Aké je instantné šťastie škandinávcov? Hygge, lykke, sisu a lagom!

Aké je instantné šťastie škandinávcov? Hygge, lykke, sisu a lagom!

  • Zdieľaj:
 • 4

Záhadné názvy, no nie až tak záhadné životné štýly. Sú zo severu, konkrétnejšie zo škandinávskych krajín. Čo je šťastie? Pre každého je to niečo iné, no tieto životné štýly ich zjednocujú – každý po svojom. Dáni sa považujú za najšťastnejších na svete a asi na tom niečo bude. Všade majú jemné svetielka či sviečky, príjemné farby a dobré jedlo. Čo ich však robí výnimočnými? Niektorí tvrdia, že je to kvôli vyššej fyzickej námahe, iní zasa hovoria, že je to kvôli ich ekonomike, no v skutočnosti je to vďaka ich životnému štýlu, ktorý charakterizuje pohoda a šťastie.

Odporúčame: Otravné vínne mušky v byte: Jednoduchá pasca, ktorá zaberá na 100 %!

hygge večer pre šťastie

Zdroj: Shutterstock®

HYGGE

Asi každý sa v posledných rokoch stretol s týmto pojmom. Existuje mnoho definícií, ale najtrefnejšie je povedať, že Hygge je niečo ako dánsky rituál užívania si maličkostí v živote s priateľmi, rodinou, spokojne a milo, s dobrými zážitkami a tlmeným teplým svetlom. Hygge doma vyzerá tak, že sa obkolesíte drobnosťami, ktoré milujete, či je to háčkovaná deka od starkej alebo pohár z výpredaja. Ďalej si do príbytku pridajte trošku prírody v podobe dreveného nábytku a nekvitnúcich rastlín, ktoré sú zelené celý rok. Osvetlenie by malo byť jemné a teplé. Najlepší efekt prinesú sviečky, ale aj svetelná reťaz s tlmeným svetlom. K tomuto štýlu nepatria žiadne lodičky, silonky či sukne. Oblečte si pohodlné domáce oblečenie, vlnené štrikované ponožky a deka sú ideálne. V kuchyni to taktiež nie je žiadna diéta. Domáce husté polievky, mäso s kapustou a knedľou sú tie naj na privodenie Hygge atmosféry. Nalejte si ešte pohár červeného vína či horúce kakao a s rodinou i priateľmi vytvorte tú pravú Hygge idylku.

lykke pomoc starším

Zdroj: Shutterstock®

LYKKE

Tento koncept by sme mohli jednoducho popísať ako: priaznivú udalosť, stav maximálnej spokojnosti a kladné hodnotenie pozitívnej náhody. Základom Lykke je šesť bodov. Jednotnosť – mať okolo seba ľudí a zhovárať sa s cudzincami. Peniaze – robte veci, ktoré skoro nič nestoja, ako čítanie, návšteva parku alebo prechádzka s najbližšími. Zdravie – aj malé drobnosti, ako sú vyhnutie sa eskalátoru či výťahu a zaparkovanie ďalej od vchodu do budovy, vám pridajú aspoň trošku viac pohybu do života. Voľnosť – zbavte sa stresu tým, že si urobíte veci dopredu, napríklad navaríte naraz viac. Kombinovaním užitočného, príjemného a dôležitého zistíte, že ste voľnejší a šťastnejší. Dôvera – ľudia, ktorí veria nielen sebe, ale aj jeden druhému, sú šťastnejší a majú jednoduchší život. Láskavosť – nájdite cestu, ako urobiť život iným radostnejší a tým budete lepší a šťastnejší aj vy!

Neprehliadni: Prečo dať avokádo do mrazničky? Už nikdy ho nebudeš skladovať inak

sisu posunitie svojich limitov pre šťastie

Zdroj: Shutterstock®

SISU

Toto slovíčko znamená mimoriadne odhodlanie, odvahu a vytrvalosť. Sú to zväčša aktivity, ktoré vás vytrhnú z komfortnej zóny a pri ktorých prekonáte a posuniete vlastné limity. Je to neoddeliteľná súčasť fínskej kultúry a univerzálny potenciál, ktorý máme všetci. Vďaka Sisu nájdete fínskym spôsobom svoju guráž, silu a šťastie, ktoré sú často schované niekde hlboko. Priveďte trošku Sisu do svojho najbližšieho popoludnia či víkendu. Za akéhokoľvek počasia choďte na prechádzku do lesa, na výlet do hôr, zaplávajte si v jazere, prípadne si zasaďte nejaké bylinky do záhrady či na balkón. Skrátka, robte to, čo by ste bežne nespravili.

lagom minimalistické bývanie

Zdroj: Shutterstock®

LAGOM

Pôvodom zo Švédska, znamená nie príliš veľa ani príliš málo, jednoducho – tak akurát. Ide tu predovšetkým rovnováhu a jej nachádzanie v okamihoch, bývaní a celkovo v živote. Lagom je kľúčom k sústredenosti, šťastiu a vyrovnaniu tlakov, ktoré na vás pôsobia v každodennom živote. Dá sa tak urobiť odstránením všetkých rušivých a nepotrebných elementov doma, napríklad vyhodením nepotrebných vecí. V práci, napríklad robením si väčšieho množstva prestávok, pričom najúčinnejší spôsob je 25:5, kde 25 minút sústredene a nerušene pracujete a 5 minút oddychujete a relaxujete. Pri nákupoch uprednostnite malých a lokálnych pestovateľov pred veľkoobchodníkmi.

Samozrejme, nemusíte sa hneď začať riadiť jedným alebo druhým škandinávskym konceptom šťastia. Na začiatok postačí, keď si zoberiete čosi z každého, pomaly ich budete realizovať vo svojom živote a uvidíte zmeny. Je úžasné byť šťastným, no robiť šťastnými druhých, to je ešte lepší pocit!


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 15.03.19 08:09

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé, ďakujem za článok!

 • 3
Odpovedať

Ľudka Uličná 17.03.19 18:07

ĽU
karma
100.00

zaujímavy članok

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 24.03.19 20:47

JK
karma
100.00

Rada som sa dozvedela niečo nové

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 16.04.19 11:20

karma
127.00

Teším sa, že prichádzajú takéto myšlienky, ktoré nás upriamujú na to ako si vychutnať život.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Rýchly jablkový koláč s mrveničkou: Spríjemní si jesenné dní
Dezerty

Rýchly jablkový koláč s mrveničkou: Spríjemní si jesenné dní

 • 9
 • 06.10.2022
Najlepšie cibuľové chutney (čatní), ktoré musíš ochutnať
Bezmäsité jedlá

Najlepšie cibuľové chutney (čatní), ktoré musíš ochutnať

 • 5
 • 10.11.2022
Najlepšie recepty so slivkami: Kompót, lekvár i domáca „nutella“ poteší každého
Raňajky

Najlepšie recepty so slivkami: Kompót, lekvár i domáca „nutella“ poteší každého

 • 6
 • 11.08.2022