Myslíš si, že sex v spánku je blud? Sexsomnia môže byť nebezpečná!

Myslíš si, že sex v spánku je blud? Sexsomnia môže byť nebezpečná!

  • Zdieľaj:
 • 2

Správame sa ako v bdelom stave, no v skutočnosti spíme. Nazývajú sa parasomnie a ide o poruchy, ktoré sprevádzajú netradičné až abnormálne prejavy počas toho, keď spíme. Patrí sem námesačnosť, rozprávanie zo spánku a tiež aj sexomnia, ktorá nie je ničím iným ako sexom v spánku. Ak o nej počujete prvý raz, v tomto článku vám ju priblížime, povieme vám o jej symptómoch a aj o tom, prečo vzniká.

Náchylnejší sú muži

Prichytili ste sa niekedy uprostred spánku v intímnej chvíľke s vašou partnerkou či partnerom? Potom ste zrejme jedným zo štatistických osem percent ľudí, ktorí trpia sexomniou. Štúdie ukázali, že čo sa pohlavia týka, náchylnejší na praktizovanie sexu v spánku sú muži ako ženy, a to až trikrát. Sexomnia sa ako porucha spánku považuje za pomerne ojedinelú, teda netradičnú. Mnohí pacienti, ktorí ju pritom majú a vedia o nej, sa za ňu hanbia.

Pozri aj: Joga či beh? Tu sa dozvieš, ako cvičiť podľa znamenia zverokruhu!

čo spôsobuje námesačnosť

Zdroj: Shutterstock®

Odhalí vás partner

Podobne ako pri mnohých iných poruchách spánku, tak aj pri sexomnii musí zväčša zakročiť partner, prípadne spolubývajúci či iný človek, ktorý spozná symptómy. Medzi tie sa zaraďuje vynucovanie sexuálnych „hrátok“ od partnera, pohlavného styku, ďalej sem patrí masturbácia, spontánny orgazmus a v neposlednom prípade to, že si daný človek zväčša nič z vymenovaného vôbec nepamätá. Niektorí pacienti sa však počas niektorého z aktov zobudia a nemajú ani poňatia, ako sa k nemu dostali.

Spúšťače sú rôzne

Ako a prečo sexomnia vzniká, to konkrétne nikto nevie. Odborníci sa však domnievajú, že existuje niekoľko spúšťačov, ktoré k nej môžu prispieť, prípadne ju u človeka vyvolať. Jedným z nich je únava, stres, nedostatok spánku, ale aj určité lieky na predpis, alkohol, drogy a najmä nepravidelný a neprirodzený spánkový cyklus pre telo.

Okrem týchto spúšťačov je podľa odborníkov možné, že sexomnia vznikne aj u človeka s niektorými zdravotnými diagnózami, ako napríklad epilepsiou, syndrómom nepokojných nôh, spánkovým apnoe, migrénami, refluxom, ale aj traumatickými poraneniami hlavy. Napokon býva bežná ako sprievodný jav iných parasomnií, teda rozprávania zo sna či námesačnosti.

sex keď spíme

Zdroj: Shutterstock®

Nebezpečná diagnóza

Aj keď sa možno zdá, že sexomnia je celkom neškodná, a to najmä v prípade, ak ide o masturbáciu alebo sex s vlastným partnerom, ktorému to nevadí, v minulosti bola zneužitá aj pri obhajobe násilníkov. Ani u svojho partnera sa však v prípade sexomnie nemusíte stretnúť s pochopením, čo môže postupne viesť k problémom vo vzťahu až k úplnému odcudzeniu, preto je vyhľadanie odbornej pomoci na mieste.

V tomto prípade pomôže, ak budete pripravení a spolu s partnerkou či partnerom si budete viesť denník o vašom spánku. Keď lekár zistí príčinu, sexomnia sa dá celkom úspešne potláčať, napríklad vysadením a nahradením sporných liekov či liečením ochorenia, ktoré sexomniu u vás spôsobuje.

Inšpiruj sa: Prečo dať avokádo do mrazničky? Už nikdy ho nebudeš skladovať inak

- Anketa

MÁVATE NIEKTORÚ SPÁNKOVÚ PORUCHU?

Odpovedalo 228 ľudí  

Bývam námesačná!
1%
Hovorím zo spánku.
11%
Už som zažila aj sexomniu.
65%
Nie, nemám žiadnu.
22%

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Jarka Šmihuľová 12.04.19 14:54

karma
-1.00

Keď si zatrtkáte pred spaním, takéto problémy nebudete mať.

 • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 18.04.19 13:54

karma
105.00

O takejto poruche spánku som nepočula. Zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Sadnite si na bicykel bez ohľadu na svoju kondíciu. Ako sa pripraviť a kam vyraziť?
Rodina

Sadnite si na bicykel bez ohľadu na svoju kondíciu. Ako sa pripraviť a kam vyraziť?

 • 1
 • 22.06.2022
Snár: Čo prezrádzajú sny o mačke?
Voľný čas

Snár: Čo prezrádzajú sny o mačke?

 • 0
 • 21.03.2022
Ako prať tenisky v práčke tak, aby si nezničila práčku a ani tenisky? Toto musíš urobiť!
Domácnosť

Ako prať tenisky v práčke tak, aby si nezničila práčku a ani tenisky? Toto musíš urobiť!

 • 9
 • 06.05.2022
TOPlist