene nezabúdajú ani na zeleň. Ich vianočné obydlia často zdobia zimné kytice či prírodné vence z čečiny a ihličia. Čo sa vianočného stromčeka týka, musí sa do domu priniesť a ozdobiť až tesne pred Vianocami, aby bol na Štedrý deň čo najčerstvejší. 

Pozri aj: Tipy na vianočné darčeky pre neho: Vyber niečo originálne!


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 19.12.20 06:23

ĽŠ
karma
100.00

Inšpiratívny koncept i v rámci Vianoc!

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.12.20 07:10

JK
karma
100.00

Veď to je aj u nás predsa útulnosť zahŕňajúca aj teplo domova. Čokoľvek však jete, hoci aj tradičné slovenské vianočné jedlá, jedzte to hlavne s chuťou.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 19.12.20 17:33

MM
karma
106.00

niet nad pravé slovenské Vianoce, klasické, ale úprimné a srdečné

 • 0
Odpovedať

Jana Petrášová 21.12.20 21:04

JP
karma
-1.00

pekné zvyky, u nás sa podľa mňa viac stresujeme

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.03.21 22:39

karma
127.00

treba si to užiť a nestresovať sa

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Jesenné brusnicové cookies: Plnené a dokonalo chutné!
Dezerty

Jesenné brusnicové cookies: Plnené a dokonalo chutné!

 • 1
 • 20.10.2022
Jedlý ryžový papier – čo to je a ako ho využiť nielen na jarné rolky?
Bezmäsité jedlá

Jedlý ryžový papier – čo to je a ako ho využiť nielen na jarné rolky?

 • 0
 • 19.10.2022
Krémová zelerová polievka: Dobrá na imunitu i trávenie
Polievky

Krémová zelerová polievka: Dobrá na imunitu i trávenie

 • 3
 • 17.10.2022